Rybářský rozcestník

Víte, jaký je rozdíl mezi celosvazovou povolenkou a povolenkou celorepublikovou?

Každý rok nám do redakce píše či volá mnoho rybářů, kterým není jasné, jaký je rozdíl mezi povolenkou k lovu ryb celosvazovou a povolenkou celorepublikovou. Přitom není až tak těžké to všeobecně definovat. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů ČRS a na revírech Rady ČRS. Celorepublikové povolenky platí na všech revírech územních svazů, na revírech Rady ČRS a navíc i na revírech Moravského rybářského svazu.

logologo

Jednoduše řečeno celorepubliková povolenka umožnuje rybáři chytat na všech svazových revírech po celém Česku, zatím co celosvazová povolenka opravňuje rybáře chytat na svazových vodách všude po celé ČR (které jsou uvedeny v soupisu rybářských revírů pro držitele celosvazových povolenek nebo jeho dodatku oddíl III povolenky k lovu), kromě revírů MRS, tedy obecně kromě revírů na Jižní Moravě.

Přesná citace ze zákona zní takto:

  • Celosvazová povolenka opravňuje k lovu ryb na těch rybářských revírech, popřípadě rybnících s lovem ryb na udici, které jsou uvedeny v soupisu rybářských revírů pro držitele celosvazových povolenek nebo jeho dodatku (oddíl III povolenky k lovu) pro konkrétní kalendářní rok za podmínek v něm uvedených.“
  • „Celorepubliková povolenka opravňuje k rybolovu na revírech ČRS a MRS vyjma těch revírů, na kterých neplatí celosvazová povolenka ČRS, resp. svazová povolenka MRS.“

Zdůvodnění vzniku celorepublikové povolenky:

Český rybářský svaz (dále jen ČRS) a Moravský rybářský svaz (dále jen MRS) se v zájmu lepšího uspokojování zájmových potřeb svých členů, zejména jejich snadnějšího přístupu k rybářským revírům v působnosti svazu, jehož nejsou členy, dohodli na vydávání celorepublikové povolenky opravňující k rybolovu na revírech obou svazů. Tento Statut pak upravuje předpoklady pro vydávání celorepublikové povolenky, její režim, práva a povinnosti jejích držitelů, delegaci působnosti kárných orgánů, cenu povolenky, finanční vypořádání mezi svazy a další související otázky.

Trochu málo z historie:

Moravský rybářský svaz vznikl v roce 1990 odštěpením od Českého rybářského svazu na základě Usnesením ustavujícího sjezdu konaného ve Znojmě. A to je důvod, proč u nás existují dva rybářské svazy tedy ČRS a MRS.

Moravský rybářský svaz, z.s. obhospodařuje rybářské revíry na celém území Jihomoravského kraje, na převážné většině území Zlínského kraje a částečně na území Olomouckého kraje a kraje Vysočina.

Český rybářský svaz pak obhospodařuje zbytek svazových revírů napříč ČR prostřednictvím jednotlivých územních svazů.

  • Revíry ČRS najdete zde.
  • Revíry MRS najdete zde.

Rada na závěr:

Dříve, než vyrazíte na revír, který neznáte, nastudujte si podmínky lovu na daném revíru. Podle zařazení revíru lze také poznat, na základě jaké povolenky je rybář oprávněný na konkrétním revíru chytat.

Nejčtenější články

Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

Nejoblíbenější rybářské závody na světě

Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.

Územní kolo Zlaté udice 2024

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz a místní organizace Stříbro pořádají ve dnech 31. května až 2. června 2024 Územní kolo rybářské soutěže mládeže ZLATÁ UDICE 2024…