Rybářský rozcestník

Střevličku východní a slunečnici pestrou nesmí rybáři nově vrátit vodě!

Na základě novely zákona o rybářství č. 364/2021 Sb., konkrétně podle § 13, se píše o lovu ryb přesně toto: „Při lovu v rybářských revírech i v rybníkářství se zakazuje vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh uvedený na unijním seznamu a použít takový druh jako nástražní rybu.“ Pro všechny druhy, které nalezneme na unijním seznamu, také platí zákaz dovozu a převozu v rámci EU, uvádění na trh, zákaz i pouhého držení, či chov, rozmnožování a vypouštění do volné přírody. Kromě jiných ryb, do unijního seznamu patří, i v Česku žijící, Střevlička východní a slunečnice pestrá.

slunecnice2-spravcakStřevličkaStřevličkaslunecnice-dalsi2

Česká republika implementovala do českých zákonů Nařízení EU č. 1143/2014 o prevenci a regulaci zavlékání a šíření invazních nepůvodních druhů výše uvedenou novelou právních předpisů ČR, včetně novely zákona č. 99/2004 Sb., o rybářství. Na základě výše uvedeného nařízení vznikl unijní seznam nepůvodních druhů živočichů žijících v EU, kam patří právě z ryb i Střevlička východní a slunečnice pestrá.

Kromě zákazu vrácení ryb nesmí čeští rybáři ani na ryby, uvedené v unijním seznamu, chytat, tedy je používat jako nástražní ryby. Fyzické osobě, za porušení tohoto zákazu, může stihnout pokuta až do výše 30 tisíc Kč!

Kromě střeviček východních (Pseudorasbora parva) a slunečnic pestrých (Lepomis gibbosus) se výše uvedený zákaz vztahuje i na další ryby, které se ale v Česku nevyskytují. Jde o Plotos proužkatý (Plotosus lineatus) což je mořský druh ryby a Hlavačkovec Glenův (Perccottus glenii), jehož výskyt byl zaznamenán na Slovensku, také v Polsku či Maďarsku.

Z živočichů se výše uvedený zákaz týká želvy nádherné (Trachemys scripta), dále raka pruhovaného (Orconectes limosus), či signálního (Pacifastacus leniusculus). Dokonce v seznamu skončila i nutrie říční (Myocastor coypus) a ondatra pižmová (Ondatra zibethicus).

Kromě ryb a živočichů se v seznamu objevují i zástupci rostlin, jako pajasan žláznatý (Ailanthus altissima), netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), či bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum).

Aktuálně je na unijním seznamu uvedeno 30 druhů živočichů a 36 druhů rostlin.

Suma sumárum

Český rybář v (nejen) Česku musí každou chycenou střevli východní a slunečnici pestrou si přivlastnit, tedy nesmí ji pustit zpět do vody, ani nesmí žádnou z nich použít jako nástražní rybu. Ale pozor! Nesmí také zapomenout chycenou rybu nejpozději, při odchodu od vody, zapsat do úlovkového listu, stejně jako to platí u ostatních ryb.

Více o střevličkách a slunečnici najdete v našem atlase ryb zde (stačí kliknout na název ryby):

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.