Rybářský rozcestník

Střevličku východní a slunečnici pestrou nesmí rybáři nově vrátit vodě!

Na základě novely zákona o rybářství č. 364/2021 Sb., konkrétně podle § 13, se píše o lovu ryb přesně toto: „Při lovu v rybářských revírech i v rybníkářství se zakazuje vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh uvedený na unijním seznamu a použít takový druh jako nástražní rybu.“ Pro všechny druhy, které nalezneme na unijním seznamu, také platí zákaz dovozu a převozu v rámci EU, uvádění na trh, zákaz i pouhého držení, či chov, rozmnožování a vypouštění do volné přírody. Kromě jiných ryb, do unijního seznamu patří, i v Česku žijící, Střevlička východní a slunečnice pestrá.

slunecnice2-spravcakStřevličkaStřevličkaslunecnice-dalsi2

Česká republika implementovala do českých zákonů Nařízení EU č. 1143/2014 o prevenci a regulaci zavlékání a šíření invazních nepůvodních druhů výše uvedenou novelou právních předpisů ČR, včetně novely zákona č. 99/2004 Sb., o rybářství. Na základě výše uvedeného nařízení vznikl unijní seznam nepůvodních druhů živočichů žijících v EU, kam patří právě z ryb i Střevlička východní a slunečnice pestrá.

Kromě zákazu vrácení ryb nesmí čeští rybáři ani na ryby, uvedené v unijním seznamu, chytat, tedy je používat jako nástražní ryby. Fyzické osobě, za porušení tohoto zákazu, může stihnout pokuta až do výše 30 tisíc Kč!

Kromě střeviček východních (Pseudorasbora parva) a slunečnic pestrých (Lepomis gibbosus) se výše uvedený zákaz vztahuje i na další ryby, které se ale v Česku nevyskytují. Jde o Plotos proužkatý (Plotosus lineatus) což je mořský druh ryby a Hlavačkovec Glenův (Perccottus glenii), jehož výskyt byl zaznamenán na Slovensku, také v Polsku či Maďarsku.

Z živočichů se výše uvedený zákaz týká želvy nádherné (Trachemys scripta), dále raka pruhovaného (Orconectes limosus), či signálního (Pacifastacus leniusculus). Dokonce v seznamu skončila i nutrie říční (Myocastor coypus) a ondatra pižmová (Ondatra zibethicus).

Kromě ryb a živočichů se v seznamu objevují i zástupci rostlin, jako pajasan žláznatý (Ailanthus altissima), netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), či bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum).

Aktuálně je na unijním seznamu uvedeno 30 druhů živočichů a 36 druhů rostlin.

Suma sumárum

Český rybář v (nejen) Česku musí každou chycenou střevli východní a slunečnici pestrou si přivlastnit, tedy nesmí ji pustit zpět do vody, ani nesmí žádnou z nich použít jako nástražní rybu. Ale pozor! Nesmí také zapomenout chycenou rybu nejpozději, při odchodu od vody, zapsat do úlovkového listu, stejně jako to platí u ostatních ryb.

Více o střevličkách a slunečnici najdete v našem atlase ryb zde (stačí kliknout na název ryby):

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.