Rybářský rozcestník
0-9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

klasifikace muškařských šňůr podle jejich tvaru a hmotnosti

AFTMA vytvořila klasifikaci muškařských šňůr podle jejich tvaru a hmotnosti. Lze tak snadno zvolit vhodnou kombinaci části muškařské udice ve vztahu se šňůrou a navijákem. Šňůry se tedy označují znakem profilu, číslem hmotnostní kategorie a znakem vlastností chování ve vodě …

Profily muškařských šňůr:

  • DT – dvojitě ujímaná, z anglického double taper – těžiště šňůry je uprostřed, šňůra se stejnosměrně sužuje k oběma koncům. Tento typ je vhodný pro lov na krátkou vzdálenost a pro jemnou prezentaci umělých mušek. Lze používat oba konce.
  • WF – jednoduše ujímaná, z anglického weight forward – těžiště je výrazně posunuto k přední části, výsledkem je kyjovitý profil soustřeďující kinetickou energii a táhnoucí zbytek vyhazované šňůry. K lovu se používá přední kyjovitá část, druhá je vždy směrem k navijáku.
  • L – paralelní,z anglického linear – šňůra má ve všech místech stejný průměr, těžiště je rozloženo.
  • SH – střelná hlava, z anglického shooting head – jedná se o speciální typ profilem podobný typu WF s tím rozdílem, že kyjovitá část břicho šňůry (z angl. belly) je mnohem kratší a odpovídá šňůře o několik AFTMA vyšší, tenká zadní část running odpovídá typu L.

Vlastnosti chování ve vodě:

  • F – plovoucí (Floating Line)
  • S – potápějící se (Sinking Line)
  • SF– potápějící se (Sinking-floating Line)
  • I – neutrální – pomalu a mírně se potápí (Intermediate Line)/dt>

Hmotnostní kategorie:

Označuje se číslem od 1 do 12 stanovujícím hmotnost 10 yardů = 9,14 m šňůry.

tabulka-muskarske-snury

Aby byla šňůra dobře vyvážená s muškařským prutem, má byt číslo hmotností kategorie AFTMA stejné. Pro chytání na menší vzdálenosti je však výhodné o jeden stupeň vyšší číslo hmotnostní kategorie šňůry než prutu.

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.