Rybářský rozcestník

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

hřbetníokounpolévkaježdík-obecný-labe-září-2019ježdík-obecný-labe-září-2019-4

V Šimáčkově slovníku z roku 1909 se píše: Ježdík, lidově švec, ševčík, nebo vozrán (ve staročeštině vozrán nadávka usmrkanec), je malá okounovitá ryba, největší bývá 16 až 24 cm. Náleží k nejchutnějším rybám a zvlášť malý je oblíbený, netřeba malé kůstky vybírati, nýbrž možno je rozkousati. Zejména k smažení se takový hodí, ku kterémuž účelu se nekuchá, nýbrž střevo střívko jen konečníkem se vyháčkuje, na jaře kdy je plný jiker a mlíčí je nejchutnější. Na podzim kdy je prázdný se kuchá… Dusí se na másle se smetanou, a omáčka se koření pažitkou muškátovým oříškem, nebo se peče moukou obalený na másle. Vaří se rovněž ve vodě se zeleninou a upravuje pak s citronovou omáčkou a zvlášť chutná je polévka z celých ježdíků s celerem a petrželí vařená.

Polévka z ježdíků byla velmi oblíbená a uvádí ji i ve své kuchařce Jindřich Vaňha – Rybí kuchyně v roce 1941, kde ji doporučuje připravit rovněž z okounů, hrouzků, či plotiček. Na internetu je mnoho receptů na tuto proslulou polévku, originál z roku 1941 zní takto bez uvedení gramáže, ve starých kuchařkách se někde neuváděly: Do hrnce dáme vodu, sůl, celer, kořen petržele, cibuli a rybky. Vaříme, až se rybky rozvaří a fond (rybí vývar) zavaříme moukou rozdělanou ve smetaně a přidáme 10 dkg másla, pepř usekanou petrželku a konečně kousky masa, které jsme pečlivě vykostili. Polévka vypadá zajímavě a bude jistě velmi chutná, když se o ní hovoří dodnes mezi rybáři a objevuje se na internetu i v tištěných rybích kuchařkách.

Ježdík obecný v plné své kráse…

Brehmův život zvířat Ryby obojživelníci, plazy 1929 uvádí, že v Rusku se loví ježdíci v jezerech do sítí s malými oky zvláště za léta, v některých jezerech je lov výhodnější v zimě, rovněž maso i polévka z ježdíků považovaná za delikatesu a ve Finsku se z něj získává ježdíkový kaviár. Brehm se zmiňuje i o ježdíku žlutém – Gymnocephalus schraetser, který žije v Dunaji a jeho přítocích.

Hřbetní ploutev ježdíka…

Poznávací znaky ježdíka žlutého štíhlé tělo z boků zploštělé a relativně nižší než u ježdíka obecného, hlava je nápadně protažená do délky, z pohledu ze strany trojúhelniková, hřbet a temeno hlavy jsou zelenavé, boky citronové až měděně žluté. Po bocích se táhnou 3 – 4 podélné, někdy přerušované šedočerné až černé pruhy, ježdík obecný má na bocích šedočerné pigmentové skvrny. Ježdík žlutý se vyskytuje vzácně v Dyji a Moravě a patří mezi zvlášť chráněné živočichy. Ježdík obecný žije v hejnech často složených z jedinců různě velkých. Ve dne se zdržuje u dna, jen za soumraku se přibližuje ke břehu za potravou ke břehu. Objevuje se dolních tocích řek, průtočných rybnících, jezerech, přehradních nádržích. Preferuje písčité, hlinito – písčité dno, méně často, méně často kamenito – štěrkovité dno. Silnějším proudům v řece se vyhýbá, je poměrně náročný na obsah kyslíku ve vodě.

Okoun říční příbuzný ježdíka obecného…

Je to typický bentofág živícím faunou vodního dna. V mládí loví zooplankton, bentické korýše, larvy hmyzu. V dospělosti loví larvy pakomárů, měkkýše, potravu přijímá po celý rok. Nejsnadněji se loví do čeřínku, ale není ho problém ulovit s jemnějším náčiním na plavanou i položenou. Zejména se osvědčili hnojáčci a bílí červi. Ježdíci jsou hltaví a berou velmi podobně jako malí okouni, menší živočišné nástrahy jsou pro ně pochoutkou.

Dnešní rybáře zajímá ježdík spíše jako nástražní rybka na lov dravců a polévku si můžeme připravit z okouna říčního, který patří do stejné čeledi okounovitých ryb a jeho maso je také považováno za delikatesu, o čemž svědčí jeho úbytek a několik let je hájený od 1. ledna do 15. června a byla stanovená i jeho lovná míra 20 cm a denní úlovek 4 kusy.

Polévka z okounů…

Polévku z okounů, podobné té z ježdíků, si můžete uvařit podle tohoto receptu: Polévka z okounů…

Text D.M., foto: D.M. a Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.