Rybářský rozcestník

FISHSURFING: Jaká lovná technika bude ta vaše?

Rybařina je velmi specifický koníček. Ačkoliv jde většinou o poměrně relaxační záležitost, kterou si oblíbili hlavně milovníci přírody, začátek váš může minimálně překvapit. Pokud se totiž chcete stát rybářem, než vůbec začnete, musíte si ujasnit, jaké ryby máte v plánu chytat a jaká lovná technika bude pro vás ideální. V dnešním článku vám představíme ty nejzákladnější. Jaké jsou nejčastěji používané lovné techniky u nás a které si vyžadují už trochu více zkušeností?

Fishsurfing-úvodkaFishsurfing-ilustračníFishsurfing_app-úvodkaFishsurfing-podvečer

V jednoduchosti je síla

Spousta začátečníků s touto metodou začínala, neboť je nejjednodušší a velmi oblíbená napříč českými rybáři – řeč je o plavané. Základní poznávací prvek této metody je splávek, který drží nástrahu v pevně nastavené hloubce a slouží jako tzn. indikátor záběru. Jedná se o celkem aktivní metodu chytání ryb, neboť nástrahou (červi, žížaly, ale i pečivo) můžete snadno manipulovat. Každý „škub“ na hladině se promění v adrenalinový zážitek, i proto spousta rybářů drží po celou dobu prut v ruce a trpělivě čeká na záběr, protože každý zmeškaný pohyb může znamenat i ztracenou příležitost. Lovná technika plavané je oblíbená také hlavně proto, že jí můžete využít na všechny druhy ryb, které v našich sladkovodních končinách můžete chytit. Velmi dobře pak funguje na kapry.

To vám mohou potvrdit i někteří uživatelé rybářské aplikace Fishsurfing. „Zajímá-li vás jaké lovné techniky a vychytávky si oblíbili rybáři po celém světě, určitě v aplikaci mrkněte na blogy uživatelů, které si vyfiltrujete podle techniky, která vás zajímá. Tyhle osobní příběhy z lovu mě zkrátka baví! Rybáři jej často sdílí v původním jazyce, ale díky integrovanému překladači si může přečíst kdokoliv,“ říká zakladatel rybářské aplikace Fishsurfing Filip Domorád.

Chytání na „těžko“

Tak se mezi rybáři přezdívá další lovné technice, více známé pod jménem položená. Výbavou se velmi podobá plavané, avšak s tím rozdílem, že při této metodě se výhradně používá naviják. A proč na těžko? Nástraha je zde umístněná na dně a je přidržovaná vlastní vahou či olověnou zátěží. Jako signalizátor záběru dobře funguje k vlasci připevněné tzn. číhátko (rybáři často jej často nazývají policajt). Oproti plavané jde spíše o klidnější typ lovu a pruty jsou často umístěny ve vidličkách či stojanu. Takže ideální pro ty, kteří chtějí více relaxovat a dokážou trpělivě vyčkávat na svůj vysněný úlovek. I s touto technikou lze v Čechách ulovit spoustu známých ryb, dobře funguje také na dravé ryby, jako je štika či sumec.

„Mezi českými rybáři je čím dál více oblíbený i lov na feeder, který vychází právě z položené. Na tuto metodu je ale třeba speciální feederový prut. Pokud si nejste jistí, určitě prvně vyzkoušejte nějaký levnější prut z druhé ruky. Pomoct s hledáním různých bazarů vám může pomoci aplikace Fishsurfing. Stačí se podívat do sekce mapy a rozkliknout ‚Rybářské bazary‘,“ dodává Domorád.

Lov s chytrými nástrahami

Pokud plánujete lovit hlavně dravé ryby, jako jsou sumci, okouni nebo candáti, zvolte metodu na přívlač. Dravé ryby berou zejména na nástrahy připomínají drobné vodní živočichy. Umělé nástrahy jsou proto vytvořeny tak, aby jejich nepravidelný pohyb napodobily, lovit ale můžete i s mrtvou malou rybkou. I kvůli výsledným úlovkům patří tato metoda mezi ty fyzicky náročnější, protože rybáři pro záběr cestují kolem břehu i půl kilometru a když se zadaří, někdy si pro svůj úlovek musí zajít až do vody.

Vyšší dívčí

Pokud jste někdy viděli rybáře chytat po kolena v řece, pravděpodobně jste viděli muškaření v praxi. Tato metoda patří mezi ty nejtěžší techniky lovu u nás a považuje se za fyzicky náročný, ale adrenalinový zážitek. Rybáři zde nepoužívají ani splávek či jinou zátěž. Jejich základní vybavení se skládá z muškařského prutu, muškařského navijáku, šnůry a nástrahy. A právě od speciální nástrahy se odvozuje i název této metody. Rybáři loví na tzn. mušku, která připomíná jednotlivá stádia vývoje hmyzu. Na muškaření můžete chytit většinu sladkovodních ryb a klidně i ryby mořské.

Tak která lovná technika bude pro vás ta pravá? Adrenalin „syrového“ lovu nebo příjemný relax za zvuku přírody?

O Fishsurfing:

Fishsurfing je webová a mobilní aplikace (Android, iOS) přeložená do 18 jazyků. Rybáři zde sdílejí své úlovky a píší články, které si díky pokročilému integrovanému překladači může přečíst každý. Aplikace nabízí také chat s lokálními průvodci nebo databázi soukromých rybářských revírů po celé Evropě, rusky mluvících zemí a exotických zemí, jako je Thajsko. Současně má také největší databázi kamenných prodejen v Evropě, Severní a Jižní Americe či Austrálii. Fishsurfing se dokáže profilově přizpůsobit různým rybářským zájmům a je zcela zdarma.

Web – www.fishsurfing.com

Android – www.bit.ly/FishsurfingAndroidApp

Apple – www.bit.ly/FishsurfingAppleApp

Nejčtenější články

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Nejoblíbenější rybářské závody na světě

Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.