Rybářský rozcestník

Podrepka vodní (Sminthuroides aquaticus)

Podrepka vodní patří k nejmenším druhům členovců. Tento druh je pak řazen k chvostoskokům z čeledi podrepkovití. Druh se dokáže s ohledem na svoji velikost pohybovat na vodní hladině, čehož také často využívá.

Rozpoznávací znaky

Samec je u podrepky vodní menší než samice, samec má do 0,5 mm, samice pak až 1 milimetr. Tělo má průhledné, zbarvení je bílé, fialovou až zelené. Hruď se zadečkem je spojená. Má dvě jednoduché oči. Tykadla mají 4 články, u samce jsou tykadla uzpůsobena k přidržování samice.

Výskyt

Podrepka vodní se vyskytuje ve stojatých vodách s bohatou vodní vegetací. Objevit se může i v loužích. Tam kde roste okřehek menší (Lemna minor L.), tam většinou najdeme i tohoto členovce.

Obecně

Podrepka vodní je dobrý skokan, dokáže skočit do vzdálenosti až 20 cm. Při skoku podrepkám pomáhají skákací vidlice na zadečku, kterým se odborně říká furky. Ventrální tubus podrepkám zase pomáhá se pevně držet podkladu. Podrepka vodní se živí hlavně listy okřehku menšího. Tykadla využívají při páření, kdy se samec se samicí spojí pomocí tykadel, hlavou proti sobě. Samice potom samce nosí až několik dní, obvykle však jen několik hodin. Pak vlezou na vodní hladinu (pod kterou se kvůli svoji velikosti nemohou potopit). Na hladinu vody vloží samec spermatofor a samici přes něj přetáhne. Samice klade vajíčka na okřehek.

Nejčtenější články

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….