Rybářský rozcestník

Výroba zakrmovacího praku z petláhve

Zakrmovací prak se používá především na dopravení koulí připravených z lepivé zakrmovací směsi na lovné místo. Je to šikovná pomůcka především pro kapráře. Dá se koupit, ovšem jeho cena je, ve většině rybářských obchodů, poměrně vysoká. Přitom se dá vyrobit téměř bez nákladů, jen z toho, co najdete doma.

CoPolepeníHotový

Chce to jednu prázdnou petláhev i s víčkem, lepidlo na plasty, kousek gumového pásku, ale klidně lze použít i jiný vhodný materiál. Díry na provázek se dají vyvrtat vrtačkou a pak stačí již jen vhodný provázek či silnější šňůra, například na sumce a případně ještě větší obratlík

Co vše budeme potřebovat …

Postup výroby:

Uřízneme nebo ustřihneme z petláhve její vrchní část. Lepidlem přilepíme pásky z vhodného materiálu, ty nám poslouží jako výztuž na provázky a celkově pak bude láhev lépe držet tvar. Využít lze Chemoprén, Patex či jiné lepidlo, co dobře drží i na hladkém povrchu. Po zaschnutí na dvou místech vyvrtáme dírky pro provaz. Uvážeme oba konce šňůry, každý v jedné z dírek, co jsem vyvrtali do petláhve a přesně na středu provázku uděláme smyčku, případně ještě připevníme obratlík, za který pak budeme prak věšet na kmenový vlasec prutu ukončený karabinkou.

Polepení láhve páskou …

Hotový prak, jen ho použít …

A jak to celé funguje?

Na kmenový vlasec prutu karabinkou zajistíme prak za očko obratlíku, do praku dáme kouli a nahazuje, jako s olovem a nástrahou. Lepší je, když jeden rybář nahazuje a druhý láduje koule vytvarované z lepivé zakrmovací směsi. Chce to praxi, ale časem zakrmíte lovné místo rychle a přitom díky praku i na delší vzdálenost, kam nedostřelíte s gumovým prakem nebo nedohodíte lopatkou.

Video k tématu: Zakrmování lovného místa zarkmovacím prakem

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.