Rybářský rozcestník

Výroba tyčové bójky na štiky a sumce

Stačí trochu fištrónu a tyčová bójka je na světě! Není moc velká a tak se hodí nejen na sumce, ale také na chytání štik. Skvěle se s ní chytá i z loďky, protože vlasec nebo šňůra je tažená středem a nastavení hloubky provádíme stoperem. Na výrobu stačí dvě balení ibuprofenu a nějaká vhodná pevná dutá tyčka. Na obrázku je tyčka použitá z dětského stanu, ale lze využít i jiné, nebo použít kus dřevěné kulatinky a k ní přidělat krmítkovou bužírku …

Chytré vychytávky k vodě, aneb udělej si sám.

Chytré vychytávky k vodě, aneb udělej si sám: dvě „tyčovky“ vyrobené doma.

Menší tyčová bójka se hodí na chytání štik, ale i sumců z loďky. Lze ji také přivázat „na trhačku“ a podobně. Dá se koupit v rybářských obchodech, ale tam mají poměrně velké a dlouhé „tyčovky“. Přitom na výrobu ideální tyčové „štikovky“ stačí dvě prázdná balení od ibuprofenu (400 kusů) a nějaká vhodná pevná dutá tyčka. Bójka se dá spojit pomocí silikonu, nebo vhodného lepidla odolného proti vodě. Výhoda duté části je, že se dá tyčová bójka na kmenový vlasec navléknout průběžně a zajistit pomocí stoperu (gumové zarážky, korálku …) a tak pak lze akčně nastavit hloubku, což se hodí hlavně na řekách, kde se dno často mění každým metrem.

Splavaná s malou, ručně vyrobenou tyčovou bójkou.

Splavaná s malou, ručně vyrobenou tyčovou bójkou.

Montáž s tyčovou bójkou na konci s nástražní rybkou.

Montáž s tyčovou bójkou na konci s nástražní rybkou.

Výroba je jednoduchá. Středem každé krabičky uděláme díru, tedy jak ve dně, tak v uzávěru, dírami pak protáhneme dutou tyčku, tu zafixujeme lepidlem, nebo stačí využít zbytek tuby silikonu. Po zaschnutí můžeme jít chytat. Kdo je puntičkář, obarví lahvičky například na červeno. Ovšem stačí je jen olepit červenou kvalitní páskou, která se ve vodě neodlepí.

Nezapomeňte však na obratlík umístěný na konci kmenového vlasce nebo šňůry, který zajistí, že se nebude šňůra kroutit!

Další možností je navázat si montáž – návazec s bójkou a ten zapínat do karabinky umístěné spolu s obratlíkem na kmenovém vlasci či šňůře. Montáž by měla mít 2 až 3 metry, ovšem tyčová bójka uvázaná přímo na kmenové šňůře je lepší skrze akční nastavení hloubky. Ovšem pokud chcete chytat na mělčinách, či kousek pod hladinou, montáž je zase praktičtější při skládání prutu. Prostě se jen odepne a schová.

Splavaná na sumce s tyčovou bójkou a vábničkou.

Splavaná na sumce s tyčovou bójkou a vábničkou.

Na činku s nastraženou živou rybičkou - chytání z lodi.

Na činku s nastraženou živou rybičkou – chytání z lodi.

Sumec velký, velikost 136 cm, Labe 2016

Sumec velký, velikost 136 cm, Labe 2016

Video: ukázka chytání s ručně dělanou tyčovou bójkou:

Foto - poutávka na video.

Foto – upoutávka na video.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!