Rybářský rozcestník

V sítích ilegálních rybářů uvízla vzácná totoaba

Organizaci Sea Shepherd (Mořský pastýř) se ve spolupráci s mexickým námořnictvem podařilo zachránit ze sítí ilegálních rybářů exemplář kriticky ohrožené ryby jménem totoaba. Loď ochránců přírody hlídkovala 30. prosince v Kalifornském zálivu, když narazila na pytláky snažící se rychle vytáhnout plné sítě.

Loď ochranářů v sobotu hlídkovala na území chráněných sviňuch, kterým hrozí vyhubení, když si posádka všimla rybářského člunu vzdáleného necelou námořní míli (zhruba 1,8 kilometru). Ochránci vyslali dron, aby mohli pytláky spolehlivě identifikovat.Záběry z dronu odhalily rybáře, kteří se urychleně snažili vytáhnout sítě s úlovkem. Jeden z pytláků pak na dron začal i střílet. Kapitán lodě ochranářů proto okamžitě informoval mexické námořnictvo, které vyslalo své lodě a pytláky dopadlo.

Posádce lodi organizace Sea Shepherd se mezitím povedlo ze sítí vyprostit živou totoabu. Tato ryba, celým jménem Totoaba macdonaldi, je rovněž kriticky ohroženým druhem, který se vyskytuje pouze ve vodách Kalifornského zálivu…

Více se dozvíte po kliknutí na okno Facebooku!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.