Rybářský rozcestník

Petr ”Pítrs” Novotný- Zig Rig

27.3.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Většina z vás určitě už slyšela o metodě chytání ryb ve sloupci pod názvem zig rig. Mně se tato porézní pěna s abnormálně velkým vztlakem dostala poprvé do rukou na konci roku 2013. Stále více jsem se o tuto metodu začal zajímat a během sezony a půl jsem tuto metodu dopiloval k absolutní dokonalosti a podařilo se mi nachytat spoustu krásných ryb i v dobách, kdy ostatní rybáři seděli na březích vod bez náznaku kontaktu s rybou a právě v tento moment je ta pravá chvíle odpustit si chytání ze dna a přejít na chytání ve sloupci. Ta doba, kdy jsme do sloupce nastražovali klasický pop up je pryč. Nyní tedy k vlastní technice lovu.

DSC_0071_348_x_520

První věcí, která mě vskutku zarazila, bylo, jak protáhnout závěsku na olovo očky prutu a pak ji dále dostat skrz rolnu navijáku. Dále pak, jak nahodit ten někdy až dvacetimetrový návazec, taky jak se zbavit olova, které vám při záběru neodpadlo a v neposlední řadě, jaký návazcový materiál použít, aby prezentace zigu byla opravdu co nejvíce nenápadná. Zvláště při chytání na křišťálově čistých vodách musí být vaše návazce co nejméně viditelné a k tomu mi pomáhají slabé materiály o nosnosti od osmi do dvanácti liber za předpokladu, že nechytáte na vodě s vázkami.

DSC_0502_348_x_520

Tyto materiály mají perfektní vlastnost, že se nekroutí a jsou měkké a tudíž vám ho zig rig díky velkému vztlaku krásně vyrovná. Osobně používám zig flo od Kevina Nashe, nebo zig plus floater od firmy fox, z háčků pak super kurv nebo mixa velikosti 8 a 10, které za pomoci silikonové hadičky navléknete přes hrot do obloučku háčku a to proto, abyste háček „nalepili“, až k samotnému zigu. Co se týče závěsek na olova, tak používám miniaturní feederové s mikroobratlíky, které ještě upravím tak, že je zastřihnu cca o polovinu.

DSC_0497_348_x_520

Takto upravená vám bez problému proběhne přes rolnu navijáku a naopak při nečekaném výpadu kapra, když už máte závěsku namotanou na cívce navijáku, tak bez větších problému opět vyjede a vy v poklidu zdoláváte dál.

DSC_0500_348_x_520

Jistě si dokážete představit, jak se vám ke konci zdolávání houpe olovo před špičkou prutu a vy si v tu dobu nedokážete představit, co dál a jak podebrat kapra, který se stále zmítá ve vodě a vy ho ne a ne navézt do podběráku. Jednoduše pomalu zakloňte prut za sebe v dobu, kdy se olovo v závěsce nachází cca na délku prutu před vámi a až ho máte na dosah tak jednoduše olovo vyjmete ze závěsky. Zní to složitě, ale vše je opravdu jednoduché a to hlavně v případě, že lovíte s návazci do čtyř metrů, kdy ulovenou rybu normálně podeberete. Další věcí je nedávat na závěsku převlek, ale před náhozem pouze zafixovat meltex pva páskou a v takovém případě vám olovo při záběru odpadne. Asi si říkáte proč pásku a ne převlek, ale pomyslete, že používáte osmilibrový navazcovy materiál, který by vyklepání olova nemusel vydržet.

10625065_301376510068171_1095890664220741285_n_390_x_520

S oblibou používám třílibrové pruty s velkými padesáti milimetrovými očky, větší naviják, to kvůli již zmiňované závěsce a někdy k náhozům přesahující vzdálenosti sto metrů a víc, kde používám vlasec o síle 0,26mm, se kterým nahodíte dál a pro samotné zdolání ryby bohatě stačí. Teď jeden názorný příklad. Přijdu na vodu v pokročilé sezoně a vidím plno rybářů a ryby jsou na středu revíru a jen se letargicky povalují při hladině a naprosto ignorují lov ze dna. Také amuři plující pod hladinou se prozradí svými hřbetními ploutvemi a to bývá ta nejlepší doba, aby vaše zigi letěly do vody. Zpravidla nosím na tento specifický lov čtyři pruty.

DSC_1774_390_x_520

Jeden na krmení s crash ball raketou, další prut s markerem a dva na lov. Nahodím marker do blízkosti ryb a změřím si hloubku, ta mě napoví, jak dlouhé návazce pro daný moment použiji. Pruty jsou navázané s ostře nadipovanými zigi a letí k místu označenému markerem. Hned přejdu k přípravě krmení, které při lovu bezprostředně pod hladinou namíchám jen vlhké ne mokré.

DSC_1779_390_x_520

Kašovité krmení, tedy mokré používám až v druhé polovině lovu, chci totiž, aby zpočátku mé krmení propadávalo sloupcem co nejpomaleji a já pochytával ryby v bezprostřední blízkosti pod hladinou. V druhé polovině lovu většinou zkracuji jeden návazec a krmím kašovitou konzistenci zigmixu. Krmení sloupcem propadá rychleji a ryby ho následují. Chytáte-li na nesvazové nebo soukromé vodě, tak se nebojte přidat i hrubší návnadu v podobě krájeného boilie, partiklu a pelet, protože po setmění a v noci můžete odepnout dlouhé návazce a nahradit je klasickými na dno a to proto, že všechno krmení, které jste přes den nastříleli raketou na označené místo markerem je teď na noc skvěle připraveno, nebyla by škoda to nezkusit? Když se ještě pozastavím nad samotným krmením, tak používám co nejjemnější s přídavkem různých barviv, tekutých potrav s esencemi, praženým konopím či rozemletými corn flakesi, zkrátka nechci rybu nasytit, ale podnítit v ní žravost s tím, že když ryba pod vodou najde nějaké hrubé sousto, tak to bude právě můj zig rig. Svoje nástrahy mám neustále naložené v krabičkách s mými nejoblíbenějšími esencemi a barvivy a po ukončení lovu je tam opět vracím. Můj názor je takový, že tato porézní pěna s velkým vztlakem do pár let odstraní z trhu klasicky pop up, který by při dalším použití neplnil funkci znovu na sto procent. Při tomto způsobu lovu intenzivně dokrmuji v jistých časových intervalech a to cca nejpozději jednou za hodinu a to šest až deset raket podle záběrů i častěji a když intenzita záběrů zcela poleví, přesunuji se na jiné místo, nebo jedním prutem chytám mimo zákrm. Mám vždy oči a uši na pozoru, nezřídka se stává, že jediné píp či malý propad swingeru může znamenat záběr, ale netvrdím, že se nedočkáte jízdy. Velkou roli hraje také přesně odměřená délka návazce a jeho následná prezentace při náhozu. Prezentací při náhozu myslím, že i vy byste měli na břehu vidět nezamotaný a pěkné vyskládaný návazec a ne nějakou motanici v trávě, která se vám stejně dříve nebo později při náhozu přetrhne. Použijte tedy své vlastní odpaliště, ke kterému vám zpočátku postačí podlážka z bivi, nebo obyčejná plachta z marketu.

DSC_1973_390_x_520

Na vzdálenější konec plachty položím svůj zig a zbytek návazce vyskládám ze strany na stranu po cele délce plachty. Při náhozu lze někdy pozorovat jak dopadne nejdříve olovo o kousek dále vaše nástraha a těsně před dopadem olova na dno zmizí i váš zig. Tak a je odprezentováno. Nyní si můžete být jisti, že váš dlouhý návazec je správně nastražen. Jestli se mi při nebo po náhozu zdá něco špatně, radši neriskuji svůj drahocenný čas a přehodím, abych si byl stoprocentně jistý. V určitou dobu zaznamenám kontakt s rybou třeba i pouhých třicet centimetru pod hladinou a v tuto dobu nějakou chvíli nedokrmím a nenahodím druhý prut a počkám jestli se dostaví záběr i na druhý prut. Ne málokrát se mi to vyplatilo. Jen si v tu dobu pošplouchávám svůj zig v mém oblíbeném dipu Compot N.H.D.C..

GOPR0420_390_x_520

Možná, že některé z vás tato metoda již pohltila a ti, kteří to ještě nezkusili, nebudou stát novým věcem zády, tak dříve nebo později zažijete s touto pěnovou nástrahou lovy plné naprosté euforie. Může se vám také stát, jako v mém případě, že prochytáte půl sezony ve sloupci a ne na dně. Mě samotného tohle chytání moc baví a budou stále nové dny, kdy moje zigi poletí opět do vody. Pevně věřím, že to nebude trvat moc dlouho, ten pravý čas přichází.

tn_zoom_obrazek_13712
tn_zoom_obrazek_13709

Za LK Baits team Petr Novotný. #Pítrs

Příspěvek Petr ”Pítrs” Novotný- Zig Rig pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….