Rybářský rozcestník

Petr ”Pítrs” Novotný- Zig Rig

27.3.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Většina z vás určitě už slyšela o metodě chytání ryb ve sloupci pod názvem zig rig. Mně se tato porézní pěna s abnormálně velkým vztlakem dostala poprvé do rukou na konci roku 2013. Stále více jsem se o tuto metodu začal zajímat a během sezony a půl jsem tuto metodu dopiloval k absolutní dokonalosti a podařilo se mi nachytat spoustu krásných ryb i v dobách, kdy ostatní rybáři seděli na březích vod bez náznaku kontaktu s rybou a právě v tento moment je ta pravá chvíle odpustit si chytání ze dna a přejít na chytání ve sloupci. Ta doba, kdy jsme do sloupce nastražovali klasický pop up je pryč. Nyní tedy k vlastní technice lovu.

DSC_0071_348_x_520

První věcí, která mě vskutku zarazila, bylo, jak protáhnout závěsku na olovo očky prutu a pak ji dále dostat skrz rolnu navijáku. Dále pak, jak nahodit ten někdy až dvacetimetrový návazec, taky jak se zbavit olova, které vám při záběru neodpadlo a v neposlední řadě, jaký návazcový materiál použít, aby prezentace zigu byla opravdu co nejvíce nenápadná. Zvláště při chytání na křišťálově čistých vodách musí být vaše návazce co nejméně viditelné a k tomu mi pomáhají slabé materiály o nosnosti od osmi do dvanácti liber za předpokladu, že nechytáte na vodě s vázkami.

DSC_0502_348_x_520

Tyto materiály mají perfektní vlastnost, že se nekroutí a jsou měkké a tudíž vám ho zig rig díky velkému vztlaku krásně vyrovná. Osobně používám zig flo od Kevina Nashe, nebo zig plus floater od firmy fox, z háčků pak super kurv nebo mixa velikosti 8 a 10, které za pomoci silikonové hadičky navléknete přes hrot do obloučku háčku a to proto, abyste háček „nalepili“, až k samotnému zigu. Co se týče závěsek na olova, tak používám miniaturní feederové s mikroobratlíky, které ještě upravím tak, že je zastřihnu cca o polovinu.

DSC_0497_348_x_520

Takto upravená vám bez problému proběhne přes rolnu navijáku a naopak při nečekaném výpadu kapra, když už máte závěsku namotanou na cívce navijáku, tak bez větších problému opět vyjede a vy v poklidu zdoláváte dál.

DSC_0500_348_x_520

Jistě si dokážete představit, jak se vám ke konci zdolávání houpe olovo před špičkou prutu a vy si v tu dobu nedokážete představit, co dál a jak podebrat kapra, který se stále zmítá ve vodě a vy ho ne a ne navézt do podběráku. Jednoduše pomalu zakloňte prut za sebe v dobu, kdy se olovo v závěsce nachází cca na délku prutu před vámi a až ho máte na dosah tak jednoduše olovo vyjmete ze závěsky. Zní to složitě, ale vše je opravdu jednoduché a to hlavně v případě, že lovíte s návazci do čtyř metrů, kdy ulovenou rybu normálně podeberete. Další věcí je nedávat na závěsku převlek, ale před náhozem pouze zafixovat meltex pva páskou a v takovém případě vám olovo při záběru odpadne. Asi si říkáte proč pásku a ne převlek, ale pomyslete, že používáte osmilibrový navazcovy materiál, který by vyklepání olova nemusel vydržet.

10625065_301376510068171_1095890664220741285_n_390_x_520

S oblibou používám třílibrové pruty s velkými padesáti milimetrovými očky, větší naviják, to kvůli již zmiňované závěsce a někdy k náhozům přesahující vzdálenosti sto metrů a víc, kde používám vlasec o síle 0,26mm, se kterým nahodíte dál a pro samotné zdolání ryby bohatě stačí. Teď jeden názorný příklad. Přijdu na vodu v pokročilé sezoně a vidím plno rybářů a ryby jsou na středu revíru a jen se letargicky povalují při hladině a naprosto ignorují lov ze dna. Také amuři plující pod hladinou se prozradí svými hřbetními ploutvemi a to bývá ta nejlepší doba, aby vaše zigi letěly do vody. Zpravidla nosím na tento specifický lov čtyři pruty.

DSC_1774_390_x_520

Jeden na krmení s crash ball raketou, další prut s markerem a dva na lov. Nahodím marker do blízkosti ryb a změřím si hloubku, ta mě napoví, jak dlouhé návazce pro daný moment použiji. Pruty jsou navázané s ostře nadipovanými zigi a letí k místu označenému markerem. Hned přejdu k přípravě krmení, které při lovu bezprostředně pod hladinou namíchám jen vlhké ne mokré.

DSC_1779_390_x_520

Kašovité krmení, tedy mokré používám až v druhé polovině lovu, chci totiž, aby zpočátku mé krmení propadávalo sloupcem co nejpomaleji a já pochytával ryby v bezprostřední blízkosti pod hladinou. V druhé polovině lovu většinou zkracuji jeden návazec a krmím kašovitou konzistenci zigmixu. Krmení sloupcem propadá rychleji a ryby ho následují. Chytáte-li na nesvazové nebo soukromé vodě, tak se nebojte přidat i hrubší návnadu v podobě krájeného boilie, partiklu a pelet, protože po setmění a v noci můžete odepnout dlouhé návazce a nahradit je klasickými na dno a to proto, že všechno krmení, které jste přes den nastříleli raketou na označené místo markerem je teď na noc skvěle připraveno, nebyla by škoda to nezkusit? Když se ještě pozastavím nad samotným krmením, tak používám co nejjemnější s přídavkem různých barviv, tekutých potrav s esencemi, praženým konopím či rozemletými corn flakesi, zkrátka nechci rybu nasytit, ale podnítit v ní žravost s tím, že když ryba pod vodou najde nějaké hrubé sousto, tak to bude právě můj zig rig. Svoje nástrahy mám neustále naložené v krabičkách s mými nejoblíbenějšími esencemi a barvivy a po ukončení lovu je tam opět vracím. Můj názor je takový, že tato porézní pěna s velkým vztlakem do pár let odstraní z trhu klasicky pop up, který by při dalším použití neplnil funkci znovu na sto procent. Při tomto způsobu lovu intenzivně dokrmuji v jistých časových intervalech a to cca nejpozději jednou za hodinu a to šest až deset raket podle záběrů i častěji a když intenzita záběrů zcela poleví, přesunuji se na jiné místo, nebo jedním prutem chytám mimo zákrm. Mám vždy oči a uši na pozoru, nezřídka se stává, že jediné píp či malý propad swingeru může znamenat záběr, ale netvrdím, že se nedočkáte jízdy. Velkou roli hraje také přesně odměřená délka návazce a jeho následná prezentace při náhozu. Prezentací při náhozu myslím, že i vy byste měli na břehu vidět nezamotaný a pěkné vyskládaný návazec a ne nějakou motanici v trávě, která se vám stejně dříve nebo později při náhozu přetrhne. Použijte tedy své vlastní odpaliště, ke kterému vám zpočátku postačí podlážka z bivi, nebo obyčejná plachta z marketu.

DSC_1973_390_x_520

Na vzdálenější konec plachty položím svůj zig a zbytek návazce vyskládám ze strany na stranu po cele délce plachty. Při náhozu lze někdy pozorovat jak dopadne nejdříve olovo o kousek dále vaše nástraha a těsně před dopadem olova na dno zmizí i váš zig. Tak a je odprezentováno. Nyní si můžete být jisti, že váš dlouhý návazec je správně nastražen. Jestli se mi při nebo po náhozu zdá něco špatně, radši neriskuji svůj drahocenný čas a přehodím, abych si byl stoprocentně jistý. V určitou dobu zaznamenám kontakt s rybou třeba i pouhých třicet centimetru pod hladinou a v tuto dobu nějakou chvíli nedokrmím a nenahodím druhý prut a počkám jestli se dostaví záběr i na druhý prut. Ne málokrát se mi to vyplatilo. Jen si v tu dobu pošplouchávám svůj zig v mém oblíbeném dipu Compot N.H.D.C..

GOPR0420_390_x_520

Možná, že některé z vás tato metoda již pohltila a ti, kteří to ještě nezkusili, nebudou stát novým věcem zády, tak dříve nebo později zažijete s touto pěnovou nástrahou lovy plné naprosté euforie. Může se vám také stát, jako v mém případě, že prochytáte půl sezony ve sloupci a ne na dně. Mě samotného tohle chytání moc baví a budou stále nové dny, kdy moje zigi poletí opět do vody. Pevně věřím, že to nebude trvat moc dlouho, ten pravý čas přichází.

tn_zoom_obrazek_13712
tn_zoom_obrazek_13709

Za LK Baits team Petr Novotný. #Pítrs

Příspěvek Petr ”Pítrs” Novotný- Zig Rig pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím