Rybářský rozcestník

MK 02/2017

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!
MK 02/2017

Štítky:

Vážení čtenáři,

je neuvěřitelné, jak čas letí. Zatím co podzimní sezóna skončila, alespoň v mých očích poměrně nedávno, tak už tu máme únor. Únor je takovým posledním, klasickým zimním měsícem a v březnu už nám s velkou pravděpodobností začne regulérní sezóna nová – 2017! Do té nás již tradičně doprovodí rybářské veletrhy. Magazín Kapr letos potkáte především v Praze na veletrhu For Fishing 2017 (16.2. – 19.2.2017), osobně se můžeme setkat i na Fishing show v Trenčíně (3.3. – 5.3.2017) a s velkou pravděpodobností také na výstavě v Brně (23.3. – 26.3. 2017).

S pražskou výstavou For Fishing se pojí i dárek všem držitelům předplatného magazínu Kapr. Každý nalezne v tomto únorovém vydání vstupenku zdarma. Věřím, že Vám udělá radost a třeba se na místě setkáme a prohodíme pár slov. Sám jsem zvědavý, kam se populární akce zase posunuly. U pražské výstavy (která je dle mého na špičkové úrovni) jsou hranice, kam až ji lze posunou, vylepšit, poměrně otevřené. Trenčínský veletrh je možná malinko limitován místem, ale na druhou stranu, je zde nádherná, domácká atmosféra, na kterou se každý rok těším. Trochu v závěsu zůstávala v posledních letech brněnská událost, ale nechme se překvapit. Všude má člověk šanci osahat si řadu novinek a nejen ty. Samozřejmostí jsou špičkové přednášky, výstavy jsou také místem setkání, často se tu sejdou lovci z celé republiky, kteří se jinak během roku třeba ani nepotkají. Dalším velkým lákadlem je, že se můžete potkat se špičkovými rybáři nejen z ČR, ale vlastně z celé Evropy. Můžete podebatovat, nechat si poradit, dostat inspiraci… Nesmím zapomínat na atmosféru, která veletrhy doprovází. Tu tvoří především návštěvníci. Je zajímavé, že zde většinou rychle utichají známé „klávesnicové“ války, které jinak neberou konce. Je velká škoda, že ono usmíření, většinou nevydrží déle, myslím, že by u vody bylo leckdy mnohem příjemněji.

Články MK 02/2017 naposled přidané MAGAZÍN KAPR.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.