Rybářský rozcestník

Feeder v zimě

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Feeder v zimě

Štítky:

S feederem můžete úspěšně lovit i přes zimu. Ve studené vodě bude nejspíš méně záběrů, než obvykle, ale každý úlovek bude o to cennější. Není nad to, když se dá ukrátit čekání na hlavní rybářskou sezonu několikahodinovou vycházkou s feederem do zimní přírody.

Místo lovu

V zimě je volba správného místa extrémně důležitá. Ryby jsou ve studené vodě méně aktivní a pokud je správně nelokalizujete, nemusí se vám podařit je stáhnout krmením z větší dálky.

Na tekoucích vodách ryby hledáme v tišších a hlubších částech nebo na hranici proudu a tišiny. Dobrá místa mohou být také v blízkosti překážek a zlomů.

Na stojatých vodách hraje hloubka lovného místa také důležitou roli. V rybnících a nádržích hledáme ve studené vodě ryby spíše v hlubších částech revíru. Neplatí to však beze zbytku.

Při chladném počasí a zatažené obloze hledám ryby ve hloubce. Někdy naopak mohou ryby být na mělčině. Těsně po rozmrznutí ledu a při slunečných dnech očekávám ryby spíše na mělčině. Mělčiny se začínají prohřívat jako první. To ryby láká.

tišina na potoce

Druhy ryb

Jaké ryby se dají v zimě lovit? Na stojatých vodách chytáme nejčastěji cejny, plotice, kapry a karasy. Na tekoucích revírech patří mezi zimní úlovky navíc tloušť, parma nebo podoustev. Za soumraku se dají na řekách cíleně lovit i mníci, kteří jsou nejaktivnější přes zimu.

Montáže

Zimní feederové montáže by měly být co nejjednodušší a co nejjemnější. Používám průběžnou montáž s kratším návazcem (20-25 cm). Háčky volím co nejmenší (časté velikosti 14-18) a návazec co nejjemnější (0,10-0,14 mm). Krmítka vybírám střední nebo menší s gramáží podle potřebné délky hodu. Na řece je potřeba zohlednit i sílu proudu.

Nástrahy

Mezi moje nejoblíbenější zimní nástrahy patří červi, rohlík a kukuřice. Červi mohou být i mrtví, nebo kukly. Rohlík nejraději používám čerstvý nebo pařený. Z dalších nástrah se dá použít třeba těsto nebo pelety.

Krmení

Na zimu se mi nejvíce osvědčilo lehké tmavé krmení. Nejraději používám sladké nebo kořeněné mixy. S cejnovým nebo ploticovým krmením neuděláte chybu. Do krmení nepřidávám žádné částice, aby se ryby nezasytily. Maximálně můžeme přidat trochu rozmixované kukuřice z plechovky.

Ve studené vodě krmím velmi málo. Na úvodní zakrmení použiju 3-5 krmítek vnadící směsi. Pak krmím už jen krmítkem při lovu.

Závěr

Zimní rybolov na feeder má svoje kouzlo. Ve studené vodě potěší každý úlovek. Chodíte na ryby i přes zimu? Pochlubte se svými zimními úlovky do komentářů.

 

 

Příspěvek Feeder v zimě pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím