Rybářský rozcestník

Škeble po francouzsku

Studený předkrm ze škeblí z Francie.

1 náročnost
15 minut
+ doba potřebná k uležení  
 • 200 g konzervovaných nebo očistěných vařených škeblí
 • 100 g majonézy
 • 1 lžička hořčice
 • listy hlávkového salátu
 • kousek kapie
 • petrželka
 • citrón
 • sůl
 • Příprava

  1. Majonézu smícháme s hořčicí, špetkou soli a citrónovou šťávou
  2. Potom přidáme odkapané škeble, lehce promícháme a necháme chvilku odležet
  3. Koktejlové sklenky vyložíme listy hlávkového salátu, přidáme připravené škeble a ozdobíme je kapií a petrželkou
  4. Na okraje sklenek zavěsíme dílky citrónu a podáváme.

  Doporučení

  Čištění škeblí: Škeble vložíme do studené vody, pokryjeme vlhkou utěrkou, kterou posypeme trochou hrubé soli a necháme stát na chladném místě 2-3 hodiny.
  Před přípravou odstraníme otevřené a prasklé škeble, ostatní vložíme do mísy pod tekoucí vodou, nožem odstraníme vousy a každou škebli důkladně oškrábeme a očistíme. Očištěné škeble vkládáme postupně do jiné nádoby se studenou vodou, potom je dáme na cedníku pod tekoucí vodu na 10 minut a pak opět do studené vody na 10 minut. Tím odstraníme všechen písek a nečistotu.

  Poznámka

  Škeble – Slávka jedlá, povídání o slávce najdete zde: Slávka jedlá

  Nejčtenější články

  Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

  Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

  Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

  Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

  Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

  Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?