Rybářský rozcestník

Rybí filé na špenátovo-sýrovém lůžku s rajčatovou čepicí

Kostky nebo filety rybího filé upečené v troubě posazené na spařeném baby salátu promíchaným s nastrouhaným sýrem, pokladené kolečky rajčat, posypané hoblinkami sýru a pokapané olivovým olejem.

2 náročnost
30 minut
Rybí filé na špenátovo-sýrovém lůžku s rajčatovou čepicí
 • 4 ks kostky rybího filé (nebo 2 filety bělomasé ryby)
 • 2 ks rajčata
 • 2 lžíce bylinkového oleje basilico nebo olivového
 • 2 lžíce strouhaného parmazánu nebo sýru Gran Moravia
 • 250 g kelímek sýru Gervais s česnekem a provensálskými bylinkami nebo bez příchutě
 • 200 g baby špenátu
 • čerstvě mletý pep
 • sůl
 • Příprava

  1. Troubu předehřejeme na 200 °C (horkovzduch)
  2. Špenátové listy dáme do cedníku a přelijeme vařící vodou a následně propláchneme ledovou, promícháme a necháme okapat
  3. Poté smícháme v misce se sýrem a urovnáme do zapékací misky, kterou vytřeme lžící oleje
  4. Rybu osolíme, opepříme a položíme na špenátové lůžko
  5. Na ryby poklademe na plátky nakrájená rajčata, zakápneme zbývajícím olejem, opepříme a posypeme hoblinkama parmazánu (Gran Moravia)
  6. Dáme do vyhřáté trouby a pečeme cca 20 minut, záleží na tloušťce ryby.

  Poznámka

  Recept ze stránek Vaření s Tomem, autorka fotografie i textu: Naďa Indruchová

  Nejčtenější články

  Vytuněná umělá kukuřice

  Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

  Ryba v české kuchyni – 6. díl

  Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

  Mikbaits Masters 2023

  Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!