Rybářský rozcestník

Rybí aspik

Aspik lze vyrobit jak ze sladkovodních, tak mořských ryb. Například z kapra, sumce, candáta, tresky, chňapala… Vždy použijte rybí maso pevnější konzistence s malým obsahem svalových kůstek.

2 náročnost
50 minut
rybírybírybí
 • 300 g rybího masa bez kůže a kostí
 • 5 g agaru (práškový, plátky, vločky)
 • 4 lžíce sterilovaných žampionů
 • 4 lžíce sterilovaného hrášku
 • 4 lžíce červené sterilované papriky
 • 3 ks uvařená vejce natvrdo
 • 0,5 l vody + voda na uvaření masa
 • ocet
 • cukr
 • sůl
 • Příprava

  1. Rybí maso povaříme 5 minut v mírně osolené vodě, scedíme, necháme vychladnout.
  2. Agar (nebo želatinu) zalijeme 0,5 l studené vody a necháme nabobtnat, potom 2 minuty povaříme a necháme zchladnout, podle chuti přidáme ocet, sůl, cukr, promícháme.
  3. Do vhodné nádoby vložíme rybí maso, nakrájená vejce, hrášek, sterilované žampiony a papriku. Zalijeme agarem, promícháme a necháme ztuhnout.
  4. Rybí aspik nakrájíme na plátky, pokapeme octem, posypeme cibulkou a podáváme.

  Doporučení

  Agar je želatina z mořských řas a má větší želírovací schopnosti než klasická želatina, tuhne totiž už při pokojové teplotě. Dá se koupit v prodejnách zdravé výživy a také v lékárnách.

  Poznámka

  Text i foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  Termíny vytírání ryb

  Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

  NONSTOP revíry 2022

  Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Ano, je to tak, Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci.

  Rybí konzervy z uzených ryb – zavařování vyuzených ryb

  Rád ryby udím i pro známé rybáře, kteří nemají udírnu a chtějí vyzkoušet a ochutnat uzeného sumce, nebo další rybáři, co si přivezli makrely z Norska a chtějí překvapit rodinu rybí lahůdkou. Vyuzená makrela z Norska je úplně něco jinačího než co nám nabízí český trh. Za prvé jde o to, že jde o ryby, co jsme sami chytili a za druhé makrely co nám nabízí obchody, se dělají na plynu a jen na konci se přihodí buková štěpka, takže nic moc, do klasického uzení na dřevě to má hodně daleko. A co tedy s přebytky vyuzených ryb, když jsou kamarádi a rodina přejedená? Vyrobte si z nich konzervy a zavařte je!

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím