Rybářský rozcestník

Pstruzi ve víně vaření

Recept ze staré kuchařky z druhé poloviny 19. století, ještě psané kurentem. Vyzkoušeno, uvařeno! Skvělé jsou, k takto upraveným pstruhům, v troubě upečené brambory.

2 náročnost
30 minut
+ 1 hodina odležení  
pstruzipstruzipstruzi
 • Rozpis na 2 porce:
 • 2 ks pstruzi
 • 0,5 l bílého vína
 • 300 g cibule
 • bobkový list
 • petrželka
 • máslo
 • sůl
 • Příprava

  Původní text z roku 1864: Pstruhové ve víně vaření – Když chceš pstruha zabít, uhoď jej do hlavy a do ocasu, potom je vykuchej, vyper, nasol a nech je tak hodinu ležet. Poklaď dno rendlíku nakrájenou cibulí, pak na ně vlož ty připravené pstruhy, polej pořádnou sklenicí bílého vína, přidej několik bobkových listů a nech je čtvrt hodiny vařit. Potom je vyndej na talíře, polej omáčkou, posyp cibulí, petrželkou, přidej máslo a rychle nes je na stůl…

  Poznámka

  Foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

  Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

  Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

  Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

  Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

  Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.