Rybářský rozcestník

Páteř sumce na grilu

Recept pro milovníky obírání kostí. Jde o páteř většího sumce, která se okoření a pak griluje na dobře rozpáleném roštu grilu, potírá se grilovací marinádou. Kdo již filetoval sumce ví, že kolem páteře, i po pečlivém filetování, zůstane spousty masa. To se dá zpracovat buď krátkým povařením a obráním masa, které pak můžeme použít například na rybí salát, nebo lze vzít celou páteř a grilovat ji na roštu grilu, například podle tohoto receptu.

2 náročnost
30 minut
+ doba odležení  
pater-sumce-gril2pater-sumce-gril3pater-sumce-gril4
 • páteř většího sumce s částí masa, co tam zůstane po filetování
 • suchá kořenící směs - koření na ryby
 • grilovací koření
 • olej
 • Na marinádu na potírání:
 • 2 dcl rostlinného oleje
 • 1 dcl vody (vývaru) nebo piva
 • 1 lžička grilovacího koření
 • 1 lžička koření na ryby
 • pepř
 • sůl
 • Příprava

  1. Páteř většího sumce s částí masa, co tam zůstane po filetování sekerkou rozpůlíme, nebo rozčtvrtíme, záleží na tom, jak moc velký sumec byl
  2. Potřeme olejem, okořeníme grilovacím kořením a kořením na ryby, necháme odležet, mezi tím rozděláme oheň pod roštem grilu
  3. Páteř grilujeme ze všech stran, nejlépe pod poklopem, ke konci i odklopenou, občas ji potíráme lákem
  4. Dozlatova ugrilovanou páteř ihned, ještě horkou, podáváme.

  Příprava marinády na potírání:

  1. Olej promícháme s vodou (vývarem) nebo pivem, dochutíme kořením, také mírně osolíme
  2. Necháme chvíli stát, aby se propojily všechny chutě i vůně.

  Doporučení

  Další způsob, jak zpracovat maso kolem páteře sumce: Salát z vařeného rybího masa

  Nejčtenější články

  Tyrolské dřívko, jeho použití

  Tyrolské dřívko se používá především při vláčení, kdy má za úkol nadzvedávat nástrahu ode dna, díky čemuž se méně vázne. Dřívko při pohybu rozviřuje dno, což často také vyprovokuje dravce k útoku. Metodou vláčení s tyrolským dřívkem cíleně lovíme štiky, candáty, sumce, jelce tlouště a okouny. Podle velikosti nástražní rybky, hloubky lovného místa a síly toku pak volíme velikost tyrolského dřívka a také samotnou montáž.

  Psí granule jako návnada na ryby

  Ano, je to tak, i pomocí psích granulí lze zakrmovat lovné místo. Jen před samotným lovem je lepší si vyzkoušet, jak rychle se ve vodě rozpouštějí. Každé jsou jiné a tak je dobré vědět, jak dlouho trvá, než se rozpadnou ve vodě na prach. Psí granule přidáváme do krmení nejlépe rozmočené. Měli by tvořit maximálně 1/3 z celkového objemu zakrmovací směsi.

  Soukromé revíry versus svazová voda

  Kam vyrazit na ryby? Toť otázka! Český rybář, pokud chce zůstat v tuzemsku, má vlastně jen dvě možnosti. Buď si zvolí vodu svazovou, tedy, pokud má platnou rybářskou povolenku, a vyrazí na revíry, které obhospodařuje ČRS. Druhou možností je zajet si zachytat na nějaký soukromý revír. Ovšem každá s možností má své klady i zápory.

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím