Rybářský rozcestník

Lisované kousky housky obalené v česnekovo-paprikové pastě

Tradiční recept na nástrahu z napařeného rohlíku. Ovšem v tomto případě jsou napařené kostky obalené do česnekovo-paprikové pasty, která zajistí ještě větší atraktivitu samotné nástrahy.

1 náročnost
20 minut
+ doba lisování rohlíku  
LisovanéLisování
  • 1 ks den nebo dva starý rohlík
  • 2-4 ks větší stroužky česneku
  • 3-4 lžičky mleté sladké papriky
  • 1 vrchovatá lžička soli
  • vhodná nádoba na spaření rohlíku, zátěž a dvě prkénka, uzavíratelná krabička
  • Příprava

    1. Den nebo dva starý rohlík nebo housku dáme do hrnce, na dno nalijeme 2 cm vody, na vložku, tedy pařáček, nebo nějakou jeho náhradu, položíme housku nebo rohlík, přiklopíme poklicí, propaříme až je houska vláčná
    2. Napařenou housku položíme na prkénko, stlačíme druhým prkénkem na tloušťku 1 cm, a necháme vychladnout, nejlépe přes noc
    3. Ostrým nožem nařežeme na kostky o hraně 1-2 cm, či menší, pokud budeme chytat drobnější bílé ryby
    4. Oloupané stroužky česneku utřeme spolu se solí, pěkně pustí šťávu, pak je dáme do vhodné umělohmotné dózy, přidáme mletou papriku, obě suroviny spolu důkladně promícháme
    5. Kostky naházíme postupně do dózy, obalíme je v česnekovo-paprikové pastě
    6. Nakonec dózu důkladně uzavřeme a máme výborné chytání na kaprovité ryby.

    Doporučení

    Když nespotřebujeme, dáme do lednice, kde vydrží v uzavřené skleničce měsíc, v mrazáku třeba rok. Místo pařáčku můžeme použít sáček, do kterého vložíme rohlík, zvlhčíme ho pár kapkami vody, uzavřeme a necháme 15 sekund motat v mikrovlnné troubě. Efekt je podobný, jako napaření, jen je to o něco rychlejší.

    Poznámka

    Nejčtenější články

    Ryba v české kuchyni – 7. díl

    Během 18 století začínají některé rybníky mizet, majitelé je začali přeměňovat na louky, pastviny a pole. Příčinou byla především produkce sena, potom brambor a dalších plodin. Ve velkém se začínal chovat skot, seno bylo rovněž potřeba pro koně. Nezanedbatelná byla i produkce hnoje, která chovaná zvířata produkovala, používal se na hnojení polí. V roce 1791 na Českokrumlovsku vyšlo nařízení, že na každém panství se má vypustit několik rybníků a přeměnit v louky a  pole…

    Vytuněná umělá kukuřice

    Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

    Ryba v české kuchyni – 6. díl

    Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.