Rybářský rozcestník

Lisované kousky housky obalené v česnekovo-paprikové pastě

Tradiční recept na nástrahu z napařeného rohlíku. Ovšem v tomto případě jsou napařené kostky obalené do česnekovo-paprikové pasty, která zajistí ještě větší atraktivitu samotné nástrahy.

1 náročnost
20 minut
+ doba lisování rohlíku  
LisovanéLisování
  • 1 ks den nebo dva starý rohlík
  • 2-4 ks větší stroužky česneku
  • 3-4 lžičky mleté sladké papriky
  • 1 vrchovatá lžička soli
  • vhodná nádoba na spaření rohlíku, zátěž a dvě prkénka, uzavíratelná krabička
  • Příprava

    1. Den nebo dva starý rohlík nebo housku dáme do hrnce, na dno nalijeme 2 cm vody, na vložku, tedy pařáček, nebo nějakou jeho náhradu, položíme housku nebo rohlík, přiklopíme poklicí, propaříme až je houska vláčná
    2. Napařenou housku položíme na prkénko, stlačíme druhým prkénkem na tloušťku 1 cm, a necháme vychladnout, nejlépe přes noc
    3. Ostrým nožem nařežeme na kostky o hraně 1-2 cm, či menší, pokud budeme chytat drobnější bílé ryby
    4. Oloupané stroužky česneku utřeme spolu se solí, pěkně pustí šťávu, pak je dáme do vhodné umělohmotné dózy, přidáme mletou papriku, obě suroviny spolu důkladně promícháme
    5. Kostky naházíme postupně do dózy, obalíme je v česnekovo-paprikové pastě
    6. Nakonec dózu důkladně uzavřeme a máme výborné chytání na kaprovité ryby.

    Doporučení

    Když nespotřebujeme, dáme do lednice, kde vydrží v uzavřené skleničce měsíc, v mrazáku třeba rok. Místo pařáčku můžeme použít sáček, do kterého vložíme rohlík, zvlhčíme ho pár kapkami vody, uzavřeme a necháme 15 sekund motat v mikrovlnné troubě. Efekt je podobný, jako napaření, jen je to o něco rychlejší.

    Poznámka

    Nejčtenější články

    Uzení ryb podle baštýřek

    Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

    Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

    Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

    Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

    Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.