Rybářský rozcestník

Divoký kapr uzený

Mezi úlovky vhodné k uzení patří kromě mořských ryb (makrela, sleď, losos, platýz, sardinky, úhoř atd.) také některé ryby sladkovodní. Zvláště dobře se hodí kapr, lín a pstruh. Tento recept je na kapra divokého připraveného v přenosné udírně.

3 náročnost
50 minut
+ doba odležení  
Divoký kapr uzený
 • 1 ks kapra divokého (asi 1,5 kg)
 • 1 ks citrónu
 • 1-2 lžíce čerstvě roztlučeného černého
 • bílého a rosé pepře
 • mořská hrubá sůl
 • přenosná udírna
 • dřevěné piliny
 • alobal
 • Příprava

  1. Rybu nejprve zbavíme šupin, vyvrhneme a necháme v lednici přes noc odpočinout (z hlavy a části vnitřností včetně ocasu lze uvařit dobrou rybí polévku, žábry ale vyhodíme)
  2. Ráno rybu naporcujeme (20-25 dkg /1 kousek), připravíme si slanou směs koření podle vlastní chuti; například italskou hrubou sůl z Trapani, čerstvě roztlučený černý, bílý a rosé pepř
  3. Směs vetřeme do porcí ryby, včetně vnitřku. Nepřehánět!
  4. Vše dáme do mísy, přikryjeme a před uzením necháme alespoň 2 hodiny „nasávat“ mimo lednici
  5. Na vhodném místě (např. na kameni – pozor na rozdělávání ohně u lesa!) si připravíme přenosnou udírnu; na dno položíme staniolovou fólii ve dvou vrstvách, což nám ušetří spoustu práce při pozdějším čištění, plochu pokryjeme jednou vrstvou pilin, které rybě při uzení dodají tu pravou chuť (Piliny by neměly být příliš jemné, nejlepší jsou nasekané kousky třísek 5-10 mm. Pro uzení ryb se výborně hodí dřevíčka z olše, ale lze použít i jiné, například z jasanu, hrušky, hickory apod. Nutno vyzkoušet, každý má jiné chutě.)
  6. Lihové kahany udírny naplníme podle návodu udírny vhodnou kapalinou, většinou denaturovaným lihem (jeden kahánek pojme cca 0,5 dcl)
  7. Zapálíme a nad hořící kahánky položíme plechovou nerezovou krabici s naporcovanou rybou, horní kouřový kanálek ve víku (ventil) otevřeme asi na půl, uzení startuje okamžitě
  8. Víko udírny během hoření nezvedáme, proces je hotový, až palivo za 20-30 minut zcela vyhoří.

  Doporučení

  Nejlepší je náš delikates konzumovat za tepla, krátce po vyuzení. Doporučuji pokapat citrónem. Může se jíst jen tak, s vařeným bramborem nebo se salátem, eventuelně s bramborovým salátem bez majonézy.

  Poznámka

  Pokud jsme měli štěstí většího úlovku a uzená ryba nám zbude, dáme jí do lednice a druhý den si uděláme studenou rybí pomazánku. Například s jemně nasekanou šalotkou, kvalitní majonézou nebo créme fraiche (hustou smetanou), pažitkou, koprem, capris … Rybu rukama „rozebereme“ na kousky, vyndáme eventuelní kostičky a vše v míse pořádně utřeme vařečkou. Nezapomeneme na čerstvou citrónovou šťávu nebo malé kousky limetky. Okořeníme dle vlastní fantazie a necháme aspoň dvě hodiny v lednici. Na krajíci čerstvého chleba je to pohádka!

  Text & foto © Jean Pragen

  Více o uzení ryb najdete v naší škole vaření: Udíme ryby.

  Nejčtenější články

  Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

  Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

  Co vše lze nastražit na přívěs háčku

  Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

  Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

  Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?