Rybářský rozcestník

Dehydrovaná zeleninová polévka s houbami

Sušené polévky se dají koupit, ale výrobci dnes nevědí, co by si za ně řekli, proto v zimních měsících, při čekání na první jarní výpravu, si můžete vyrobit vlastní sušenou stravu, v tomto případě zeleninovou polévku s houbami, která vám bude určitě chutnat a nebude vás přitom stát hříšné peníze.

2 náročnost
30 minut
+ 20 hodin sušení  
 • Rozpis na 4 porce (1-1,5 l vody):
 • 2 ks mrkve
 • 2 ks petržele
 • 1/2 ks pórku
 • 1/4 ks celeru
 • 1 hrst listů bylinek (petrželky, libečku...)
 • 4 vrchovaté lžíce sušeného bujónu
 • 4 vrchovaté lžíce sušených hub
 • pepř
 • sůl
 • Příprava

  1. Očištěnou kořenovou zeleninu s pórkem nakrájíme na menší kousky, pak posekáme v mixéru nahrubo.
  2. Síto (síta) sušičky vyložíme papírem na pečení, rozložíme zeleninu tak, aby byla na platu, či platech, jen tenká vrstva, tu nezapomeneme osolit a okořenit pepřem.
  3. Na připravenou zeleninu rozložíme nadrobno nasekané listy bylinek.
  4. V sušičce sušíme všechnu zeleninu 60 °C tak 20 hodin.
  5. Usušené suroviny rozdělíme na 4 stejně velké hromádky, ke každé hromádce přidáme lžíci sušeného bujónu a 1-2 lžíce sušeného houbového prášku.
  6. Jednotlivé porce dáme do sáčků ze zipem, nebo je můžeme vakuovat, pokud máte vakuovačku.

  Použití:

  Porci polévky nasypeme do kastrůlku, či jiné vhodné nádoby, nalijeme 250-350 ml vody, přivedeme k varu, vaříme 10-15 minut, občas vše zamícháme. Ochutnáme, případně dosolíme a můžeme se do polévky pustit.

  Doporučení

  Kdo se chce více zasytit, může do sáčku k surovinám přidat rychlé těstoviny, nebo polévku nastavit tzv. ťamanskými instantníma nudlemi.  K polévce je skvělé přikusovat pečivo. Pokud vám zbylo jen gumové pečivo, lze ho nakrájet na kostičky a nechat na slunci proschnout, získáte tak krutonky, které se také k polévce hodí.

  Pokud jste si v létě neusušili a neumleli houbový prášek, můžete použít zmrzlé houby z mrazáku, které necháte povolit a pak je usušíte spolu se zeleninou.

  Nejčtenější články

  Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

  Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

  Nejoblíbenější rybářské závody na světě

  Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.

  3. Mistrovství světa v muškaření v kategorii žen a 9. Mistrovství světa v muškaření v kategorii masters (veteránů)

  Jihočeský územní svaz a Český rybářský svaz si dovolují pozvat sportovní rybáře na jeden z nejvýznamnějších muškařských závodů na světě, který se bude konat na jihočeských revírech od 19.–25. května 2024.