Rybářský rozcestník

Brandade z tresky (Brandade de morue)

Pokrm z francouzské kuchyně. Můžeme se s ním setkat i ve Španělsku, Portugalsku, Itálii. Jde o kaši z tresky, která se připravuje ze sušené tresky, která se předem máčí a potom vaří s olivovým olejem a mlékem. Existují 2 varianty, kdy se kaše maže na plátky opečené bagety, nebo promíchá s rozšťouchanými brambory a zapéká. Brandede jde vyrobit také ze zamrazených  filetů z tresky, které jsme použili právě na tento recept.

2 náročnost
40 minut
Brandade z tresky (Brandade de morue)
Brandade
 • 500 g filetů z tresky
 • 1 dl mléka
 • 1 dl olivového oleje
 • 3 ks stroužky česneku
 • provensálské koření
 • pepř
 • sůl
 • plátky bagety a zelenina na ozdobu
 • Příprava

  1. Filety z tresky uvaříme v mírně osolené vodě, vaříme 15 minut
  2. Vodu scedíme, vařenou tresku osušíme utěrkou, rozdělíme na kousky, případně odstraníme drobné kosti, pak rybu umeleme, nebo rozmělníme vidličkou
  3. Do hrnce nalijeme olivový olej, zahřejeme, přidáme rybí maso, drcený česnek, mícháme, až se maso spojí s olejem
  4. Do směsi nyní přiléváme vlažné mléko, stále mícháme, když se kaše spojí s mlékem, ochutíme provensálským kořením, solí a pepřem
  5. Směs mažeme na opečené plátky bagety, jako přílohu zvolíme například černé olivy a čerstvou zeleninu.

  Nejčtenější články

  Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

  Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

  Vyvěšená – chytání štik pod špičkou prutu

  Tato metoda lovu štik je vhodná všude tam, kde hned u břehu je dost velká hloubka. Pomocí delšího prutu, většího splávku (kačenky) a živé nástražné rybky plavající pod splávkem, se právě štiky vyhledávající kořist u břehu dají často přemluvit k útoku.

  Chytání sumců na malých vodách na položenou

  Sumce najdeme skoro všude, tedy nejen na velkých údolních nádržích, pískovnách a řekách, ale také v menších potocích a říčkách. Na malé vodě je však třeba přizpůsobit rybářské nádobíčko podmínkám i velikosti ryb. Ale nenechte se zmást. I v malé louži lze chytnout poměrně velkou rybu.

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím