Rybářský rozcestník

Brandade z tresky (Brandade de morue)

Pokrm z francouzské kuchyně. Můžeme se s ním setkat i ve Španělsku, Portugalsku, Itálii. Jde o kaši z tresky, která se připravuje ze sušené tresky, která se předem máčí a potom vaří s olivovým olejem a mlékem. Existují 2 varianty, kdy se kaše maže na plátky opečené bagety, nebo promíchá s rozšťouchanými brambory a zapéká. Brandede jde vyrobit také ze zamrazených  filetů z tresky, které jsme použili právě na tento recept.

2 náročnost
40 minut
Brandade z tresky (Brandade de morue)
Brandade
 • 500 g filetů z tresky
 • 1 dl mléka
 • 1 dl olivového oleje
 • 3 ks stroužky česneku
 • provensálské koření
 • pepř
 • sůl
 • plátky bagety a zelenina na ozdobu
 • Příprava

  1. Filety z tresky uvaříme v mírně osolené vodě, vaříme 15 minut
  2. Vodu scedíme, vařenou tresku osušíme utěrkou, rozdělíme na kousky, případně odstraníme drobné kosti, pak rybu umeleme, nebo rozmělníme vidličkou
  3. Do hrnce nalijeme olivový olej, zahřejeme, přidáme rybí maso, drcený česnek, mícháme, až se maso spojí s olejem
  4. Do směsi nyní přiléváme vlažné mléko, stále mícháme, když se kaše spojí s mlékem, ochutíme provensálským kořením, solí a pepřem
  5. Směs mažeme na opečené plátky bagety, jako přílohu zvolíme například černé olivy a čerstvou zeleninu.

  Nejčtenější články

  Chytáme candáty

  Na candáty můžeme použít několik rybolovných technik. Lze je chytat na položenou jak na mrtvou, tak živou rybku, tak je lovit metodou plavané, tedy pomocí splávku a nejlépe živé nástrahy. Nejaktivnější způsob je pak vláčení na mrtvou rybku, nebo na umělou nástrahu. V tomto článku rozebereme všechny základní metody lovu candátů.

  Lov dravců na mrtvou rybku

  Ne vždy máme po ruce živé nástražní rybky. Stejně, například štiky, dají často přednost ve sloupci houpajícímu se mrtvému tělu ryby i když o kousek dále se plácá živá nástraha. Stalo se mě to již několikrát, když jsem na jeden prut chytal na živou rybku, na druhém se mě vznášela mrtvá nástraha a paní štika se dala přemluvit právě na tuto „mrtvolku“. Také nahazování s mrtvou rybkou je bez problémů, zatímco živou nástrahu by jsme, díky tvrdému dopadu na hladinu, zbytečně trápili.

  Nejlepší letní nástrahy pro kaprovité ryby

  V tomto článku jsme si dovolili udělat takový stručný výběr nástrah, s kterými máme dobré zkušenosti při chytání v letních vedrech. Není to žádný objevný článek, jen výčet toho nejlepšího, co můžeme v létě kaprovitým rybám nabídnout. Mladým rybářům může hodně pomoci, staré pak třeba inspiruje k nahození nástrahy, na kterou již dávno zapomněli.

  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
  Další informace Rozumím