Rybářský rozcestník

Plastické olovo a jeho použití

Jde o snadno dělitelný, tvárný, tmavý, dobře přilnavý materiál, který se používá především na zatížení vlasce nebo pletenky, či případně koncové montáže. Návazec s plastickým olovem splývá se dnem a nebrání tak přiblížení i hodně opatrné ryby. Ovšem plastické olovo má více využití.

plasticképlasticképlastické

Plastické olovo můžeme také použít na dovážení plovoucích nástrah, například na vyvážení plovoucího boilie, nebo jako zátěž pod háček, aby se háček rybě zasekl ideálně v ústech, pokud ho bude mít snahu vyplivnout.

Asi největší výhodou plastického olova je rychlé, ideální dovážení montáže či nástrahy. Pořád je lehká zvolená nástraha? Tak trochu plastického olova přidáme. Je naopak příliš těžká? Dobrá, tak kousínek odebereme… Neznám snadnější způsob!

Plastické olovo je nenápadné a dobře se s ním pracuje.

Ovšem plastické olovo má i své stinné stránky. Asi jeho největší bolestí je občasné posouvání po vlasci při silovém nahození. Také ve velmi horkých dnech většina plastických olov ztrácí část své konzistence a více se lepí. Přesto jde o poměrně šikovnou věcičku především pro sportovní rybáře cíleně lovící velké, opatrné kapry na položenou. Ovšem také plavačkáři jeho vlastnosti jistě ocení.

Plastická olova se vyrábí v několika barvách, nejčastěji je lze koupit v šedé, hnědé a zelené barvě. Ceny jsou také velmi rozdílné. Pohybují se v rozmezí mezi 77 až 299 ,- Kč. Ale pozor, každý výrobce má jinou gramáž balení! Je dobré si proto při průzkumu trhu nejprve přepočítat ceny na 1 gram.

TIP na závěr: Nedělejte na návazcích z plastického olova kuličky ale raději delší válečky. Kulička z plastického olova má vyšší váhu, bude se vám posouvat po návazci například při razantních náhozech. Tvar válečku zajistí větší přilnavost k návazci.

Další info o plastickém olovu také zde: Slovník rybářských pojmů – Plastické olovo

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Rybaření v Norsku – základní výbava

Norsko umí být jak přívětivé, tak nehostinné. Často během jednoho dne zažijete teplé slunné počasí, které se během chvíle změní ve větrnou smršť s teplotou, která dokáže během několika málo hodin klesnout až o 25 °C. I v létě se zde můžete dočkat například sněhových bouřek, krupobití… Jak se tedy vybavit na rybářskou výpravu do Norska? V tomto článku vám poradíme, co rozhodně nezapomenout doma.

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím