Rybářský rozcestník

Plastické olovo a jeho použití

Jde o snadno dělitelný, tvárný, tmavý, dobře přilnavý materiál, který se používá především na zatížení vlasce nebo pletenky, či případně koncové montáže. Návazec s plastickým olovem splývá se dnem a nebrání tak přiblížení i hodně opatrné ryby. Ovšem plastické olovo má více využití.

plasticképlasticképlastické

Plastické olovo můžeme také použít na dovážení plovoucích nástrah, například na vyvážení plovoucího boilie, nebo jako zátěž pod háček, aby se háček rybě zasekl ideálně v ústech, pokud ho bude mít snahu vyplivnout.

Asi největší výhodou plastického olova je rychlé, ideální dovážení montáže či nástrahy. Pořád je lehká zvolená nástraha? Tak trochu plastického olova přidáme. Je naopak příliš těžká? Dobrá, tak kousínek odebereme… Neznám snadnější způsob!

Plastické olovo je nenápadné a dobře se s ním pracuje.

Ovšem plastické olovo má i své stinné stránky. Asi jeho největší bolestí je občasné posouvání po vlasci při silovém nahození. Také ve velmi horkých dnech většina plastických olov ztrácí část své konzistence a více se lepí. Přesto jde o poměrně šikovnou věcičku především pro sportovní rybáře cíleně lovící velké, opatrné kapry na položenou. Ovšem také plavačkáři jeho vlastnosti jistě ocení.

Plastická olova se vyrábí v několika barvách, nejčastěji je lze koupit v šedé, hnědé a zelené barvě. Ceny jsou také velmi rozdílné. Pohybují se v rozmezí mezi 77 až 299 ,- Kč. Ale pozor, každý výrobce má jinou gramáž balení! Je dobré si proto při průzkumu trhu nejprve přepočítat ceny na 1 gram.

TIP na závěr: Nedělejte na návazcích z plastického olova kuličky ale raději delší válečky. Kulička z plastického olova má vyšší váhu, bude se vám posouvat po návazci například při razantních náhozech. Tvar válečku zajistí větší přilnavost k návazci.

Další info o plastickém olovu také zde: Slovník rybářských pojmů – Plastické olovo

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?