Rybářský rozcestník

Plastické olovo a jeho použití

Jde o snadno dělitelný, tvárný, tmavý, dobře přilnavý materiál, který se používá především na zatížení vlasce nebo pletenky, či případně koncové montáže. Návazec s plastickým olovem splývá se dnem a nebrání tak přiblížení i hodně opatrné ryby. Ovšem plastické olovo má více využití.

plasticképlasticképlastické

Plastické olovo můžeme také použít na dovážení plovoucích nástrah, například na vyvážení plovoucího boilie, nebo jako zátěž pod háček, aby se háček rybě zasekl ideálně v ústech, pokud ho bude mít snahu vyplivnout.

Asi největší výhodou plastického olova je rychlé, ideální dovážení montáže či nástrahy. Pořád je lehká zvolená nástraha? Tak trochu plastického olova přidáme. Je naopak příliš těžká? Dobrá, tak kousínek odebereme… Neznám snadnější způsob!

Plastické olovo je nenápadné a dobře se s ním pracuje.

Ovšem plastické olovo má i své stinné stránky. Asi jeho největší bolestí je občasné posouvání po vlasci při silovém nahození. Také ve velmi horkých dnech většina plastických olov ztrácí část své konzistence a více se lepí. Přesto jde o poměrně šikovnou věcičku především pro sportovní rybáře cíleně lovící velké, opatrné kapry na položenou. Ovšem také plavačkáři jeho vlastnosti jistě ocení.

Plastická olova se vyrábí v několika barvách, nejčastěji je lze koupit v šedé, hnědé a zelené barvě. Ceny jsou také velmi rozdílné. Pohybují se v rozmezí mezi 77 až 299 ,- Kč. Ale pozor, každý výrobce má jinou gramáž balení! Je dobré si proto při průzkumu trhu nejprve přepočítat ceny na 1 gram.

TIP na závěr: Nedělejte na návazcích z plastického olova kuličky ale raději delší válečky. Kulička z plastického olova má vyšší váhu, bude se vám posouvat po návazci například při razantních náhozech. Tvar válečku zajistí větší přilnavost k návazci.

Další info o plastickém olovu také zde: Slovník rybářských pojmů – Plastické olovo

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Rybářská křížovka – sladkovodní i mořské ryby

Máme pro vás novinku z naší redakce, rybářskou křížovku. Vyzkoušejte si, jestli se vám podaří vyluštit všechny názvy ryb, co jsem do křížovky vložili. Jde o zkrácené názvy jak sladkovodních tak mořských ryb. Tak hurá, pusťte se do luštění.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím