Rybářský rozcestník

Plastické olovo a jeho použití

Jde o snadno dělitelný, tvárný, tmavý, dobře přilnavý materiál, který se používá především na zatížení vlasce nebo pletenky, či případně koncové montáže. Návazec s plastickým olovem splývá se dnem a nebrání tak přiblížení i hodně opatrné ryby. Ovšem plastické olovo má více využití.

plasticképlasticképlastické

Plastické olovo můžeme také použít na dovážení plovoucích nástrah, například na vyvážení plovoucího boilie, nebo jako zátěž pod háček, aby se háček rybě zasekl ideálně v ústech, pokud ho bude mít snahu vyplivnout.

Asi největší výhodou plastického olova je rychlé, ideální dovážení montáže či nástrahy. Pořád je lehká zvolená nástraha? Tak trochu plastického olova přidáme. Je naopak příliš těžká? Dobrá, tak kousínek odebereme… Neznám snadnější způsob!

Plastické olovo je nenápadné a dobře se s ním pracuje.

Ovšem plastické olovo má i své stinné stránky. Asi jeho největší bolestí je občasné posouvání po vlasci při silovém nahození. Také ve velmi horkých dnech většina plastických olov ztrácí část své konzistence a více se lepí. Přesto jde o poměrně šikovnou věcičku především pro sportovní rybáře cíleně lovící velké, opatrné kapry na položenou. Ovšem také plavačkáři jeho vlastnosti jistě ocení.

Plastická olova se vyrábí v několika barvách, nejčastěji je lze koupit v šedé, hnědé a zelené barvě. Ceny jsou také velmi rozdílné. Pohybují se v rozmezí mezi 77 až 299 ,- Kč. Ale pozor, každý výrobce má jinou gramáž balení! Je dobré si proto při průzkumu trhu nejprve přepočítat ceny na 1 gram.

TIP na závěr: Nedělejte na návazcích z plastického olova kuličky ale raději delší válečky. Kulička z plastického olova má vyšší váhu, bude se vám posouvat po návazci například při razantních náhozech. Tvar válečku zajistí větší přilnavost k návazci.

Další info o plastickém olovu také zde: Slovník rybářských pojmů – Plastické olovo

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

První chytání, aneb, co musí udělat rybář, než začne chytat

Máme platné rybářské dokumenty, doma jsme si udělali přípravu a vše potřebně nachystali k vodě, včetně svačiny a pití a právě jsme dorazili k vodě … co vše předchází chytání? Hodíme hned silon s návnadou do vody a začneme? Rozhodně ne!

Kačení máma, opeřený Rambo a Terminátor v jednom

O letošní letní výpravě na Sumce se s námi u vody skamarádila kačení rodinka, máma a její čtyři mladé. My je krmili, oni nás obšťastňovali svojí přítomností. Běda jiným kačenám, které nás chtěli také navštívit. Ty naše kačení máma hnala tak urputně, že z ní šel až strach.

Potlačení pachové stopy na nástrahách i návazcích

Některé ryby mají opravdu dobře vyvinutý čich. V zásadě se ryby dělí do dvou skupin, jedny mají vysoce vyvinutý čich, ale za to horší zrak a druhé mají výborný zrak, ale horší čich. A právě ty druhy, co dobře vnímají různé pachy, můžeme přelstít drobnou vychytávkou.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím