Rybářský rozcestník

Je důležité nezanedbávat své montáže a občas je zkontrolovat, stejně tak nástrahu

Pravidelná kontrola montáží, návazců i samotné nástrahy se opravdu vyplácí a to nejen při chytání ryb na trhačku, ale i při dalších způsobech lovu. Je třeba prověřit, že je nástraha v pořádku, zda je vůbec na háčku, není-li obalená nějakými nečistotami, travou a podobně. Ale je toho více.

navazec-method-vazky-bahno1korekKačenakacenka-krmitko-ve-vodeKačenka

Pokud chytám na feeder, problém se zamotanou montáží či obalenou nástrahou, například travou, mě odpadá, protože feeder poměrně často přehazuji i když cíleně lovím větší ryby. Ovšem i při chytání, například na trhačku, na rybičku sumce se vyplatí sednout na loď a jet nástrahu občas zkontrolovat. Často se stává, že ryba na konci montáže je nějaká zamotaná do návazce, poškozená od útoku menších dravců, či dokonce obalená do trav, co přinesl proud, chytáme-li na řece.

Ovšem kontrolovat nástrahy je důležité i při jiných rybolovných technikách. Není nic mrzutějšího, než když hodiny čekáme na záběr, pak návazec s nástrahou vytáhneme a zjistíme, že bylo něco v nepořádku. To opravdu zamrzí i když úplně se vyvarovat těmto problémům prostě nejde. Zvláště, když nástrahy nahazujeme ze břehu a nezavážíme. Také při lovu ryb v proudu nám občas proud přinese nějaké to nechtěné překvapení. Ale to k rybařině prostě patří.

Když už mluvíme o kontrole nástrah, hlavně začínající rybáři hodně podceňují i kontrolu svých montáží, potažmo celé rybářské výbavy. Na návazci montáže se může udělat uzlík, který pak oslabuje celou sestavu. Háčky mohou být tupé, pak se hůře zachytávají v tlamě ryby. Karabinka může bát špatně zajištěná…. prostě před nahozením je dobré vše zkontrolovat a během lovu opět. Často tak můžeme předejít velkému zklamání při promarněné šanci vytáhnout si z vody nějakou pěknou rybu.

Text i foto: George, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

První chytání, aneb, co musí udělat rybář, než začne chytat

Máme platné rybářské dokumenty, doma jsme si udělali přípravu a vše potřebně nachystali k vodě, včetně svačiny a pití a právě jsme dorazili k vodě … co vše předchází chytání? Hodíme hned silon s návnadou do vody a začneme? Rozhodně ne!

Kačení máma, opeřený Rambo a Terminátor v jednom

O letošní letní výpravě na Sumce se s námi u vody skamarádila kačení rodinka, máma a její čtyři mladé. My je krmili, oni nás obšťastňovali svojí přítomností. Běda jiným kačenám, které nás chtěli také navštívit. Ty naše kačení máma hnala tak urputně, že z ní šel až strach.

Potlačení pachové stopy na nástrahách i návazcích

Některé ryby mají opravdu dobře vyvinutý čich. V zásadě se ryby dělí do dvou skupin, jedny mají vysoce vyvinutý čich, ale za to horší zrak a druhé mají výborný zrak, ale horší čich. A právě ty druhy, co dobře vnímají různé pachy, můžeme přelstít drobnou vychytávkou.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím