Rybářský rozcestník

Je důležité nezanedbávat své montáže a občas je zkontrolovat, stejně tak nástrahu

Pravidelná kontrola montáží, návazců i samotné nástrahy se opravdu vyplácí a to nejen při chytání ryb na trhačku, ale i při dalších způsobech lovu. Je třeba prověřit, že je nástraha v pořádku, zda je vůbec na háčku, není-li obalená nějakými nečistotami, travou a podobně. Ale je toho více.

navazec-method-vazky-bahno1korekKačenakacenka-krmitko-ve-vodeKačenka

Pokud chytám na feeder, problém se zamotanou montáží či obalenou nástrahou, například travou, mě odpadá, protože feeder poměrně často přehazuji i když cíleně lovím větší ryby. Ovšem i při chytání, například na trhačku, na rybičku sumce se vyplatí sednout na loď a jet nástrahu občas zkontrolovat. Často se stává, že ryba na konci montáže je nějaká zamotaná do návazce, poškozená od útoku menších dravců, či dokonce obalená do trav, co přinesl proud, chytáme-li na řece.

Ovšem kontrolovat nástrahy je důležité i při jiných rybolovných technikách. Není nic mrzutějšího, než když hodiny čekáme na záběr, pak návazec s nástrahou vytáhneme a zjistíme, že bylo něco v nepořádku. To opravdu zamrzí i když úplně se vyvarovat těmto problémům prostě nejde. Zvláště, když nástrahy nahazujeme ze břehu a nezavážíme. Také při lovu ryb v proudu nám občas proud přinese nějaké to nechtěné překvapení. Ale to k rybařině prostě patří.

Když už mluvíme o kontrole nástrah, hlavně začínající rybáři hodně podceňují i kontrolu svých montáží, potažmo celé rybářské výbavy. Na návazci montáže se může udělat uzlík, který pak oslabuje celou sestavu. Háčky mohou být tupé, pak se hůře zachytávají v tlamě ryby. Karabinka může bát špatně zajištěná…. prostě před nahozením je dobré vše zkontrolovat a během lovu opět. Často tak můžeme předejít velkému zklamání při promarněné šanci vytáhnout si z vody nějakou pěknou rybu.

Text i foto: George, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?