Rybářský rozcestník

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

rozdělávánírozdělávánírozdělávánírozdělávánírozdělávánígril-steakyGrilGrilováníoheň

Kromě nepořádku na často navštěvovaných oblíbených rybářských místech, kde rybáři bivakují, nacházím i jiné „dárečky“ některých z nás. Například pozůstatky potřeby, co rybář po sobě zanechal, když to na něho přišlo a byl lenivý zajít někam dál a své exkrementy, včetně papíru, zakopat. Ale o tom už jsem psal v minulých článcích. Dnes bych se chtěl věnovat ještě jednomu zlořádu, který panuje mezi námi rybáři a to rozdělávání ohně u vody na těch nejméně vhodných místech a o jejich úklidu nemluvě.

Nemám nic proti ohníčku u vody, nad ohněm opečené buřty já osobně miluji, ale není nic jednoduššího, než si brát k vodě malý gril a ugrilovat si je na grilu. Další možností je udělat si ohniště, pokud jste vůbec na místě, kde lze ohniště vybudovat. Ale pak se ptám, musí být toto ohniště kousek od vody, někde tam, kde má člověk položené pruty? A co ideální místo na postavení bivaku? To jsou místa, kde mě vytáčí, když pozůstatky ohniště najdu. A to nemluvím o tom, že pokud si ohniště vybuduji, prostě ho zase zlikviduji, když budu odjíždět!

Pomocí malého rýče je ohniště vykopané během chvilky…jeho uklizení je pak také jednoduché….

My to děláme podle pana Foglara, vykopeme větší drn, v něm si uděláme ohýnek, opečeme buřty, druhý den pak drn vrátíme na místo a nikdo nepozná, že tam ohniště někdy bylo. Jde o poměrně bezpečný způsob vytvoření ohniště a uklizeno je pak coby dub!

Pár základních pravidel pro rozdělávání ohně u vody:

  • podle lesního zákona je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně v lese nebo 50 m od lesa, ale i na místech se vzrostlým porostem, tedy dokonce i na louce nebo strništi
  • nerozdělávejte oheň v době extrémního sucha nebo za silných poryvů větru
  • při rozdělávání ohně v přírodě bezpečně oddělte ohniště od okolního prostředí, tedy například vykopejte díru v zemi, obložte ohniště kameny…
  • na zapálení nebo udržování ohně nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako například benzin…
  • nenechávejte oheň bez dozoru
  • nechte oheň úplně vyhasnout a pak ho ještě pro jistotu prolijte větším množstvím vody
  • ohniště úplně zlikvidujte, tedy uveďte prostor do původního stavu

Možná vám tento článek připadá úplně zbytečný, ale mám zkušenost, že jde bohužel o běžnou praxi, že rybáři zakládají ohniště bez rozmyslu, kdekoliv bez ohledu na zákon a nebezpečí a také hlavně nemyslí na další rybáře, co přijedou k vodě po nich. Letos jsme zatím na třetí velké výpravě, přitom všude, kam jsme dorazili, bylo neuklizené ohniště, na jednom místě dokonce dvě těsně vedle sebe. Další v místě, které se nejlépe hodilo na postavení bivaku…

Přenosný gril je skvělý pomocník na delších rybářských výpravách….

Pánové a dámy, prosím, přeci není tak těžké chovat se i u vody zodpovědně a také po sobě uklidit. Děkuji všem, kteří od vody odjíždí a nezanechávají za sebou nic víc, než slehlou trávu.

Poznámka pod čarou:

Víte že v případě porušení zásad manipulace s otevřeným ohněm je možné udělit pokutu fyzickým osobám do výše 20 000 Kč a pokud svým jednáním způsobí požár, až do výše 25 000 Kč?

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….