Rybářský rozcestník

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

rozdělávánírozdělávánírozdělávánírozdělávánírozdělávánígril-steakyGrilGrilováníoheň

Kromě nepořádku na často navštěvovaných oblíbených rybářských místech, kde rybáři bivakují, nacházím i jiné „dárečky“ některých z nás. Například pozůstatky potřeby, co rybář po sobě zanechal, když to na něho přišlo a byl lenivý zajít někam dál a své exkrementy, včetně papíru, zakopat. Ale o tom už jsem psal v minulých článcích. Dnes bych se chtěl věnovat ještě jednomu zlořádu, který panuje mezi námi rybáři a to rozdělávání ohně u vody na těch nejméně vhodných místech a o jejich úklidu nemluvě.

Nemám nic proti ohníčku u vody, nad ohněm opečené buřty já osobně miluji, ale není nic jednoduššího, než si brát k vodě malý gril a ugrilovat si je na grilu. Další možností je udělat si ohniště, pokud jste vůbec na místě, kde lze ohniště vybudovat. Ale pak se ptám, musí být toto ohniště kousek od vody, někde tam, kde má člověk položené pruty? A co ideální místo na postavení bivaku? To jsou místa, kde mě vytáčí, když pozůstatky ohniště najdu. A to nemluvím o tom, že pokud si ohniště vybuduji, prostě ho zase zlikviduji, když budu odjíždět!

Pomocí malého rýče je ohniště vykopané během chvilky…jeho uklizení je pak také jednoduché….

My to děláme podle pana Foglara, vykopeme větší drn, v něm si uděláme ohýnek, opečeme buřty, druhý den pak drn vrátíme na místo a nikdo nepozná, že tam ohniště někdy bylo. Jde o poměrně bezpečný způsob vytvoření ohniště a uklizeno je pak coby dub!

Pár základních pravidel pro rozdělávání ohně u vody:

  • podle lesního zákona je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně v lese nebo 50 m od lesa, ale i na místech se vzrostlým porostem, tedy dokonce i na louce nebo strništi
  • nerozdělávejte oheň v době extrémního sucha nebo za silných poryvů větru
  • při rozdělávání ohně v přírodě bezpečně oddělte ohniště od okolního prostředí, tedy například vykopejte díru v zemi, obložte ohniště kameny…
  • na zapálení nebo udržování ohně nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako například benzin…
  • nenechávejte oheň bez dozoru
  • nechte oheň úplně vyhasnout a pak ho ještě pro jistotu prolijte větším množstvím vody
  • ohniště úplně zlikvidujte, tedy uveďte prostor do původního stavu

Možná vám tento článek připadá úplně zbytečný, ale mám zkušenost, že jde bohužel o běžnou praxi, že rybáři zakládají ohniště bez rozmyslu, kdekoliv bez ohledu na zákon a nebezpečí a také hlavně nemyslí na další rybáře, co přijedou k vodě po nich. Letos jsme zatím na třetí velké výpravě, přitom všude, kam jsme dorazili, bylo neuklizené ohniště, na jednom místě dokonce dvě těsně vedle sebe. Další v místě, které se nejlépe hodilo na postavení bivaku…

Přenosný gril je skvělý pomocník na delších rybářských výpravách….

Pánové a dámy, prosím, přeci není tak těžké chovat se i u vody zodpovědně a také po sobě uklidit. Děkuji všem, kteří od vody odjíždí a nezanechávají za sebou nic víc, než slehlou trávu.

Poznámka pod čarou:

Víte že v případě porušení zásad manipulace s otevřeným ohněm je možné udělit pokutu fyzickým osobám do výše 20 000 Kč a pokud svým jednáním způsobí požár, až do výše 25 000 Kč?

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.