Rybářský rozcestník

Návrat vymizelého mníka jednovousého do volných vod Kolínska

Něco málo o projektu navrácení Mníka jednovousého do volných vod na Kolínsku. S projektem na navrácení tohoto v současné době ohroženého druhu živočicha, přichází Místní organizace Českého rybářského svazu v Kolíně (dále jen MO ČRS KOLÍN) společně s partnerem, Místní organizací Českého rybářského svazu v Žiželicích (dále jen MO ČRS ŽIŽELICE). Konkrétním cílem projektu je navrátit do rybářského revíru LABE 24A č. 411056 (Kolín) a rybářského revíru CIDLINA 2, 411010 (Žiželice), zde již vymizelý, avšak zcela původní, reofilní druh ryby, mníka jednovousého (Lota lota, Linné, 1758).

Projekt je cílenou podporou rozšíření diverzity ichtyofauny v řece Labe a v řece Cidlině, neboť na základě dlouhodobých zjištění o plošném úbytku reofilních druhů ryb v celé České republice (v tomto případě mníka jednovousého) je třeba situaci řešit okamžitě. Mník jednovousý je v současné době ohrožený, původní druh ryby, který se v této oblasti vodního toku řeky Labe a Cidliny v minulosti vyskytoval. Od počátku dvacátého století až do roku 1950, zde vytvářel života a reprodukce schopné populace. Po roce 1950 začalo docházet k výrazným úbytkům tohoto druhu, až úplně z těchto lokalit vymizel. S mníkem jednovousým postupně vymizely i další ohrožené druhy ryb jako například lipan podhorní (Thymallus thymallus), mřenka mramorovaná (Barbatula barbatula) či karas obecný (Carassius carassius) a mnohé další, které se však již do našich vod nikdy nevrátí a existenčně jsou některé z nich na pokraji vyhubení.

Důvodů úbytku těchto původních druhů ryb byla celá řada, od predace rybožravých predátorů, po meliorační úpravy vodních toků, civilizační faktory jako přítomnost chemických látek (zejména antikoncepčních) v odpadních vodách ústících do vodních toků po neřešené a soustavné zanášení dna, sedimenty. U mníka jednovousého tyto negativní jevy ve svém důsledku znemožnili jeho přirozený výtěr a tím i přirozenou obnovu jeho populace nejen v kolínském úseku řeky Labe, ale i ve všech okolních revírech jakým je například řeka Cidlina. Mník jednovousý tak vlivem činnosti člověka z těchto revírů a jejich širšího okolí, zcela vymizel.

Od počátku devadesátých let 20. století až do současnosti se situace s kvalitou vody v rybářských revírech, začala výrazně zlepšovat. Kvalita vody se na kolínském úseku řeky Labe a žiželické části řeky Cidliny zlepšila natolik, že by v nich mník jednovousý mohl vytvořit nové populace. Mník jednovousý se však již sám bez lidské pomoci nedokázal a nedokáže navrátit do svých původních biotopů. Hlavními překážkami pro jeho návrat jsou v současné době vodní stavby, které člověk na řece Labi i Cidlině postavil a samozřejmě nemalé finanční náklady na jeho navrácení v množství schopném vytvořit trvalou a reprodukce schopnou populaci….

Celý článek zde: Návrat vymizelého mníka jednovousého do volných vod Kolínska

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.