Rybářský rozcestník

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Bolen dravý - detail hlavy

Pro vás, začínající vláčkaře, by asi bylo na místě podrobněji si popsat nástrahy, na které se dá chytat metodou vláčení. Stanovením velikost i druhu nástrahy pak zkušený vláčkař cíleně loví konkrétní druh ryby. Také se správným zvolením nástrahy vymezuje velikost cíleně lovené ryby. Ovšem to neznamená, že budete-li chytat na malou nástrahu, že vám může přijít jen menší dravec, ba naopak, často i větší predátoři útočí na menší kořist. Ale názor, že pokud chci chytnout velkou rybu, dávám větší nástrahu, je i u metody vláčení opodstatněný!

Nyní si rozdělíme nástrahy na jednotlivé druhy, můžeme je dělit například podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené:

  • kovové (třpytky, plandavky)
  • dřevěné (wobblery)
  • gumové (smáčky, kopyta, rippery …)
  • plastové (lité wobblery, plandavky)
  • jiné materiály (peří, kůže a podobně)
  • mrtvé rybky
  • tandemové plandavky jak ze stejného, tak z různého materiálu (např. plandavka + streamer)
Umělé vláčecí nástrahy

Umělé vláčecí nástrahy

Nejen druh materiálu, ale také další jejich tvar, či barva pak jednotlivé nástrahy předurčují k cílenému lovu určitého druhu dravce. Některé pak vydávají zvuk, který také někdy může přemluvit dravce k útoku. Ovšem aby toho nebylo málo, důležitá je také zkušenost a um vláčkaře, protože s každou nástrahou se tahá vodou jinak. Takže nestačí jen zacvaknout nebo navázat nástrahu na montáž, ale také naučit se s ní pohybovat co nejúčinněji, aby rybář buď co nejvíce napodobil živou zdravou rybku například sbírající drobné živočichy na dně, nebo napadenou umírající rybku, či například pohyb žabky plavající na hladině. Úspěšnost lovu určuje i další faktor a to rychlost vedené nástrahy vodou a nejen to, ale například i sloupec vody, ve které nástrahu vedeme.

Pro začátek je toho asi až dost. Tak si to celé zlehčíme a začneme těmi základními nástrahami, které má ve své výbavě asi každý vláčkař.

Lipan podhorní chycen při vláčení na třpytku

Lipan podhorní chycen při vláčení na třpytku

Asi nejznámější jsou kovové třpytky, ať už planadavky, například lžičkové, tedy ty, co se jako by kolíbají – plandají vodou, tak rotační třpytky, kolem jejichž tělíčka se točí kousek kovu, ovšem patří sem i cikády nebo pilkery. Právě pilkery se používají na vertikální přívlač, tedy na chytání ryb pod lodí. Třpytky se také často dávají do tandemu s další nástrahou. Například se k sobě připínají dvě třpytky za sebou, nebo třpytka se spojí se streamerem apod. Takové to sestavy používáme hlavně na cílený lov větších ryb.

Štika chycená na dvojtou třpytku.

Štika chycená na dvojitou třpytku.

Wobblery jsou skupina vláčecích nástrah, která má za úkol co nejvěrněji napodobit rybu a její pohyb, případně pohyb rybky zmrzačené. Existuje několik typů, například popper, určený na vláčení umělé nástrahy na hladině, wobblery s lopatkou, tedy potápivé (čím větší lopatka, tím více zajíždějí do hloubky), bez lopatek, ty jsou zase určené na vláčení těsně pod hladinou.

Chytání přívlačí - nástrahy - wobblery

Chytání přívlačí – nástrahy – wobblery

Twistery, rippery, ale i jiné gumové nástrahy mají opět za úkol co nejvíce napodobit pohyb přirozené nástrahy. Svým chodem připomínají zdravou, ale i raněnou či jinak postiženou rybku, záleží, jak s nimi pod vodou pracujeme. Twistery jsou gumové nástrahy, které se navlékají na jigové hlavičky. Je to velmi úspěšná nástraha. Ovšem to se dá říci i o jiných gumových nástrahách! Umělé gumové nástrahy jsou vyráběny z extra měkkého materiálu, s kterým lze ve vodě docílit těch nejpřirozenějších pohybů, často mají 3D oči, které dravci velmi dobře vidí a cílí na ně svůj útok. Výborně hodí k lovu všech druhů dravců ve všech velikostech a mnohdy bývají účinné i když vše ostatní selže!  Používají se v kombinaci s jigovými hlavičkami nebo se navlékají na speciální háčky pro přívlač, ty nemají olůvko, to se buď nepoužívá, nebo dává jinde na návazec.

Smáčci - falešné gumové rybičky na přívlač.

Twistery – falešné gumové rybičky na přívlač.

Z plastů se nejčastěji odlévají wobblery, ovšem plast hraje svoji roli i při výrobě některých plandavek.

Zajímavé jsou pak streamery, což je umělá nástraha, která napodobuje menší rybky, potěr nebo větší hmyz. Používá se jak při muškaření (většinou bez zátěže v přední části), tak ty větší se zátěží i při vláčení na dravce. Obecně je to velmi úspěšná nástraha. Já osobně na menší streamery nejčastěji lovím pstruhy, na větší pak štiky.

Chytání větších dravců muškařským náčiním

Štička chycená na streamer.

Ovšem rád bych se tu zmínil i o jiných napodobeninách, než o napodobeniny ryb. Oblíbené jsou také nástrahy napodobující myši, či jiné vodní hlodavce. Ty se vyrábějí jak gumové, tak dřevěné, například potažené pravou kožešinou z nutrie či králíka. Na trhu jsou i moderní nástrahy napodobující další vodní živočichy, třeba žabky apod.

Dřevěná nástraha obalená kožíškem - myš

Dřevěná nástraha obalená kožíškem – myš (výrobce firma JOKR)

Asi by nebyl výčet všech možných nástrah úplný, pokud by jsem nejmenovali nástrahu nejpřirozenější pro ryby, tedy mrtvou rybku. Ta se dá vláčet jak nastražená na montáži s jedno, dvoj, či trojháčkem, tak zapnutá do kovového systému, kdy díky tomuto systému rybka plave jako živá.

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení.

Jokr - vláčecí vodítko na mrtvou rybku.

Jokr – vláčecí vodítko na mrtvou rybku.

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.