Rybářský rozcestník

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Lín je typický ryba dna, kde se také živí hlavně larvami hmyzu, měkkýši, korýši apod. Dorůstá délky přes 60 cm, a váhy do 6 kg, ale nejčastěji narazíme na líny velké 20-30 cm vážící pod 1 kg. V ideálních podmínkách se dožívá asi 19 roků. Obvykle skončí líni na prutu nahodile, při lovu jiných kaprovitých ryb a to jak na plavanou, tak na položenou. Pokud budete chtít cíleně lovit líny, pak to chce především najít vhodné místo, kde je pravděpodobné, že budou…

Kde najdeme líny?

Jak jsem psal v úvodníku, líni milují teplejší části vodních zdrojů, zarostlé břehy a mělčiny. Mají rádi stojaté vody s bahnitým dnem a rostlinami pnoucími se ode dna až na hladinu. Ovšem najdeme je i v mírně tekoucích částech řek, ovšem opět většinou v těch nejvíce zarostlých, u břehů a na mělčinách. Suma sumárum, zabahněné rybníky a slepá ramena řek patří asi mezi nejvíce zajímavá místa, kde hledat a cíleně lovit líny.

Lín chycený na sladkou červenou kukuřici nastraženou na přívěsu háčku ….

A kdy na líny?

Líny můžeme chytat od jara do podzimu. Asi nejúspěšnější však budeme v těch nejteplejších měsících, tedy od května do konce července. A denní doba lovu? Většina rybářů se asi shodne na  faktu, že líni berou nejlépe přes den, i když můj největší lín přišel až v podvečer. Spíše, než doba lovu, hraje velký prim počasí. Slunečno, pěkně před nebo po dešti, asi to je ten čas, kdy vyrazit na líny. Ale místně to může být úplně jinak! 🙂

Po bouřce, slunce stále nad horizontem, nastražené feeder pruty …

A jaké vybavení na líny?

Líny chytáme cíleně na plavanou, případně na položenou, také na jemnější montáže. Skvělý je na lov línů například feederový prut a feeder montáže. Vlasce používáme spíše tenčí, tak 0,16-0,18 mm, ovšem, je to spíše na znalostech místní vody, protože ve vázkách já osobně raději volím silnější průměry vlasců. Poslední dobou hodně využívám fluorocarbon, klidně o síle přes 0,20 mm, mám tak jistotu, že nebudu často trhat, prochytáváme-li zarostlejší části vody. Přitom fluorocarbon není ve vodě pro ryby skoro vidět, což je fakt, který také násobí četnost záběrů a proto nevadí jeho silnější průměr!

Chceme-li si pěkně povodit líny, volíme pruty jemnější, light, medium, při položené například již výše zmiňované feeder pruty. Při lovu se splávkem jsou pak skvělé pruty speciální, plavačkové tzv. odhazové pruty, s kterými můžeme chytat jak u břehu, tak i dále, díky jejich pružení a možnosti nahodit s nimi poměrně daleko. V tom případě se hodí volit splávek anglického typu, s kterým lze dohodit opravdu daleko.

Lín velký 45 cm, zabral na tři červené sladké kukuřice ….

Co na háček při lovu lína?

Asi nejoblíbenější nástrahou na líny patří hnojní žížaly (dendrobeny), ovšem i rousnice skvěle fungují. Sladká kukuřice, rohlík, či sladké těsto línům také poměrně dost chutná. Dnes moderní menší pelety a kuličky boilies je také mohou zaujmout. Sladké v kombinaci s barevnými variantami nástrahy, jako požití žluté, červené …. ano, to je to pravé lákadlo na líny.

Zakrmovat nebo ne při lovu línů?

Lín je velmi plachá ryba (ve větších hejnech se drží jen v zimním období), zalekne se i menšího množství malých ryb a z místa rychle odplave. Proto větší zakrmení lovného místa nedoporučuji. Je smůla, že to, co chutná línům, chutná většině kaprovitých ryb a tak rozhodně je lepší hledat místa, kde se líni pohybují, než se je snažit na lovné místo přilákat. Zřídka kdy bude na zakrmeném místě lín první a jakmile líni narazí na jiné hejno, nebo i větší, jednotlivý kus, prostě se k místu s nastraženým háčkem ani nepřiblíží.

Pokud se přeci jen budete zkoušet líny nalákat na konkrétní lovné místo, pak je asi nejlepší drobnější hromádky přímo u háčku s využitím například PVA materiálů, naplněné nasekanými žížalkami, kousky drobnějšího kaprového krmení, rozhodně bych použil i oblíbenou kukuřici. To je možnost při položené. Při plavané prostě na místo hodíme jednu, nebo dvě menší koule a dál zakrmujeme, až v momentě, kdy máme záběr. Někdy spíše méně, je více!

Krasavec ze zarostlé pískovny…

Slovo závěrem

Lín bere většinou poctivě, žádné dlouhé ocucávání nástrahy, prostě ji nasaje a jede. To je kouzlo lovu línů! Feeder prut se ohne splávek potopí … Lín také bojuje podobně jako kapr a tak s lehčím náčiním je boj s línem úžasný zážitek. Odměnou je také lín u břehu, krásná ryba, která je ale hodně slizká, proto líny, pokud to jde, vyháčkujte přímo ve vodě, vůbec je neberte do ruk, snad jen díky pěkné fotografii. 🙂

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?