Rybářský rozcestník

Lov candátů na filety z mrtvých ryb

Pro nás rybáře to nevypadá moc lákavě, ale pro candáty, ale i další dravé ryby, jsou filety, vykrojené z čerstvé mrtvé ryby, opravdu velké lákadlo. Hned po rybích hlavách a ocáscích jde o mou nejúčinnější nástrahu právě na candáty, štiky či úhoře.

podvodni-splavek-bubenik-filetouklej-dva-kusy-2Chytánífilet-ryby-candat-2019-3filet-ryby-candat-2019-2zander

Dlouhé roky jsem chytal candáty především na celé živé, ale i mrtvé rybky. Ovšem moc se mě nedařilo. Až když jsem začal chytat na části čerstvě usmrcených rybek, začalo se mě dařit přemlouvat k záběru nejen candáty, ale i štiky, úhoře a menší sumce.

Filet z candáty lze vykrájet z různě velkých ryb….

Místo lanka návazce na candáty volíme raději fluorcarbon, i když velkým kusům lanka nevadí…

Dříve jsem zamrazoval nástražní rybky, co umřeli před jejich použitím, ale na zmrzlé kusy jsem moc úspěchů neměl. I když se o candátech mluví jako o doktorech, co si rádi dopřejí mrtvé, zatuchlé ryby, ze zkušenosti vím, že si mrvou rybku dají rádi, ale jen, když je čerstvá. Nabobtnalé, dlouho máčené ryby často jako nástrahu nechtějí a vyplivnou ji. Za to čerstvých částí ryb se neradi vzdávají a proto úspěšnost lovu na čerstvý rybí filet je tak velká.

Filety můžeme použít jak z větších ryb, tak z těch menších, důležité je, aby ryba nebyla moc dlouho mrtvá, tedy její maso bylo co nejčerstvější. Filet uřízneme ostrým nožem pěkně podél páteře, velikost nařežeme podle potřeby, tedy po jak velkých rybách půjdeme. Podle filetu také přizpůsobíme velikost háčku. Nebo naopak. Podle návazce uřízneme tu správnou velikost filetu. Filet nastražujeme tak, aby háček koukal z nástrahy a měl šanci se dobře zaseknout v „plechové“ hubě candáta. Jinak se ho snažíme co nejvíce chovat. Ideální je háček propíchnout filetem tak, že vytvoříme z filetu takovou harmoniku, kterou právě tělo háčku prochází.

Montáž pak volíme jednoduchou, buď jen menší průběžné olovo, obratlík a delší návazec s háčkem. Ideální je návazec z fluorocarbonu, ale má zkušenost je taková, že větším kusům candáta je jedno, na čem háček visí. Ovšem častěji silnější návazce mají snahu pustit a nespolknout. Návazec lze také připnout například k podvodnímu splávku, nebo na splávek na hladině. Důležité je, aby byl návazec spíše delší než kratší, klidně i dlouhý metr a více.

Různé vhodné montáže, nejen na lov candátů, najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží. Stačí kliknout. 🙂

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím