Rybářský rozcestník

Lov candátů na filety z mrtvých ryb

Pro nás rybáře to nevypadá moc lákavě, ale pro candáty, ale i další dravé ryby, jsou filety, vykrojené z čerstvé mrtvé ryby, opravdu velké lákadlo. Hned po rybích hlavách a ocáscích jde o mou nejúčinnější nástrahu právě na candáty, štiky či úhoře.

podvodni-splavek-bubenik-filetouklej-dva-kusy-2Chytánífilet-ryby-candat-2019-3filet-ryby-candat-2019-2zander

Dlouhé roky jsem chytal candáty především na celé živé, ale i mrtvé rybky. Ovšem moc se mě nedařilo. Až když jsem začal chytat na části čerstvě usmrcených rybek, začalo se mě dařit přemlouvat k záběru nejen candáty, ale i štiky, úhoře a menší sumce.

Filet z candáty lze vykrájet z různě velkých ryb….

Místo lanka návazce na candáty volíme raději fluorcarbon, i když velkým kusům lanka nevadí…

Dříve jsem zamrazoval nástražní rybky, co umřeli před jejich použitím, ale na zmrzlé kusy jsem moc úspěchů neměl. I když se o candátech mluví jako o doktorech, co si rádi dopřejí mrtvé, zatuchlé ryby, ze zkušenosti vím, že si mrvou rybku dají rádi, ale jen, když je čerstvá. Nabobtnalé, dlouho máčené ryby často jako nástrahu nechtějí a vyplivnou ji. Za to čerstvých částí ryb se neradi vzdávají a proto úspěšnost lovu na čerstvý rybí filet je tak velká.

Filety můžeme použít jak z větších ryb, tak z těch menších, důležité je, aby ryba nebyla moc dlouho mrtvá, tedy její maso bylo co nejčerstvější. Filet uřízneme ostrým nožem pěkně podél páteře, velikost nařežeme podle potřeby, tedy po jak velkých rybách půjdeme. Podle filetu také přizpůsobíme velikost háčku. Nebo naopak. Podle návazce uřízneme tu správnou velikost filetu. Filet nastražujeme tak, aby háček koukal z nástrahy a měl šanci se dobře zaseknout v „plechové“ hubě candáta. Jinak se ho snažíme co nejvíce chovat. Ideální je háček propíchnout filetem tak, že vytvoříme z filetu takovou harmoniku, kterou právě tělo háčku prochází.

Montáž pak volíme jednoduchou, buď jen menší průběžné olovo, obratlík a delší návazec s háčkem. Ideální je návazec z fluorocarbonu, ale má zkušenost je taková, že větším kusům candáta je jedno, na čem háček visí. Ovšem častěji silnější návazce mají snahu pustit a nespolknout. Návazec lze také připnout například k podvodnímu splávku, nebo na splávek na hladině. Důležité je, aby byl návazec spíše delší než kratší, klidně i dlouhý metr a více.

Různé vhodné montáže, nejen na lov candátů, najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží. Stačí kliknout. 🙂

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím