Rybářský rozcestník

Chrastítko – přídavné kuličky na sumcovou montáž

Při chytání sumců musíme být my rybáři u vody jako myšky. Pěkně tiše, zbytečně nedělat nějaký větší rámus. Ovšem kromě klasického pukání, které občas sumce dokáže zvednout ze dna. Ovšem používáním různých zvukových nástrah a pomůcek také občas dokážeme sumce vyprovokovat a přimět k záběru. Proto jsou také na rybářském trhu různé zvukové splávky, nástrahy na vláčení, co vydávají zvuk či vibrace, ale i další rybářská bižuterie. Při chytání na trhačku jsem vyzkoušel chrastítko na sumce, které se navléká k nastražené rybce jako další zvukové lákadlo.

zvukovka-montazzvukovka-ryba-sumcipodvodni-splavek-sumci-szvukovy1

Sice mě při krátkém testování místo sumce přišla malá štika, ale za jedno chytání to nemohu brát za bernou minci. Rozhodně má smysl občas na montáž na sumce nějakou tu zvukovou bižuterii dát. O sumcích je známo, že se nechají vyprovokovat, protože ve svém teritoriu nemají rádi nic nového, co je ruší. Právě rolničky, tedy přesně sumcová chrastítka, mohou sumce vyprovokovat k záběru.

Nastražená rybka s montáží s chrastítkem…

Chrastítka nabízí několik firem. Já jedny navázal k mé oblíbené montáži na sumce s živou rybkou a musím říci, že ryba řádila po celou noc, k ránu si ji pak na snídani dala malá štika. Lepší štika, než být bez záběru, ale rozhodně dál budu zkoušet chrastítka na některých mých oblíbených a vyzkoušených návazcích. Stejně tak jako podvodní splávky, některé dávám zvukové, tedy s kuličkami uvnitř splávku, jiné dávám nezvukové. Občas mám záběr na jednu i druhou montáž a tak rozhodně nemohu říci, zda je jednoznačně výhodou zvuková nástraha při lovu sumců, nebo ne. Prostě jak je to u rybařiny, jednou funguje to, podruhé ono. A asi tak je to i se zvukovou rybářskou bižutérií.

Návazec na sumce s chrastítkem….

I na podvodní zvukový splávek lze přidat další chrastítko….

Články k tématu:

Různé montáže, návazce, ale i vyzkoušené rybářské uzly najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží.

Nejčtenější články

Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

Vyvěšená – chytání štik pod špičkou prutu

Tato metoda lovu štik je vhodná všude tam, kde hned u břehu je dost velká hloubka. Pomocí delšího prutu, většího splávku (kačenky) a živé nástražné rybky plavající pod splávkem, se právě štiky vyhledávající kořist u břehu dají často přemluvit k útoku.

Chytání sumců na malých vodách na položenou

Sumce najdeme skoro všude, tedy nejen na velkých údolních nádržích, pískovnách a řekách, ale také v menších potocích a říčkách. Na malé vodě je však třeba přizpůsobit rybářské nádobíčko podmínkám i velikosti ryb. Ale nenechte se zmást. I v malé louži lze chytnout poměrně velkou rybu.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím