Rybářský rozcestník

Chrastítko – přídavné kuličky na sumcovou montáž

Při chytání sumců musíme být my rybáři u vody jako myšky. Pěkně tiše, zbytečně nedělat nějaký větší rámus. Ovšem kromě klasického pukání, které občas sumce dokáže zvednout ze dna. Ovšem používáním různých zvukových nástrah a pomůcek také občas dokážeme sumce vyprovokovat a přimět k záběru. Proto jsou také na rybářském trhu různé zvukové splávky, nástrahy na vláčení, co vydávají zvuk či vibrace, ale i další rybářská bižuterie. Při chytání na trhačku jsem vyzkoušel chrastítko na sumce, které se navléká k nastražené rybce jako další zvukové lákadlo.

zvukovka-montazzvukovka-ryba-sumcipodvodni-splavek-sumci-szvukovy1

Sice mě při krátkém testování místo sumce přišla malá štika, ale za jedno chytání to nemohu brát za bernou minci. Rozhodně má smysl občas na montáž na sumce nějakou tu zvukovou bižuterii dát. O sumcích je známo, že se nechají vyprovokovat, protože ve svém teritoriu nemají rádi nic nového, co je ruší. Právě rolničky, tedy přesně sumcová chrastítka, mohou sumce vyprovokovat k záběru.

Nastražená rybka s montáží s chrastítkem…

Chrastítka nabízí několik firem. Já jedny navázal k mé oblíbené montáži na sumce s živou rybkou a musím říci, že ryba řádila po celou noc, k ránu si ji pak na snídani dala malá štika. Lepší štika, než být bez záběru, ale rozhodně dál budu zkoušet chrastítka na některých mých oblíbených a vyzkoušených návazcích. Stejně tak jako podvodní splávky, některé dávám zvukové, tedy s kuličkami uvnitř splávku, jiné dávám nezvukové. Občas mám záběr na jednu i druhou montáž a tak rozhodně nemohu říci, zda je jednoznačně výhodou zvuková nástraha při lovu sumců, nebo ne. Prostě jak je to u rybařiny, jednou funguje to, podruhé ono. A asi tak je to i se zvukovou rybářskou bižutérií.

Návazec na sumce s chrastítkem….

I na podvodní zvukový splávek lze přidat další chrastítko….

Články k tématu:

Různé montáže, návazce, ale i vyzkoušené rybářské uzly najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží.

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím