Rybářský rozcestník

Chrastítko – přídavné kuličky na sumcovou montáž

Při chytání sumců musíme být my rybáři u vody jako myšky. Pěkně tiše, zbytečně nedělat nějaký větší rámus. Ovšem kromě klasického pukání, které občas sumce dokáže zvednout ze dna. Ovšem používáním různých zvukových nástrah a pomůcek také občas dokážeme sumce vyprovokovat a přimět k záběru. Proto jsou také na rybářském trhu různé zvukové splávky, nástrahy na vláčení, co vydávají zvuk či vibrace, ale i další rybářská bižuterie. Při chytání na trhačku jsem vyzkoušel chrastítko na sumce, které se navléká k nastražené rybce jako další zvukové lákadlo.

zvukovka-montazzvukovka-ryba-sumcipodvodni-splavek-sumci-szvukovy1

Sice mě při krátkém testování místo sumce přišla malá štika, ale za jedno chytání to nemohu brát za bernou minci. Rozhodně má smysl občas na montáž na sumce nějakou tu zvukovou bižuterii dát. O sumcích je známo, že se nechají vyprovokovat, protože ve svém teritoriu nemají rádi nic nového, co je ruší. Právě rolničky, tedy přesně sumcová chrastítka, mohou sumce vyprovokovat k záběru.

Nastražená rybka s montáží s chrastítkem…

Chrastítka nabízí několik firem. Já jedny navázal k mé oblíbené montáži na sumce s živou rybkou a musím říci, že ryba řádila po celou noc, k ránu si ji pak na snídani dala malá štika. Lepší štika, než být bez záběru, ale rozhodně dál budu zkoušet chrastítka na některých mých oblíbených a vyzkoušených návazcích. Stejně tak jako podvodní splávky, některé dávám zvukové, tedy s kuličkami uvnitř splávku, jiné dávám nezvukové. Občas mám záběr na jednu i druhou montáž a tak rozhodně nemohu říci, zda je jednoznačně výhodou zvuková nástraha při lovu sumců, nebo ne. Prostě jak je to u rybařiny, jednou funguje to, podruhé ono. A asi tak je to i se zvukovou rybářskou bižutérií.

Návazec na sumce s chrastítkem….

I na podvodní zvukový splávek lze přidat další chrastítko….

Články k tématu:

Různé montáže, návazce, ale i vyzkoušené rybářské uzly najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží.

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím