Rybářský rozcestník

Chrastítko – přídavné kuličky na sumcovou montáž

Při chytání sumců musíme být my rybáři u vody jako myšky. Pěkně tiše, zbytečně nedělat nějaký větší rámus. Ovšem kromě klasického pukání, které občas sumce dokáže zvednout ze dna. Ovšem používáním různých zvukových nástrah a pomůcek také občas dokážeme sumce vyprovokovat a přimět k záběru. Proto jsou také na rybářském trhu různé zvukové splávky, nástrahy na vláčení, co vydávají zvuk či vibrace, ale i další rybářská bižuterie. Při chytání na trhačku jsem vyzkoušel chrastítko na sumce, které se navléká k nastražené rybce jako další zvukové lákadlo.

zvukovka-montazzvukovka-ryba-sumcipodvodni-splavek-sumci-szvukovy1

Sice mě při krátkém testování místo sumce přišla malá štika, ale za jedno chytání to nemohu brát za bernou minci. Rozhodně má smysl občas na montáž na sumce nějakou tu zvukovou bižuterii dát. O sumcích je známo, že se nechají vyprovokovat, protože ve svém teritoriu nemají rádi nic nového, co je ruší. Právě rolničky, tedy přesně sumcová chrastítka, mohou sumce vyprovokovat k záběru.

Nastražená rybka s montáží s chrastítkem…

Chrastítka nabízí několik firem. Já jedny navázal k mé oblíbené montáži na sumce s živou rybkou a musím říci, že ryba řádila po celou noc, k ránu si ji pak na snídani dala malá štika. Lepší štika, než být bez záběru, ale rozhodně dál budu zkoušet chrastítka na některých mých oblíbených a vyzkoušených návazcích. Stejně tak jako podvodní splávky, některé dávám zvukové, tedy s kuličkami uvnitř splávku, jiné dávám nezvukové. Občas mám záběr na jednu i druhou montáž a tak rozhodně nemohu říci, zda je jednoznačně výhodou zvuková nástraha při lovu sumců, nebo ne. Prostě jak je to u rybařiny, jednou funguje to, podruhé ono. A asi tak je to i se zvukovou rybářskou bižutérií.

Návazec na sumce s chrastítkem….

I na podvodní zvukový splávek lze přidat další chrastítko….

Články k tématu:

Různé montáže, návazce, ale i vyzkoušené rybářské uzly najdete v naší encyklopedii zde: Encyklopedie rybářských návazců, uzlů a montáží.

Nejčtenější články

Lov sumců pomocí tyčové bójky tzv. činky

Lov sumců patří mezi vrcholné rybářské disciplíny, nejen proto, že sumec je velká a chytrá ryba, ale také proto, že bez kvalitního náčiní cíleně nastražit na sumce je hloupost. I u nás se nacházejí kusy velké přes 2 metry a tak vytáhnout takového macka, ještě když se brání, to vyžaduje opravdu dobrou výbavu. Ale pojďme si popovídat o tyčové bójce, šikovné to pomůcce na chytání větších dravců, tedy nejen sumců, ale například i velkých štik.

Matjesy ze sladkovodních ryb – postup přípravy ve fotografii

Matjesy můžeme vyrobit i ze sladkovodních ryb. Vhodné jsou masitější ryby, které mají dostatek masa ve hřbetu, osvědčil se například karas nebo kapr velký do 50 cm.

Rybářská technika chytání – lov přívlačí (vláčka)

Přívlač je rybolovná technika, kdy se snaží rybář přelstít rybu pomocí umělé, nebo přirozené nástrahy (mrtvé rybky) tak, že ji vede cukavými pohyby, snažíce se co nejvíce napodobit zraněnou rybu, případně jiné vodní živočichy, které mají v oblibě dravé ryby. Cíl je jasný, vyprovokovat dravce k útoku a pak po zaseknutí ho vytáhnout z vody.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím