Rybářský rozcestník

Korkové zátky od vína se dají v rybařině využít na mnoho způsobů

Korek patří od pradávna k oblíbenému materiálu výrobců rybářského náčiní. A není divu, je to skvělý materiál. Už vás ale napadlo použít korkové zátky od vína a využít je při lovu ryb? Ano, existuje snad stovky možností, jak je využít při chytání ryb. Z korkových „špuntů“ lze vyrobit splávek, použít je na vláčení, využít na skladování jehel… fantazii rybáře se prostě meze nekladou!

korekkorekkorekkorekOlůvkoVýrobaHokejkaHokejkakorek-plovák-návazec-vláčení-jig-guma11

Poprvé, kdy jsem korkovou zátku od vína použil, bylo v dávných dobách, kdy jsem si z ní vyrobil šikovného „policajta“. Od té doby však nutnost improvizovat přestala být nutností rybáře. Po revoluci se roztrhl pytel s rybářskými obchody, které začaly prodávat stovky, ba tisíce „udělátek“ pro rybáře, což ostatně platí dodnes. Korek tak zastínily výrobky dovážené z celého světa a rybář tak už neměl potřebu si vyrábět nějaké ty pomůcky na koleně doma.

Ovšem my kutilové si rádi doma prostě něco vyrábíme! Nemluvě o tom, že tím také často dost ušetříme. Asi nejlepší využití korku je dnes pro mě na zapíchání a přechovávání prošívacích jehel. Ty v korku dobře drží, netupí se, vždy je najdu, když je v krabičkách hledám.

Dalším mým oblíbeným využitím zátek od vína je vyrobit si z nich různé plováky. Je mnoho rybářských metod, kdy plovák hraje významnou roli při jejich využití. Například při lovu ve vodním sloupci na velkých hloubkách bývá plovák neocenitelnou pomůckou. Také pomocí korku a vodící trubičky lze chytat dravce u dna a nahradit tímto různé podvodní splávky.

Naposledy jsme si s kamarádem vyrobily mini tyčovky, říkáme jim plováky s vodící trubičkou, protože jak každý rybář určitě ví, tyčové bójky mají v rybářském řádu jasně dané rozměry. :). Hodí se na lov menších dravých ryb, například okounů, stejně tak na daleké hody a lov bílé ryby z hladiny, nebo kousek pod ní, tedy především při cíleném lovu kaprů a amurů.

Na internetu, například na Instagramu, lze najít opravdu někdy až prapodivné výtvory z korku určené pro lov ryb.

Články k tématu:

Video k tématu:

A co vy a korek, tedy přesně korkové zátky od vína, také je občas použijete? Klidně nám pod článek na Facebook nahrajte obrázky, ty vaše oblíbené vychytávky z korkových zátek.

Nejčtenější články

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.