Rybářský rozcestník

Grilovaní ryb na venkovním grilu

Čerstvý kus ryby má mít při koupi fialové žábry, filety musí být tuhé, nesmí se do nich zabořit prst. To platí pro ryby kupované. My rybáři to máme trochu jednodušší, rybu si chytneme a tak máme čerstvost zaručenou, pokud tedy naše rodina nedostane chuť na nějakou tu mořskou potvůrku. A co se zamraženými rybami? Ty se již moc na gril nehodí, jen jako nouzovka! Grilujte raději čerstvé, jen chlazené ryby.

Grilované filety kapra

Prvním problémem při grilování ryb je jejich křehkost. Ryby jsou sice velmi chutné, ale jejich maso se při grilování rádo rozpadá. Můžeme si pomoci pomoučením ryby, tedy poprášením masa hladkou moukou, ta pak udělá drobnou krustu, která zpevní rybí maso. Také lze ryby vložit do roštů určených právě na grilování ryb, ty zajistí, že se nám rybí maso bude dobře obracet, bez toho, aby se rozpadalo. Dalším důležitým faktorem je délka přípravy. Ryby grilujeme zprudka, ale jen krátce a tak zajistíme, že nejen že se nebude rozpadat, ale bude i krásně šťavnaté.

Důležité je kořenění ryb. Pokud je maso čerstvé, kořeníme co nejméně, samotné rybí maso je chutné. Stačí trochu soli, při grilování raději hrubozrnné, případně čerstvě podrcený kmín a pepř. Kdo má rád, může použít i nějakou grilovací směs určenou pro ryby, ale s těmi opatrně! Pokud si chcete opravdu vychutnat rybí maso, kupované směsi raději vynechejte. Stejně to platí s citrónem! Ten používáme jen na méně chutné druhy ryb. Například candáta nebo pstruha bych citrónem nekazil. Ovšem pokud má někdo rád naklyslou chuť a ryby zrovna moc nemusí, pro toho je citronová šťáva dobrou vodlbou.

Skvělé jsou také bylinky. Z bylinek se skvěle hodí bazalka, klasický a citronový tymián, nebo rozmarýn. Do bylinek buď ryby nakládáme před samotným grilováním, nebo jimi vyplníme dutinu břišní.

Losos na grilu - připravené porce ryby

Losos na grilu – připravené porce ryby

A čím omastit rybí maso?

Kromě slunečnicového oleje lze použít dnes tak populární kvalitní olivový olej. Ale skvělé je i máslo. Pokud dáme oleje a másla v poměru 1:1, pak budě potírání ideální.

A marinády?

Ano, i ryby se mohou marinovat. Existuje desítky, ba snad stovky receptů. Stačí si vybrat podle vašich preferencí! Některé z těch nejlepších najdete u nás v naší databázi zde: Marinády, mořidla a nálevy na ryby

A jaké ryby se nejvíce hodí na grilování?

Většinou ty masnější. Ze sladkovodních jmenujme úhoře, candáta, pstruha či sumce. Nedoceněný je i kapr, který grilovaný chutná také výtečně! Z mořských asi nejčastěji použijeme makrely, lososy a maso tuňáka.

Grilované rybí filety na talíři

Grilované rybí filety na talíři

Způsoby úpravy ryb při grilování:

  • grilování v celku ve speciálních mřížkách, zavřené, nebo otevřené
  • grilování naporcované ryby, filet nebo podkov, ve speciálních mřížkách, nebo na alobalových miskách
  • grilování ryb v alobalu (maso se dusí, velmi dietní)
  • grilování v papilotě (pečící papír nainpregnovaný olejem), grilování probíhá na kraji grilu
  • grilování na klacku (ryba je celá napíchnutá na klacku), dobře se s ní manipuluje

Ryba je hotová v okamžiku, kdy začne vypouštět bělmo, ovšem tato rada nám pomůže jen v momentě, kdy grilujeme ryby v celku a s hlavou:). Většinou to trvá při přímém kontaktu masa na roštu grilu 5 až 10 minut. V papilotě nebo alobalu pak až 15 minut.

Ryby pečené na klacku nad ohněm - makrely jsou na ohni také velmi dobré!

Ryby grilované na klacku nad rozpálenými uhlíky.

A přílohy?

Skvělá je různá grilovaná zelenina, jako cukety, papriky, lilky, také cibule či brambory. Ovšem možností je daleko více. Takový těstovinový salát, dobře vychlazený, nebo klasický, zeleninový, dobře dochucený, spolu s čerstvým pečivem, dodá rybě na talíři tu správnou tečku.

Pár rad na závěr:

  • grilujem raději menší ryby, větší naporcované, ideální jsou filety nebo podkovy ryb
  • pokud grilujeme ryby v celku, jejich kůži na několika místěch nařízneme, do zářezů pak zapravíme bylinky a koření
  • ryby grilované v celku je skvělé naplnit čerstvými listy bylinek, nezapomínejte ryby okořenit i zevnitř a potřít olejem nebo rozpuštěným máslem
  • kdo má rád dozlatova opečené maso, i rybí, griluje buď filety z ryb, nebo ryby otevřené, tedy aby se pěkně propekly i zevnitř
  • filety grilujem nejprve ze strany, kde je kůže, pak i z té druhé (někdo to dělá naopak, nevím, mě to učili takto!)
  • s kořením střídmě, s citronovou šťávou ještě opatrněji
  • grilujeme jen na horkých uhlících, nikdy ne na přímém plameni
  • používáme raději grilovací dřevo, než brikety
  • rošt grilu i ruční rošty určené na grilování ryb potřete olejem nebo kůží ze sádla
  • pokud použijete gril s poklopem, ryby budou i částěčně vyuzené, což jim dodá další chuťový rozměr
Grilování ryb na venkovním roštu grilu

Grilování ryb na venkovním roštu grilu

Recepty na grilované, ale i jinak upravené, ryby najdete v naší rybářské kuchařce zde: Rybářské recepty jídel.

Připraveno ve spolupráci s internetovou kuchařkou ReceptyOnLine.cz!

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.