Rybářský rozcestník

Chytání ryb s bičem

Asi nejlevnější způsob lovu ryb je pomocí biče. Tedy teleskopického prutu bez navijáku, který je skvělý nejen pro malé děti a začínající rybáře, ale také například pro zkušené rybáře lovící nástražní rybky. Sportovní rybáři pak biče používají i při závodech, tedy nejde jen o hračku ale o pruty, za které se nestydí ani profesionální sportovci.

lovlovlovouklejnávazcenávazce

Jak vypadá rybářský „Bič“?

Jde o teleskopický prut, ty levné se vyrábí především ze sklolaminátů s příměsí různých kompozitů. Mají malou transportní délku, jinak ale bývají dlouhé 3 ale také 6 nebo dokonce i 11 metrů. Jejich vrhací zátěž bývá nejčastěji 5 – 25 g. Chytá se s nimi bez navijáku, jen tzv. pod nohama, tedy kousek od břehu a to především menší ryby, ale kvalitnější pruty zvládnou ke břehu přitáhnout i větší kusy ryb včetně větších kaprů.

Konec prutu je opatřený spojkou pro připevnění vlasce na špičku. Kmenový vlasec se nastavuje stejně dlouhý, jako je prut, chytá se se splávkem, pod něj se přidělávají bročky a návazec s háčkem.

Ano, některé biče bývají již z obchodu osazeny spojkou, jinak také konektorem, tedy koncovkou prutu, na který se zavěšuje přímo celý návazec. Jiné jsou bez těchto konektorů, které je třeba koupit zvláště a přilepit do poslední části prutu speciálním lepidlem. Ale pozor, existuje více průměrů konektorů, stejně tak, jako existují různé průměry koncových části bičů.

Návazce lze koupit již navázané, včetně splávků, vyrovnávacích bročků a háčků, nebo si je můžeme sami navázat. Nejde o nic jiného než o vlasec dlouhý většinou jako je prut sám v rozložené podobě (někdo preferuje o něco kratší návazec, jiný zase o něco delší), splávek, pár bročků a háčku, který se uvazuje přímo na návazec, nebo, pro lepší a rychlejší výměnu návazců s háčkem, konec návazce tvoří například smyčka či obratlík a krátký návazec s háčkem o slabším průměru, než je zbytek návazce, se navléká přes smyčku či očko obratlíku.

Konektor biče…

Chytání s bičem

Jde o rychlý, akční lov, kdy se pořád něco děje a to prostě nás rybáře dost baví. Stačí trochu krmení, ideálně pár červíků, plechovku kukuřice nebo postačí i kousek rohlíku a můžeme nahodit. Ovšem není bič jako bič. Například závodníci běžně používají biče dlouhé kolem devíti metrů pro lov u dna a ty krátké, dva až tři metry dlouhé pruty, pro lov pod hladinou.

A montáže?

Dejme si příklad. Při lovu ouklejí volíme kratší pruty, návazec z vlasce o průměru 0,05 – 0,10 mm, malý splávek o gramáži 0,5 g až 1 g, vyvážený bročky. Oukleje lovíme totiž většinou hned pod hladinou, nebo ve sloupci vody, tedy kolem 50-80 cm pod hladinou.

Hotové návazce na plavanou…

Způsob zakrmení

Nutné je časté a pravidelné přikrmování jemným krmivem, které pomalu klesá ke dnu a vytváří ve vodě mráčky. S bičem se dají lovit i ryby dna, jako kapři, karasi, cejni i další druhy ryb. Pak volíme lepivější krmivo, které rychle propadá vodním sloupcem a rozpadá se až na dně.

Proč tedy volíme bič oproti jiným prutům?

Biče jsou levné, dají se koupit již od 130,- Kč. Nepoužívá se u nich naviják, což je další ušetřený peníz a pro začátečníky možnost, rychleji se sžít s prutem bez toho, aby se trápil s navijákem, jehož používání také vyžaduje určitou zkušenost.

Sportovní rybáři, profesionálové, ale i amatéři pak volí biče při závodech proto, že chytání s bičem je extrémně rychlé. Rybář totiž nemusíte točit kličkou navijáku ani se lopotit s dlouhou děličkou, stačí jen mávnout bičem a má nahozeno. Stejně tak to platí i při zdolávání ryb s bičem.

Já osobně používám bič především při chytání nástražních rybek u břehu. Prut je krátký, rychle rozdělaný, návazec, díky konektoru, mám přidělaný na bič téměř okamžitě a tak mohu ihned nahodit. Jen je třeba mít v krabici nachystané již navázané návazce. Pak to celé je dílem okamžiku a mohu začít chytat.

Autor textu i fotografií: Jiří Langer

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!