Rybářský rozcestník

Chytání ryb s bičem

Asi nejlevnější způsob lovu ryb je pomocí biče. Tedy teleskopického prutu bez navijáku, který je skvělý nejen pro malé děti a začínající rybáře, ale také například pro zkušené rybáře lovící nástražní rybky. Sportovní rybáři pak biče používají i při závodech, tedy nejde jen o hračku ale o pruty, za které se nestydí ani profesionální sportovci.

lovlovlovouklejnávazcenávazce

Jak vypadá rybářský „Bič“?

Jde o teleskopický prut, ty levné se vyrábí především ze sklolaminátů s příměsí různých kompozitů. Mají malou transportní délku, jinak ale bývají dlouhé 3 ale také 6 nebo dokonce i 11 metrů. Jejich vrhací zátěž bývá nejčastěji 5 – 25 g. Chytá se s nimi bez navijáku, jen tzv. pod nohama, tedy kousek od břehu a to především menší ryby, ale kvalitnější pruty zvládnou ke břehu přitáhnout i větší kusy ryb včetně větších kaprů.

Konec prutu je opatřený spojkou pro připevnění vlasce na špičku. Kmenový vlasec se nastavuje stejně dlouhý, jako je prut, chytá se se splávkem, pod něj se přidělávají bročky a návazec s háčkem.

Ano, některé biče bývají již z obchodu osazeny spojkou, jinak také konektorem, tedy koncovkou prutu, na který se zavěšuje přímo celý návazec. Jiné jsou bez těchto konektorů, které je třeba koupit zvláště a přilepit do poslední části prutu speciálním lepidlem. Ale pozor, existuje více průměrů konektorů, stejně tak, jako existují různé průměry koncových části bičů.

Návazce lze koupit již navázané, včetně splávků, vyrovnávacích bročků a háčků, nebo si je můžeme sami navázat. Nejde o nic jiného než o vlasec dlouhý většinou jako je prut sám v rozložené podobě (někdo preferuje o něco kratší návazec, jiný zase o něco delší), splávek, pár bročků a háčku, který se uvazuje přímo na návazec, nebo, pro lepší a rychlejší výměnu návazců s háčkem, konec návazce tvoří například smyčka či obratlík a krátký návazec s háčkem o slabším průměru, než je zbytek návazce, se navléká přes smyčku či očko obratlíku.

Konektor biče…

Chytání s bičem

Jde o rychlý, akční lov, kdy se pořád něco děje a to prostě nás rybáře dost baví. Stačí trochu krmení, ideálně pár červíků, plechovku kukuřice nebo postačí i kousek rohlíku a můžeme nahodit. Ovšem není bič jako bič. Například závodníci běžně používají biče dlouhé kolem devíti metrů pro lov u dna a ty krátké, dva až tři metry dlouhé pruty, pro lov pod hladinou.

A montáže?

Dejme si příklad. Při lovu ouklejí volíme kratší pruty, návazec z vlasce o průměru 0,05 – 0,10 mm, malý splávek o gramáži 0,5 g až 1 g, vyvážený bročky. Oukleje lovíme totiž většinou hned pod hladinou, nebo ve sloupci vody, tedy kolem 50-80 cm pod hladinou.

Hotové návazce na plavanou…

Způsob zakrmení

Nutné je časté a pravidelné přikrmování jemným krmivem, které pomalu klesá ke dnu a vytváří ve vodě mráčky. S bičem se dají lovit i ryby dna, jako kapři, karasi, cejni i další druhy ryb. Pak volíme lepivější krmivo, které rychle propadá vodním sloupcem a rozpadá se až na dně.

Proč tedy volíme bič oproti jiným prutům?

Biče jsou levné, dají se koupit již od 130,- Kč. Nepoužívá se u nich naviják, což je další ušetřený peníz a pro začátečníky možnost, rychleji se sžít s prutem bez toho, aby se trápil s navijákem, jehož používání také vyžaduje určitou zkušenost.

Sportovní rybáři, profesionálové, ale i amatéři pak volí biče při závodech proto, že chytání s bičem je extrémně rychlé. Rybář totiž nemusíte točit kličkou navijáku ani se lopotit s dlouhou děličkou, stačí jen mávnout bičem a má nahozeno. Stejně tak to platí i při zdolávání ryb s bičem.

Já osobně používám bič především při chytání nástražních rybek u břehu. Prut je krátký, rychle rozdělaný, návazec, díky konektoru, mám přidělaný na bič téměř okamžitě a tak mohu ihned nahodit. Jen je třeba mít v krabici nachystané již navázané návazce. Pak to celé je dílem okamžiku a mohu začít chytat.

Autor textu i fotografií: Jiří Langer

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím