Vytrvalá až 120 cm vysoká, silně aromatická bylina z čeledi hvězdicovitých – Astaraceae. Z vratičem se můžeme setkat jak na travnatých stanovištích, rumištích, křovinách, podél cest, osídluje také úživné půdy kolem vody atd.
Žije v dolních úsecích řek, tůních a starých ramenech, kde se vyskytují mlži. Je bez hospodářského významu. Jikry klade do škeblí, žije v hejnech, potravu přijímá i v zimě. Nyní je na několika místech celoročně chráněná, jinde není její lov omezen.
Základem této montáže je delší návazec na kmenovém vlasci, ve kterém se pohybuje karabinka s krmítkem v oku mezi dvěma smyčkovými uzly. Obratlík mezi návazcem a kmenovým vlascem pak zajišťuje, že se nám silon či pletenka nekroutí. Tato montáž je vhodná pro zimní či jarní chytání v ledové vodě, kdy berou ryby velmi opatrně.
Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.
Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…
Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.