Rybářský rozcestník

Zarážkový uzel posuvný (vázání přímo na kmenovém vlasci)

Tento uzel dokážeme rychle uvázat přímo na kmenovém vlasci na prutu. Slouží nejčastěji k vymezení chodu anglického (klouzavého) splávku či kačenky při chytání na plavanou, kdy je potřeba nastavit potřebnou hloubku pomocí nějaké zarážky. Bavlnkový uzel skvěle prochází očky prutu a přitom netvoří na cívce navijáku žádný větší hrbol.

Vhodně silnou bavlnku (na obrázku červená barva) přiložím rovnoběžně ke kmenovému vlasci (na obrázku zelená barva) a vytvořím kolem něj větší očko …

… kolem kmenového vlasce nebo šňůry uděláme pět nebo šest ovinů a konec bavlnky pak protáhneme počátečním očkem …

… oba konce bavlnky opatrně zatáhneme (uzlík nesmí být ani moc volný a ani moc utažený, aby se s ním dalo po vlasci akčně posouvat), oviny se musí dobře poskládat pěkně vedle sebe …

… zastřihneme volné konce.

Uložit

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.