Rybářský rozcestník

Pryskyřičník plazivý – Ranunculus repens

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřičníkovitých s plazivou lodyhou a dlouhými kořenujícími výběžky. Roste na vlhkých místech, jako jsou břehy toků, rybníků, lužní lesy, vlhké příkopy, ale i trávníky, ruderální stanoviště bohatá na dusík a vláhu. Jde v podstatě o úporný plevel.

pryskyřičníkpryskyřičníkpryskyřičník

Rozpoznávací znaky

Má plazivou lodyhu s dlouhými kořenujícími výběžky. Lodyha lysá, místy chlupatá, vysoká až 70 cm. Listy střídavé, přízemní, s dlouhými řapíky, lodyžní kratší řapíky, v horní části přisedlé, čepel listů příčetná. Květy zlatožluté s 5 okvětními plátky, které brzo opadávají. Doba květu, květen až srpen. Plodem je nažka veliká až 3 mm.

Obecně

Pryskyřičník plazivý je jedovatá rostlina, obsahuje glykosid ranunklulin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Rostlina se ale využívá ve farmacii, působí totiž tlumivě na centrální nervový systém, a také proti plísním.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím