Rybářský rozcestník

Pryskyřičník plazivý – Ranunculus repens

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřičníkovitých s plazivou lodyhou a dlouhými kořenujícími výběžky. Roste na vlhkých místech, jako jsou břehy toků, rybníků, lužní lesy, vlhké příkopy, ale i trávníky, ruderální stanoviště bohatá na dusík a vláhu. Jde v podstatě o úporný plevel.

pryskyřičníkpryskyřičníkpryskyřičník

Rozpoznávací znaky

Má plazivou lodyhu s dlouhými kořenujícími výběžky. Lodyha lysá, místy chlupatá, vysoká až 70 cm. Listy střídavé, přízemní, s dlouhými řapíky, lodyžní kratší řapíky, v horní části přisedlé, čepel listů příčetná. Květy zlatožluté s 5 okvětními plátky, které brzo opadávají. Doba květu, květen až srpen. Plodem je nažka veliká až 3 mm.

Obecně

Pryskyřičník plazivý je jedovatá rostlina, obsahuje glykosid ranunklulin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Rostlina se ale využívá ve farmacii, působí totiž tlumivě na centrální nervový systém, a také proti plísním.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Zimní rybářské vybavení pro komfortní rybolov

Ženete se za kapitálními úlovky, nebo máte ambice chytit nejvýše rýmu, ale zrelaxovat se přitom v klidu přírody? Zimní rybaření má svoje nezaměnitelné kouzlo – čistá voda, ticho a jasný svit slunce odrážející se ve třpytu ledových krystalů. A pokud se důkladně vybavíte a obléknete, nemusíte chytit ani onu příslovečnou rýmu. Poradíme vám, co s sebou i na sebe.

Tinktura z koňského kaštanu

Kaštan koňský nebo také jírovec maďal a jeho plody bývají díky velkému obsahu bezpečných přírodních látek, jako jsou flavonoidy a glykosidy součástí mnoha mastí, které mají příznivé účinky na žilní a lymfatický systém. Zkuste si vyrobit domácí tinkturu ze zralých a čerstvých kaštanů, která pomáhá při otokách, křečových žílách, pocitu těžkých nohou.

Pokračování s boilies Chill Banana. Tohle boilies od Mastodont Baits musíte mít!

Povedená výprava, krásné ryby, naši Chillinu prostě musíte vyzkoušet! – Ahoj všem příznivcům Mastodont Baits, přidávám pokračování mých výprav s boilies Chill Banana od Mastodont Baits. Po minulé výpravě jsem vzal opět tuhle příchuť boilies k vodě. Tentokrát to bylo na jiný revír, kde jsem prozatím chytal pouze na dvou výpravách. Chtěl jsem zkusit všechny možné varianty od popky, přes neutrálně vyvážené boilies až po těžkou kuličku.