Rybářský rozcestník

Pryskyřičník plazivý – Ranunculus repens

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřičníkovitých s plazivou lodyhou a dlouhými kořenujícími výběžky. Roste na vlhkých místech, jako jsou břehy toků, rybníků, lužní lesy, vlhké příkopy, ale i trávníky, ruderální stanoviště bohatá na dusík a vláhu. Jde v podstatě o úporný plevel.

pryskyřičníkpryskyřičníkpryskyřičník

Rozpoznávací znaky

Má plazivou lodyhu s dlouhými kořenujícími výběžky. Lodyha lysá, místy chlupatá, vysoká až 70 cm. Listy střídavé, přízemní, s dlouhými řapíky, lodyžní kratší řapíky, v horní části přisedlé, čepel listů příčetná. Květy zlatožluté s 5 okvětními plátky, které brzo opadávají. Doba květu, květen až srpen. Plodem je nažka veliká až 3 mm.

Obecně

Pryskyřičník plazivý je jedovatá rostlina, obsahuje glykosid ranunklulin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Rostlina se ale využívá ve farmacii, působí totiž tlumivě na centrální nervový systém, a také proti plísním.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.