Rybářský rozcestník

Pryskyřičník plazivý – Ranunculus repens

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřičníkovitých s plazivou lodyhou a dlouhými kořenujícími výběžky. Roste na vlhkých místech, jako jsou břehy toků, rybníků, lužní lesy, vlhké příkopy, ale i trávníky, ruderální stanoviště bohatá na dusík a vláhu. Jde v podstatě o úporný plevel.

pryskyřičníkpryskyřičníkpryskyřičník

Rozpoznávací znaky

Má plazivou lodyhu s dlouhými kořenujícími výběžky. Lodyha lysá, místy chlupatá, vysoká až 70 cm. Listy střídavé, přízemní, s dlouhými řapíky, lodyžní kratší řapíky, v horní části přisedlé, čepel listů příčetná. Květy zlatožluté s 5 okvětními plátky, které brzo opadávají. Doba květu, květen až srpen. Plodem je nažka veliká až 3 mm.

Obecně

Pryskyřičník plazivý je jedovatá rostlina, obsahuje glykosid ranunklulin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Rostlina se ale využívá ve farmacii, působí totiž tlumivě na centrální nervový systém, a také proti plísním.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Jak nastražit na velké ryby? Zkuste použít vlasový dvojpřívěs pod háčkem

Vlasová metoda používaná při chytání ryb je dnes již notoricky známá většině zkušených rybářů. Ovšem my tu máme ještě vyladěnější verzi. Místo jednoho vlasového přívěsu pod háčkem můžeme totiž navázat hned dva přívěsy.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím