Rybářský rozcestník

Bolehlav plamatý – Conium maculatum

Dvouletá statná, prudce jedovatá, bylina až s 2 m vysokou, bohatě větvenou, lodyhou. Patří do čeledi miříkovitých. Roste hojně v houštinách, u vodních toků, také tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré, vlhké půdy.

bolehlavbolehlavbolehlavbolehlav

Rozpoznávací znaky

Až 2 m bohatě větvená lodyha. Lodyha je dutá, rýhovaná, lysá, ojíněná, ve spodní části červeně skvrnitá. Listy 2x až 3x zpeřené, podlouhlé, většinou peřenoklané. Řapíky spodních listů jsou naspodu pochvovité, v horní části jsou listy přisedlé. Listy při zavadání nebo rozetřené páchnou myšinou. Drobné, bílé, obojaké květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých okolíků s 10 až 20 okolíčky. Plodem jsou vejčitě okrouhlé dvojnažky a mají podélně vyniklá žebra na okraji vlnitě zprohýbané. Doba květu od června do září.

Výskyt

Roste hojně v houštinách, u vodních toků, u tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré a vlhké půdy.

Obecně

Dříve se používal v lidovém léčitelství v malém množství jako sedativum, analgetikum, spasmolytikum. Z rostliny jsou nejjedovatější plody. Od antiky oblíbená rostlina travičů. Odvarem z bolehlavu byl pravděpodobně otráven filozof Sokrates. Odvar ze semen se používal v minulosti i při popravách. Účinnou látkou je coniin, který se částečně účinky podobá tropickému jedu kurare, senzitivní svalstvo znecitlivuje.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Zdroje:  Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča – Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….