Rybářský rozcestník

Bolehlav plamatý – Conium maculatum

Dvouletá statná, prudce jedovatá, bylina až s 2 m vysokou, bohatě větvenou, lodyhou. Patří do čeledi miříkovitých. Roste hojně v houštinách, u vodních toků, také tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré, vlhké půdy.

bolehlavbolehlavbolehlavbolehlav

Rozpoznávací znaky

Až 2 m bohatě větvená lodyha. Lodyha je dutá, rýhovaná, lysá, ojíněná, ve spodní části červeně skvrnitá. Listy 2x až 3x zpeřené, podlouhlé, většinou peřenoklané. Řapíky spodních listů jsou naspodu pochvovité, v horní části jsou listy přisedlé. Listy při zavadání nebo rozetřené páchnou myšinou. Drobné, bílé, obojaké květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých okolíků s 10 až 20 okolíčky. Plodem jsou vejčitě okrouhlé dvojnažky a mají podélně vyniklá žebra na okraji vlnitě zprohýbané. Doba květu od června do září.

Výskyt

Roste hojně v houštinách, u vodních toků, u tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré a vlhké půdy.

Obecně

Dříve se používal v lidovém léčitelství v malém množství jako sedativum, analgetikum, spasmolytikum. Z rostliny jsou nejjedovatější plody. Od antiky oblíbená rostlina travičů. Odvarem z bolehlavu byl pravděpodobně otráven filozof Sokrates. Odvar ze semen se používal v minulosti i při popravách. Účinnou látkou je coniin, který se částečně účinky podobá tropickému jedu kurare, senzitivní svalstvo znecitlivuje.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Zdroje:  Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča – Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Hliníkové schody jako přístavní molo pro lodě

Je mnoho revírů, kde je přístup k vodě velmi zkomplikovaný výškou břehu. V momentě, kdy potřebujeme nasednout do lodě, nebo například vytáhnout z vody velkého sumce, je strmý břeh velký problém a proto mě nadchnul nedávný nápad mého kamaráda vytvořit si provizorní molo se schůdky ze starých hliníkových schůdků.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím