Rybářský rozcestník

Bolehlav plamatý – Conium maculatum

Dvouletá statná, prudce jedovatá, bylina až s 2 m vysokou, bohatě větvenou, lodyhou. Patří do čeledi miříkovitých. Roste hojně v houštinách, u vodních toků, také tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré, vlhké půdy.

bolehlavbolehlavbolehlavbolehlav

Rozpoznávací znaky

Až 2 m bohatě větvená lodyha. Lodyha je dutá, rýhovaná, lysá, ojíněná, ve spodní části červeně skvrnitá. Listy 2x až 3x zpeřené, podlouhlé, většinou peřenoklané. Řapíky spodních listů jsou naspodu pochvovité, v horní části jsou listy přisedlé. Listy při zavadání nebo rozetřené páchnou myšinou. Drobné, bílé, obojaké květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých okolíků s 10 až 20 okolíčky. Plodem jsou vejčitě okrouhlé dvojnažky a mají podélně vyniklá žebra na okraji vlnitě zprohýbané. Doba květu od června do září.

Výskyt

Roste hojně v houštinách, u vodních toků, u tůní a rybníků, na rumištích, v příkopech. Upřednostňuje kypré a vlhké půdy.

Obecně

Dříve se používal v lidovém léčitelství v malém množství jako sedativum, analgetikum, spasmolytikum. Z rostliny jsou nejjedovatější plody. Od antiky oblíbená rostlina travičů. Odvarem z bolehlavu byl pravděpodobně otráven filozof Sokrates. Odvar ze semen se používal v minulosti i při popravách. Účinnou látkou je coniin, který se částečně účinky podobá tropickému jedu kurare, senzitivní svalstvo znecitlivuje.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Zdroje:  Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča – Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Pozvánka na výlov rybníka Ležáneckého MO ČRS Pardubice 2021

Tradiční výlov rybníka „Ležáneckého“ se bude konat 6.11.2021 od 8:00 hodin. Parkování aut na soukromém pozemku hráze rybníka ve směru od Židova na Ležánka. Prodej ryb na hrázi od 8:00 hodin.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím