Rybářský rozcestník

Máta vodní – Mentha aquatica

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem. Roste podél břehů stojatých i tekoucích vod, v mokřadech, podmáčených loukách, na březích odvodňovacích příkopů, také ve vlhkých křovinách a podobně. Máta vodní je velmi proměnlivý druh, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvaru a velikost listů.

mátamátamáta

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají výběžky, lodyha buď vzpřímená nebo poléhavá, bohatě větvená, porostlá krátkými chloupky, vysoká až 50 cm, lodyha dlouhá až 130 cm. Listy řapíkaté, vejčité na okraji pilovité, řídce porostlé kratičkými chloupky. Květenství lichopřeslen je složeno z úzce trubkovitých kalichů světle fialové barvy, plodem jsou čtyřdílné tvrdky veliké až 1 mm. Doba květu červen - srpen

Výskyt

Břehy stojatých i tekoucích vod, slatiny, podmáčené louky, břehy odvodňovacích příkopů, vlhké křoviny, mokré půdy.

Obecně

Máta vodní se v posledních letech stala módní rostlinou rostoucí kolem zahradních jezírek, či rybníčků. Rychle se množí a šíří, brzy vytlačí jiné rostliny, pak působí jako úporný plevel a těžko se ji zbavuje.

Jde o velmi proměnlivý druh rostliny, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvar a velikost listů i obsahu silice. V silici máty vodní je více mentolu než v mátě peprné, ale páchne po bahně, proto se moc nevyužívá.

V lidovém léčitelství se jako odvar doporučovala na produkci žluče, zažívání, zmírnění křečí a stavění průjmu.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Dipovací kleště, jejich použití

Moderní doba přináší na rybářský trh stále více různých nových produktů. Také v kategorii „rybářská bižuterie“ se stále objevují nové a nové pomůcky pro nás rybáře. Například dipovací kleště. Víte jak vypadají a k čemu slouží?

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím