Rybářský rozcestník

Máta vodní – Mentha aquatica

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem. Roste podél břehů stojatých i tekoucích vod, v mokřadech, podmáčených loukách, na březích odvodňovacích příkopů, také ve vlhkých křovinách a podobně. Máta vodní je velmi proměnlivý druh, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvaru a velikost listů.

mátamátamáta

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají výběžky, lodyha buď vzpřímená nebo poléhavá, bohatě větvená, porostlá krátkými chloupky, vysoká až 50 cm, lodyha dlouhá až 130 cm. Listy řapíkaté, vejčité na okraji pilovité, řídce porostlé kratičkými chloupky. Květenství lichopřeslen je složeno z úzce trubkovitých kalichů světle fialové barvy, plodem jsou čtyřdílné tvrdky veliké až 1 mm. Doba květu červen - srpen

Výskyt

Břehy stojatých i tekoucích vod, slatiny, podmáčené louky, břehy odvodňovacích příkopů, vlhké křoviny, mokré půdy.

Obecně

Máta vodní se v posledních letech stala módní rostlinou rostoucí kolem zahradních jezírek, či rybníčků. Rychle se množí a šíří, brzy vytlačí jiné rostliny, pak působí jako úporný plevel a těžko se ji zbavuje.

Jde o velmi proměnlivý druh rostliny, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvar a velikost listů i obsahu silice. V silici máty vodní je více mentolu než v mátě peprné, ale páchne po bahně, proto se moc nevyužívá.

V lidovém léčitelství se jako odvar doporučovala na produkci žluče, zažívání, zmírnění křečí a stavění průjmu.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Jak nastražit na velké ryby? Zkuste použít vlasový dvojpřívěs pod háčkem

Vlasová metoda používaná při chytání ryb je dnes již notoricky známá většině zkušených rybářů. Ovšem my tu máme ještě vyladěnější verzi. Místo jednoho vlasového přívěsu pod háčkem můžeme totiž navázat hned dva přívěsy.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím