Rybářský rozcestník

Máta vodní – Mentha aquatica

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem. Roste podél břehů stojatých i tekoucích vod, v mokřadech, podmáčených loukách, na březích odvodňovacích příkopů, také ve vlhkých křovinách a podobně. Máta vodní je velmi proměnlivý druh, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvaru a velikost listů.

mátamátamáta

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají výběžky, lodyha buď vzpřímená nebo poléhavá, bohatě větvená, porostlá krátkými chloupky, vysoká až 50 cm, lodyha dlouhá až 130 cm. Listy řapíkaté, vejčité na okraji pilovité, řídce porostlé kratičkými chloupky. Květenství lichopřeslen je složeno z úzce trubkovitých kalichů světle fialové barvy, plodem jsou čtyřdílné tvrdky veliké až 1 mm. Doba květu červen - srpen

Výskyt

Břehy stojatých i tekoucích vod, slatiny, podmáčené louky, břehy odvodňovacích příkopů, vlhké křoviny, mokré půdy.

Obecně

Máta vodní se v posledních letech stala módní rostlinou rostoucí kolem zahradních jezírek, či rybníčků. Rychle se množí a šíří, brzy vytlačí jiné rostliny, pak působí jako úporný plevel a těžko se ji zbavuje.

Jde o velmi proměnlivý druh rostliny, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvar a velikost listů i obsahu silice. V silici máty vodní je více mentolu než v mátě peprné, ale páchne po bahně, proto se moc nevyužívá.

V lidovém léčitelství se jako odvar doporučovala na produkci žluče, zažívání, zmírnění křečí a stavění průjmu.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

Zimní rybářské vybavení pro komfortní rybolov

Ženete se za kapitálními úlovky, nebo máte ambice chytit nejvýše rýmu, ale zrelaxovat se přitom v klidu přírody? Zimní rybaření má svoje nezaměnitelné kouzlo – čistá voda, ticho a jasný svit slunce odrážející se ve třpytu ledových krystalů. A pokud se důkladně vybavíte a obléknete, nemusíte chytit ani onu příslovečnou rýmu. Poradíme vám, co s sebou i na sebe.

Tinktura z koňského kaštanu

Kaštan koňský nebo také jírovec maďal a jeho plody bývají díky velkému obsahu bezpečných přírodních látek, jako jsou flavonoidy a glykosidy součástí mnoha mastí, které mají příznivé účinky na žilní a lymfatický systém. Zkuste si vyrobit domácí tinkturu ze zralých a čerstvých kaštanů, která pomáhá při otokách, křečových žílách, pocitu těžkých nohou.

Pokračování s boilies Chill Banana. Tohle boilies od Mastodont Baits musíte mít!

Povedená výprava, krásné ryby, naši Chillinu prostě musíte vyzkoušet! – Ahoj všem příznivcům Mastodont Baits, přidávám pokračování mých výprav s boilies Chill Banana od Mastodont Baits. Po minulé výpravě jsem vzal opět tuhle příchuť boilies k vodě. Tentokrát to bylo na jiný revír, kde jsem prozatím chytal pouze na dvou výpravách. Chtěl jsem zkusit všechny možné varianty od popky, přes neutrálně vyvážené boilies až po těžkou kuličku.