Rybářský rozcestník

Máta vodní – Mentha aquatica

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem. Roste podél břehů stojatých i tekoucích vod, v mokřadech, podmáčených loukách, na březích odvodňovacích příkopů, také ve vlhkých křovinách a podobně. Máta vodní je velmi proměnlivý druh, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvaru a velikost listů.

mátamátamáta

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají výběžky, lodyha buď vzpřímená nebo poléhavá, bohatě větvená, porostlá krátkými chloupky, vysoká až 50 cm, lodyha dlouhá až 130 cm. Listy řapíkaté, vejčité na okraji pilovité, řídce porostlé kratičkými chloupky. Květenství lichopřeslen je složeno z úzce trubkovitých kalichů světle fialové barvy, plodem jsou čtyřdílné tvrdky veliké až 1 mm. Doba květu červen - srpen

Výskyt

Břehy stojatých i tekoucích vod, slatiny, podmáčené louky, břehy odvodňovacích příkopů, vlhké křoviny, mokré půdy.

Obecně

Máta vodní se v posledních letech stala módní rostlinou rostoucí kolem zahradních jezírek, či rybníčků. Rychle se množí a šíří, brzy vytlačí jiné rostliny, pak působí jako úporný plevel a těžko se ji zbavuje.

Jde o velmi proměnlivý druh rostliny, co se týče výšky, rozvětvení lodyhy, tvar a velikost listů i obsahu silice. V silici máty vodní je více mentolu než v mátě peprné, ale páchne po bahně, proto se moc nevyužívá.

V lidovém léčitelství se jako odvar doporučovala na produkci žluče, zažívání, zmírnění křečí a stavění průjmu.

Text i foto: Dalibor Marounek, zdroj: kvetenacr.cz, cs.wikipedia.org, botanika.wendys.cz

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím