Rybářský rozcestník

Obratlíkový uzel

Jak už z názvu vyplývá, jde o uzel vhodný na uchycení obratlíku, ale i jiné rybářské bižuterie s očky s dlouhými nožičkami. Je poměrně snadný a když se ho naučíte, dá se s ním poměrně rychle, přitom bezpečně, uvázat právě například obratlík. Funguje především při uvazování pomocí vlasců, na pletenky, či jiné materiály raději používejte jiný druh uzlu. Také je vhodné ho občas zkontrolovat a případně převázat, občas totiž může dojít k jeho deformaci a díky tomu ke snížení jeho podélné pevnosti.

Vlasec protáhneme očkem obratlíku, kolem nožek ho obtočíme a podle obrázku přetáhneme na příč a obtočíme kolem kmenového vlsace …

… protáhneme oběma oky, které vzniknou díky předchozím krokům, viz. obrázek …

… uzel mírně dotáhneme, je třeba si pohlídat horní oko, to které obtéká kolem kmenového vlasce, aby přešlo přes oko obratlíku …

… důkladně uzel dotáhneme, přebytečný konec ustřihneme.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.