Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – montáž na velké mořské mníky

Mník mořský je dravá ryba žijící na hloubkách u dna. Dá se chytat jak na celé, nebo části ryb, tak i na umělé nástrahy, nebo kombinaci obou. Na velké mořské mníky můžeme zvolit různé návazce, rozhodně se ale vyplatí tyto návazce nepodcenit, zvláště, pokud chceme cíleně lovit větší kusy. Toto je jedna z nejúspěšnějších montáží právě na velké mníky.

Mořskýtojcestný

Jednotlivé části montáže….

  1. kmenová šňůra, pletenka o nosnosti 30 i více kg, vlasec navázaný na pevnostním obratlíku o nosnosti 100 kg i více, proti oděru do slané vody o průměru 0,8-1,2 mm (delší, než samotný návazec)
  2. kroužek s třemi pevnostními obratlíky (trojobratlík), na prostředním karabinka na závaží o váze 300-1200 g
  3. návazec z vlasce o průměru 1,0-1,4 mm chráněný fluorescenční bužírkou, nějaké korálky případně rotační prvky, chobotnička
  4. tandemově navázané háčky (dva jednoháčky za sebou, zadní se dává větší) o velikosti 6/0-10/0, na druhém (vrchním) uvázaný kousek slabého měděného drátku na zajištění nástrahy, vlasec mezi háčky chráníme tak 5 cm dlouhou fluorescenční bužírkou…

Navázání montáže na velké mníky:

Nejprve začneme samotným návazcem s háčky. Na vlasec navlékneme 5 mm dlouhou fluorescenční bužírkou. Nejprve uvážeme první (menší háček), pak stáhneme bužírku, i druhý háček uvážeme nejlépe bezuzlově, tedy vlasec protáhneme očkem háčku, uděláme několik (6–8) ovinů, na nožičce háčku směrem k ostří háčku, pak se dvěma oviny vrátíme zpět k očku háčku a protáhneme vlasec zezadu opět očkem háčku, navlečeme chobotničku, případně korálky, můžeme přidat i vrtulku (na obrázku není vyobrazena) a navlékneme delší bužírku, tu dáváme hlavně kvůli ochraně proti zamotání návazce. Návazec ukončíme smyčkou a smyčkovým uzlem provléknutým očkem pevnostního obratlíku, který je součástí trojcestného obratlíku. Na obratlík s prostřední karabinkou s karabinkou upevníme olovo, tedy zátěž o potřebné váze. Na poslední obratlík navážeme nejméně 40 cm dlouhý monofilní vlasec (měl by být delší, než samotný návazec), ten pak uvážeme za očko karabinky, která je umístěná na konci kmenové šňůry.

Detail tojcestného obratlíku….

Nastražení a způsob lovu:

Na druhý, horní háček pod chobotničku místíme měděný drátek, ten používáme na zajištění živočišné nástrahy, tedy například makrely, sledě a to celé kusy, nebo jejich části. Jakmile živočišnou nástrahu zafixujeme drátkem, ten spodní necháme volný, nebo ho zapíchneme do spodní části živočišné nástrahy, například o hlavy makrely, horní pak protáhneme horní částí, například u celé makrely ocasem ryby, tak, aby špičky háčků vykukovaly z nástrahy. Podle rychlosti driftu a hloubky, v jaké budeme chytat, také podle případných spodních proudů, volíme váhu závaží, ovšem nesmíme zapomenout na nosnost špičky prutu, který použijeme, aby jsme váhou prut nepřetížili. Lovíme hned u dna, nebo těsně nade dnem.

Způsob lovu je podobný jako u klasického pilkrování. V případě použití této montáže a cíleném lovu mníků jen držíme nástrahu u dna a necháme návazec volně pracovat, tzv.  driftovat u dna. Klidným přizvedáváním prutu a povolováním šňůry kontrolujeme kontakt se dnem a pohybem prutu čekáme na útok mníků. Jakmile se nám prut zachvěje, nebo naráz ztěžkne, necháme tak 10-15 sekund prut v klidu, až pak dopneme vlasec a zprudka sekáme. Pokud rybu nezasekneme, klidně pokračujeme v lovu, mníci na nástrahy totiž často útočí opakovaně.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Nejlepší nástrahy používané při lovu na dírkách

Při lovu na dírkách volíme nástrahy nejen podle jejich předpokládané účinnosti, ale také podle zvolené metody lovu. I při chytání pod ledem totiž můžeme volit několik způsobů, jak prezentovat nástrahu. Vše záleží na tom, na jaký druh ryb se při chytání na dírkách zaměříme.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím