Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – montáž na velké mořské mníky

Mník mořský je dravá ryba žijící na hloubkách u dna. Dá se chytat jak na celé, nebo části ryb, tak i na umělé nástrahy, nebo kombinaci obou. Na velké mořské mníky můžeme zvolit různé návazce, rozhodně se ale vyplatí tyto návazce nepodcenit, zvláště, pokud chceme cíleně lovit větší kusy. Toto je jedna z nejúspěšnějších montáží právě na velké mníky.

Mořskýtojcestný

Jednotlivé části montáže….

  1. kmenová šňůra, pletenka o nosnosti 30 i více kg, vlasec navázaný na pevnostním obratlíku o nosnosti 100 kg i více, proti oděru do slané vody o průměru 0,8-1,2 mm (delší, než samotný návazec)
  2. kroužek s třemi pevnostními obratlíky (trojobratlík), na prostředním karabinka na závaží o váze 300-1200 g
  3. návazec z vlasce o průměru 1,0-1,4 mm chráněný fluorescenční bužírkou, nějaké korálky případně rotační prvky, chobotnička
  4. tandemově navázané háčky (dva jednoháčky za sebou, zadní se dává větší) o velikosti 6/0-10/0, na druhém (vrchním) uvázaný kousek slabého měděného drátku na zajištění nástrahy, vlasec mezi háčky chráníme tak 5 cm dlouhou fluorescenční bužírkou…

Navázání montáže na velké mníky:

Nejprve začneme samotným návazcem s háčky. Na vlasec navlékneme 5 mm dlouhou fluorescenční bužírkou. Nejprve uvážeme první (menší háček), pak stáhneme bužírku, i druhý háček uvážeme nejlépe bezuzlově, tedy vlasec protáhneme očkem háčku, uděláme několik (6–8) ovinů, na nožičce háčku směrem k ostří háčku, pak se dvěma oviny vrátíme zpět k očku háčku a protáhneme vlasec zezadu opět očkem háčku, navlečeme chobotničku, případně korálky, můžeme přidat i vrtulku (na obrázku není vyobrazena) a navlékneme delší bužírku, tu dáváme hlavně kvůli ochraně proti zamotání návazce. Návazec ukončíme smyčkou a smyčkovým uzlem provléknutým očkem pevnostního obratlíku, který je součástí trojcestného obratlíku. Na obratlík s prostřední karabinkou s karabinkou upevníme olovo, tedy zátěž o potřebné váze. Na poslední obratlík navážeme nejméně 40 cm dlouhý monofilní vlasec (měl by být delší, než samotný návazec), ten pak uvážeme za očko karabinky, která je umístěná na konci kmenové šňůry.

Detail tojcestného obratlíku….

Nastražení a způsob lovu:

Na druhý, horní háček pod chobotničku místíme měděný drátek, ten používáme na zajištění živočišné nástrahy, tedy například makrely, sledě a to celé kusy, nebo jejich části. Jakmile živočišnou nástrahu zafixujeme drátkem, ten spodní necháme volný, nebo ho zapíchneme do spodní části živočišné nástrahy, například o hlavy makrely, horní pak protáhneme horní částí, například u celé makrely ocasem ryby, tak, aby špičky háčků vykukovaly z nástrahy. Podle rychlosti driftu a hloubky, v jaké budeme chytat, také podle případných spodních proudů, volíme váhu závaží, ovšem nesmíme zapomenout na nosnost špičky prutu, který použijeme, aby jsme váhou prut nepřetížili. Lovíme hned u dna, nebo těsně nade dnem.

Způsob lovu je podobný jako u klasického pilkrování. V případě použití této montáže a cíleném lovu mníků jen držíme nástrahu u dna a necháme návazec volně pracovat, tzv.  driftovat u dna. Klidným přizvedáváním prutu a povolováním šňůry kontrolujeme kontakt se dnem a pohybem prutu čekáme na útok mníků. Jakmile se nám prut zachvěje, nebo naráz ztěžkne, necháme tak 10-15 sekund prut v klidu, až pak dopneme vlasec a zprudka sekáme. Pokud rybu nezasekneme, klidně pokračujeme v lovu, mníci na nástrahy totiž často útočí opakovaně.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?