Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – kombinovaná montáž pro lov ve vodním sloupci

Montáž na moře vhodná do silnějších proudů či za silnějšího větru pro lov ve vodním sloupci především na hloubkách, nebo při rychlejších driftech. Takto uvázaná sestava je skvělá na lov mníků, štikozubců, okouníků či různých treskovitých ryb.

pilkerpilker

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  3. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí do silnějšího proudu či do velké hloubky o váze 300-1000 g s trojháčky na konci
  4. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 6/0–8/0 s fosforeskujícími korálky a chobotničkami

Postup navázání montáže:

Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker s trojháčkem na konci. Měl by být navázaný od posledního návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A jaké volit návazce s háčkem?

Na návazec bez zátěže navlékáme k háčku fosforeskující korálky, háček pak používáme s gumovými „paprikami“, s chobotničkami a podobně. Při lovu, při méně záběrech, můžeme ještě háčky opatřit kousky rybího masa.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji, v tomto případě, spustit jen nade dno, lovíme ve vodním sloupci. Díky trojháčku na konci celé sestavy toto není určená montáž až na dno. Po záběru sekáme téměř okamžitě, co se nám špička prutu ohne, nebo se začne třepat a my cítíme, že máme záběr.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Rybářská křížovka – sladkovodní i mořské ryby

Máme pro vás novinku z naší redakce, rybářskou křížovku. Vyzkoušejte si, jestli se vám podaří vyluštit všechny názvy ryb, co jsem do křížovky vložili. Jde o zkrácené názvy jak sladkovodních tak mořských ryb. Tak hurá, pusťte se do luštění.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím