Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – kombinovaná montáž pro lov ve vodním sloupci

Montáž na moře vhodná do silnějších proudů či za silnějšího větru pro lov ve vodním sloupci především na hloubkách, nebo při rychlejších driftech. Takto uvázaná sestava je skvělá na lov mníků, štikozubců, okouníků či různých treskovitých ryb.

pilkerpilker

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  3. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí do silnějšího proudu či do velké hloubky o váze 300-1000 g s trojháčky na konci
  4. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 6/0–8/0 s fosforeskujícími korálky a chobotničkami

Postup navázání montáže:

Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker s trojháčkem na konci. Měl by být navázaný od posledního návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A jaké volit návazce s háčkem?

Na návazec bez zátěže navlékáme k háčku fosforeskující korálky, háček pak používáme s gumovými „paprikami“, s chobotničkami a podobně. Při lovu, při méně záběrech, můžeme ještě háčky opatřit kousky rybího masa.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji, v tomto případě, spustit jen nade dno, lovíme ve vodním sloupci. Díky trojháčku na konci celé sestavy toto není určená montáž až na dno. Po záběru sekáme téměř okamžitě, co se nám špička prutu ohne, nebo se začne třepat a my cítíme, že máme záběr.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím