Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – kombinovaná montáž pro lov ve vodním sloupci

Montáž na moře vhodná do silnějších proudů či za silnějšího větru pro lov ve vodním sloupci především na hloubkách, nebo při rychlejších driftech. Takto uvázaná sestava je skvělá na lov mníků, štikozubců, okouníků či různých treskovitých ryb.

pilkerpilker

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  3. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí do silnějšího proudu či do velké hloubky o váze 300-1000 g s trojháčky na konci
  4. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 6/0–8/0 s fosforeskujícími korálky a chobotničkami

Postup navázání montáže:

Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker s trojháčkem na konci. Měl by být navázaný od posledního návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A jaké volit návazce s háčkem?

Na návazec bez zátěže navlékáme k háčku fosforeskující korálky, háček pak používáme s gumovými „paprikami“, s chobotničkami a podobně. Při lovu, při méně záběrech, můžeme ještě háčky opatřit kousky rybího masa.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji, v tomto případě, spustit jen nade dno, lovíme ve vodním sloupci. Díky trojháčku na konci celé sestavy toto není určená montáž až na dno. Po záběru sekáme téměř okamžitě, co se nám špička prutu ohne, nebo se začne třepat a my cítíme, že máme záběr.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím