Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – kombinovaná montáž pro lov ve vodním sloupci

Montáž na moře vhodná do silnějších proudů či za silnějšího větru pro lov ve vodním sloupci především na hloubkách, nebo při rychlejších driftech. Takto uvázaná sestava je skvělá na lov mníků, štikozubců, okouníků či různých treskovitých ryb.

pilkerpilker

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  3. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí do silnějšího proudu či do velké hloubky o váze 300-1000 g s trojháčky na konci
  4. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 6/0–8/0 s fosforeskujícími korálky a chobotničkami

Postup navázání montáže:

Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker s trojháčkem na konci. Měl by být navázaný od posledního návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A jaké volit návazce s háčkem?

Na návazec bez zátěže navlékáme k háčku fosforeskující korálky, háček pak používáme s gumovými „paprikami“, s chobotničkami a podobně. Při lovu, při méně záběrech, můžeme ještě háčky opatřit kousky rybího masa.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji, v tomto případě, spustit jen nade dno, lovíme ve vodním sloupci. Díky trojháčku na konci celé sestavy toto není určená montáž až na dno. Po záběru sekáme téměř okamžitě, co se nám špička prutu ohne, nebo se začne třepat a my cítíme, že máme záběr.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím