Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – jednoduchá montáž pro lov u dna

Na tuto jednoduchou, přesto velmi úspěšnou montáž, lze chytat u dna a to v různých hloubkách, nejlépe na kousky čerstvého masa, větší ryby pak i na celé kusy ryb a to například okounovce, štikozubce, mníky či některé treskovité ryby.

mořskýmontáž

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 3/0–10/0, fluorescenční hadičky
  3. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  4. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí o váze 150-200 g do mírného proudu, do silnějšího proudu pak pilkery o váze 300-1000 g

Postup navázání montáže:

Nejprve si navážeme návazce z monofilu. Délku navazujeme 5-20 cm, ale nesmíme zapomenout na část návazce, který uvážeme na boční přívěs uvázaný na kmenové šňůře. Háčky s očky uvazujeme buď bezuzlovým vázáním, nebo jiným vhodným pevnostním uzlem určeným na uvázání háčků s očky. Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Návazec nezapomeneme „schovat“ do fluorescenční hadičky, která má dva úkoly, brání zamotání návazce a láká ryby díky svému světélkování. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker (bez háčků). Měl by být navázaný od návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A co na háček?

Na háček napichujeme buď filety například z čerstvé makrely, části ryb, nebo při chytání větších ryb i celé ryby. Ovšem na větší kusy navazujeme dva jednoháčky do tandemu pro jistější zásek.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji v tomto případě dopadnout až na dno, po záběru sekáme až po chvíli, při lovu velkých ryb a na větší nástrahu čekáme do seknutí ještě o něco déle, musíme nechat ryby nástrahu pořádně dobrat.

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?