Rybářský rozcestník

Mořský rybolov – jednoduchá montáž pro lov u dna

Na tuto jednoduchou, přesto velmi úspěšnou montáž, lze chytat u dna a to v různých hloubkách, nejlépe na kousky čerstvého masa, větší ryby pak i na celé kusy ryb a to například okounovce, štikozubce, mníky či některé treskovité ryby.

mořskýmontáž

Nejprve si vybereme vhodný prut pilkrovací, tedy na lov pod lodí o délce 210-220 cm a nosností na špičku 1000 a více gramů. Kvalitní mořský naviják, nejlépe multiplikátor s možností návinu šňůry alespoň 500 metrů. A nyní už k samotné montáži.

Co budeme potřebovat na tuto montáž:

  1. kmenová šňůra pletená (8 i více pramenů) do slané vody o nosnosti 30 kg a více
  2. monofilní vlasec na návazce o síle 0,8-1,2 mm, velké jednoháčky 3/0–10/0, fluorescenční hadičky
  3. kvalitní pevnostní obratlíky, případně kroužky, pokud nejsou součástí pilkrů
  4. tyčkové pilkry s minimální pohybovou akcí o váze 150-200 g do mírného proudu, do silnějšího proudu pak pilkery o váze 300-1000 g

Postup navázání montáže:

Nejprve si navážeme návazce z monofilu. Délku navazujeme 5-20 cm, ale nesmíme zapomenout na část návazce, který uvážeme na boční přívěs uvázaný na kmenové šňůře. Háčky s očky uvazujeme buď bezuzlovým vázáním, nebo jiným vhodným pevnostním uzlem určeným na uvázání háčků s očky. Na kmenovém vlasci uvážeme jeden nebo dva boční přívěsné uzly, do kterých pak uvážeme návazec či návazce s háčkem. Návazec nezapomeneme „schovat“ do fluorescenční hadičky, která má dva úkoly, brání zamotání návazce a láká ryby díky svému světélkování. Pokud použijeme dva návazce na jedné montáži, pak je dáváme tak daleko od sebe, aby se nemohly do sebe zamotat. Na konec kmenové šňůry uvážeme vhodný pilker (bez háčků). Měl by být navázaný od návazce ve vzdálenosti 0,5-1 metr, ovšem někdy navazujeme i delší vzdálenost.

A co na háček?

Na háček napichujeme buď filety například z čerstvé makrely, části ryb, nebo při chytání větších ryb i celé ryby. Ovšem na větší kusy navazujeme dva jednoháčky do tandemu pro jistější zásek.

Postup chytání ryb:

Montáž spouštíme pod loď klidně a plynule, necháme ji v tomto případě dopadnout až na dno, po záběru sekáme až po chvíli, při lovu velkých ryb a na větší nástrahu čekáme do seknutí ještě o něco déle, musíme nechat ryby nástrahu pořádně dobrat.

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Rybářská křížovka – sladkovodní i mořské ryby

Máme pro vás novinku z naší redakce, rybářskou křížovku. Vyzkoušejte si, jestli se vám podaří vyluštit všechny názvy ryb, co jsem do křížovky vložili. Jde o zkrácené názvy jak sladkovodních tak mořských ryb. Tak hurá, pusťte se do luštění.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím