Rybářský rozcestník

Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Statná vytrvalá aromatická bylina vysoká až 100 cm s obsahem mentolu v listech, která má ráda vlhká stanoviště. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.

mátamáta

Název latinsky

Mentha longifolia

Rozpoznávací znaky

Lodyha vyrůstá z podzemního oddenku, ve spodní části lysá, v horní části plstnatá s krátkými chloupky, kde se i rozvětvuje. Listy na lodyze křižmostojné s krátkými řapíky, kopinatého a obkopinatého tvaru, na čepeli pilovité na bázi u řapíků vykrojené, povrch listů na rubu plstnatý, porostlý jemnými chloupky na líci světle šedozelený. Květy 5četné, rostoucí v hustém lichoklasu s drobnými listeny, kalich krátce trubkovitý, světle fialový až bělavě narůžovělý, semena jsou tmavě hnědé tvrdky. doba květu červenec až září.

Výskyt

Výskyt na březích vodních toků, vlhké, zamokřené louky, příkopy, hráze rybníků, náplavky. Rozšíření po celém území ČR, mimo horského pásma.

Obecně

Máta dlouholistá neobsahuje tolik silic jako klasická máta peprná, přesto se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů, odvarů atd. Tato máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod.

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím