Rybářský rozcestník

Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Statná vytrvalá aromatická bylina vysoká až 100 cm s obsahem mentolu v listech, která má ráda vlhká stanoviště. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.

mátamáta

Název latinsky

Mentha longifolia

Rozpoznávací znaky

Lodyha vyrůstá z podzemního oddenku, ve spodní části lysá, v horní části plstnatá s krátkými chloupky, kde se i rozvětvuje. Listy na lodyze křižmostojné s krátkými řapíky, kopinatého a obkopinatého tvaru, na čepeli pilovité na bázi u řapíků vykrojené, povrch listů na rubu plstnatý, porostlý jemnými chloupky na líci světle šedozelený. Květy 5četné, rostoucí v hustém lichoklasu s drobnými listeny, kalich krátce trubkovitý, světle fialový až bělavě narůžovělý, semena jsou tmavě hnědé tvrdky. doba květu červenec až září.

Výskyt

Výskyt na březích vodních toků, vlhké, zamokřené louky, příkopy, hráze rybníků, náplavky. Rozšíření po celém území ČR, mimo horského pásma.

Obecně

Máta dlouholistá neobsahuje tolik silic jako klasická máta peprná, přesto se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů, odvarů atd. Tato máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod.

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Územní kolo Zlaté udice 2022

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz a ČRS MO Domažlice pořádají Územní kolo rybářské soutěže Zlatá udice 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím