Statná vytrvalá aromatická bylina vysoká až 100 cm s obsahem mentolu v listech, která má ráda vlhká stanoviště. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.
Mentha longifolia
Lodyha vyrůstá z podzemního oddenku, ve spodní části lysá, v horní části plstnatá s krátkými chloupky, kde se i rozvětvuje. Listy na lodyze křižmostojné s krátkými řapíky, kopinatého a obkopinatého tvaru, na čepeli pilovité na bázi u řapíků vykrojené, povrch listů na rubu plstnatý, porostlý jemnými chloupky na líci světle šedozelený. Květy 5četné, rostoucí v hustém lichoklasu s drobnými listeny, kalich krátce trubkovitý, světle fialový až bělavě narůžovělý, semena jsou tmavě hnědé tvrdky. doba květu červenec až září.
Výskyt na březích vodních toků, vlhké, zamokřené louky, příkopy, hráze rybníků, náplavky. Rozšíření po celém území ČR, mimo horského pásma.
Máta dlouholistá neobsahuje tolik silic jako klasická máta peprná, přesto se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů, odvarů atd. Tato máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod.