Rybářský rozcestník

Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Statná vytrvalá aromatická bylina vysoká až 100 cm s obsahem mentolu v listech, která má ráda vlhká stanoviště. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.

mátamáta

Název latinsky

Mentha longifolia

Rozpoznávací znaky

Lodyha vyrůstá z podzemního oddenku, ve spodní části lysá, v horní části plstnatá s krátkými chloupky, kde se i rozvětvuje. Listy na lodyze křižmostojné s krátkými řapíky, kopinatého a obkopinatého tvaru, na čepeli pilovité na bázi u řapíků vykrojené, povrch listů na rubu plstnatý, porostlý jemnými chloupky na líci světle šedozelený. Květy 5četné, rostoucí v hustém lichoklasu s drobnými listeny, kalich krátce trubkovitý, světle fialový až bělavě narůžovělý, semena jsou tmavě hnědé tvrdky. doba květu červenec až září.

Výskyt

Výskyt na březích vodních toků, vlhké, zamokřené louky, příkopy, hráze rybníků, náplavky. Rozšíření po celém území ČR, mimo horského pásma.

Obecně

Máta dlouholistá neobsahuje tolik silic jako klasická máta peprná, přesto se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů, odvarů atd. Tato máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod.

Nejčtenější články

Lov úhořů – jak na ně

Někdo nechytne úhoře za celý život, jiný ho dostane na háček při chytání kaprů. Ovšem cílený lov úhořů není zase tak složitý, jen se stačí řídit pár radami a tipy našich pradědů a vyrazit k vodě tehdy, když ostatní od vody utíkají. 🙂

Cílený lov tolstolobiků

Mnoho rybářů si myslí, že se tolstolobici nedají chytat klasicky na háček. Ale pozor, je to omyl! V tomto článku si povíme o dvou způsobech, jak jít štěstí naproti a cíleně lovit tolstolobiky. A nepůjde o rady, jak je nezákonně podsekávat! Dají se totiž přechytračit a ulovit i legální cestou. A jak? Pomůže nám montáž do vodního sloupce, či montáž s kaprovým krmítkem a kačenkou, vzlínavé krmení, nebo naopak krmení, co se pomalu vznáší ke dnu a zakrmovací mrak. Máme tu pro vás dvě varianty a montáže, na které lze přemluvit i jinak netečné tolstolobiky.

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím