Rybářský rozcestník

Dvoukřídlí hmyz (Diptera)

Tento dvoukřídlí řád je opravdu početný. Lidově jim říkáme mouchy a komáři. Typickým znakem tohoto řádu je to, že mají pouze jeden pár blanitých křídel. Druhý pár zakrněl v paličkovité útvary zvané halterae a slouží k vyvažování.

Dvoukřídlí hmyz - mouchy, komáři ...
PatentkyMuchničkaTipliceLarvy

Rozpoznávací znaky

Jedná se o malý až středně velký hmyz s jedním párem blanitých křídel a jednoduchou křídelní žilnatinou. Druhý pár je přeměněný v tzv. kyvadélka a sloužící jako rovnovážný orgán při letu. Na jejich těle lze snadno rozeznat hlavu, hruď i zadeček. Tvar mají buď štíhlý a protáhlý nebo širší až zavalitější a kratší. Hlava je u některých druhů značně pohyblivá. Kromě často velkých složených očí nese i jednoduchá očka. Tykadla mají buď delší, nebo krátká. Ústní ústrojí je sací, často uzpůsobené k bodání, ale existují i druhy, u nichž je v dospělosti zakrnělé. Nohy mají kráčivé, u některých druhů jsou nápadně dlouhé. Na chodidlech mají chuťové orgány.

Výskyt

Žijí v téměř všech typech prostředí, larvy žijí i ve vodě. Jsou rozšířeny po celém světě.

Obecně

Aktivní jsou jak ve dne, tak za soumraku a v noci. Některé druhy jsou dobří a rychlí letci, jiní zase tak skvělými letci nejsou. Živí se rozkládajícími se látkami rostlinného i živočišného původu. Některé druhy jsou pak dravé, další spíše parazitické, s oblibou nasávají krev.

A jak probíhá páření? U některých skupin dochází před pářením ke svatebním rojům, u jiných je to záležitost spíše samotářská. K vyhledávání partnerů dochází pomocí zrakových nebo sluchových signálů. Oplodněné samice kladou vajíčka do půdy, na rostliny, na vodní hladinu, parazitické druhy pak dokonce na tělo nebo do těla hostitele. Některé druhy kladou vajíčka, z nichž se okamžitě líhnou larvy, jiné rodí živé larvy, v několika málov vyjímkách se dokonce kuklí.

Larvy komárů

Larvy komárů

Larvy jsou protáhlé, beznohé, některé vodní larevy mají pak ještě výběžky na hrudi a zadečku. Volně plovoucí vodní larvy mají také jako jediná tykadla, u ostatních jsou značně zakrnělá, neznatelná. Kromě vodní formy existují i larvy suchozemské, ty žijí v rostlinách, v hostitelských živočiších, v bahně, dokonce v exkrementech živočichů. Larvy procházejí až 6 stádii. Kukly mají buď mumiového tvaru s naznačenými základy křídel a noh, nebo volnou, s jemnější strukturou skrytou v ochranném obalu z pokožky posledního larválního stádia. U některých skupin jsou kukly pohyblivé, například u komárů. Délka vývoje lerev je pak variabilní, od několika dní po několik let.

Někteří zástupci dvoukřídlých

Poměrně početnou čeledí tohoto řádu jsou pakomáři (Chironomidae). Bežným druhem je pak například pakomár kouřový (Chironomus plumosus), který nebodá. U širší veřejnosti je známá především jeho larvální forma. Rybáři i akvaristé jim říkají patentky. Žijí na dně vod v pouzdérkách z bahna. Jsou hodnotnou rybí potravou.

Patentky

Patentky

Dalším zástupcem tohoto řádu jsou muchničky (Simuliidae). To jsou ty potvůrky, co jsou tak malé, ale hodně bodají a umějí u vody rybářům pěkně strpčit život. Jejich larvy se přichycují na dně čistých tekoucích vod pomocí vlákna pavučiny. Pokud mají dobré podmínyky, často se jich vyrojí velké množství.

Muchnička (Simuliidae)

Muchnička (Simuliidae)

Tiplice (Tipulidae) jsou známé velké křídlaté potvůrky, které naštěstí nebodají, nemají totiž vyvinuty bodavé ústní orgány, proto není třeba se jich bát. Tato čeleď hmyzu z řádu dvoukřídlých, zahrnuje poměrně velké druhy s dlouhýma nohama, hodně připomínající komáry. Tiplice při ohrožení často samovolně pouštějí končetiny, které se po určitý čas ještě pohybují. Jejich larvy jsou dravé nebo získávají živiny potřebné ke svému životu z hnilobného prostředí, například z uhnívajících rostlin ponořených ve vodě. Žijí tedy přímo ve vodě nebo ve vlhké půdě. Typickým představitelem této skupiny je tiplice velká (Tipula gigantea).

Tiplice (Tipulidae)

Tiplice (Tipulidae)

Dalším znýmým zástupcem této skupiny jsou pestřenky (Syrphidae), ovádi (Tabanidae), bráněnky (Stratiomyidae), ti žijí také ve vodě, nebo na hranici vody, či v mokré půdě.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!