Rybářský rozcestník

Dvojitý rybářský uzel

I když by se podle názvů mohlo zdát, že tento uzel využívají především rybáři, opak je pravdou. Velmi často ho uvazují také horolezci, jeskyňáři a to nejen ke spojení dvou stejně silných lan, ale také jako uzel jistící. Ve světě je rybáři velmi oblíben, u nás ale není zase tak moc známý. Je vhodný pro spojení vlasců či šňůr stejného nebo podobného průměru a materiálu, ale i o různých průměrech. Jinak se mu také říká dvojitá rybářská spojka.

Přiložíme k sobě obě šňůry či vlasce, co chceme spojit, tak aby se navzájem přesahovali o 20 až 30 cm … pak konec šňůry, co ji máme navinutou vpravo obtočíme pod druhou šňůru a vrátíme se zpět křížem, ovineme opět spodem již obě šňůry viz. foto …

… dále budeme pokračovat, jak naznačuje žlutá šipka, v podstatě vlevo namotaná šňůra stále leží a my pracujeme jen z tou zprava …

… obrázek ukazuje protažení konce pravé šňůry …

… konečně přijde na řadu druhý konec, s kterým v podstatě provedeme to stejné … obtočíme spodem přes druhou šňůru a vrátíme se zpět křížem, ovineme opět spodem již obě šňůry viz. foto, žlutá šipka opět naznačujeme, kudy pak protáhneme konec druhé šňůry …

… i druhý uzel mírně dotáhneme, pak vezmeme oba konce již spojené šňůry a uzly dotáhneme k sobě, pokud je vše správně navázané, měly by uzly do sebe jakoby zapadnout.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…