Rybářský rozcestník

Soudkový uzel

Velmi oblíbený rybářský uzel užívaný ke spojení různě silných materiálů především muškaři. Používá se nejčastěji k připojení koncového návazce k nástavci nebo i k přípravě svazovaného nástavce. Někdy je také v literatuře nazýván jako pružný uzel, mylně pak i jako uzel krvavý, což je ale úplně jiný uzel.

Začneme tím, že zkřížíme oba konce a necháme je přesáhnout asi o 15 cm, omotáme jeden konec pětkrát kolem druhého a ten prostrčíme do středové mezery mezi oběma materiály …

… postup opakujeme i na druhé straně, konec opět prostrčíme vzniklou středovou mezerou …

… navlhčíme a pěkně dotáhneme, měl by nám vzniknout úhledný uzel …

 

… odstřihneme oba konce a je hotovo!

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.