Rybářský rozcestník

Andělika lékařská – Archangelica officinalis

Mohutná, statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Patří do čeledi miříkovitých. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně, většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků a na vlhkých loukách.

andělikaandělikaandělika

Název latinsky

Archangelica officinalis

Jiný název

Děhel lékařský

Rozpoznávací znaky

Statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Lodyha přímá, dutá, oblá a rýhovaná. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, listy jsou velké až 90 cm, pochvaté 2x až 3x trojené, zpeřené, ostře pilovité. Květenství je okolík na vrcholu, který je polokulovitý, hustý o průměru až 15 cm. Okolík se skládá z menších okolíčků, kterých může být až 30. Doba květu červenec - srpen. Drobné květy jsou bíle nažloutlé nebo narůžovělé. Plodem je podlouhlá, vejčitá dvounažka nahnědlé barvy. Plody přináší jen jednou pak, odumírá. Kvete od července do srpna.

Výskyt

Andělika lékařská má ráda vlhké humózní půdy. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně. Většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků, na vlhkých loukách,

Obecně

Je to významná léčivá bylina. Pro své léčebné účinky se pěstuje. Předmětem sběru je kořen a plody. Příznivě působí na problémy s trávením, imunitou a psychiku. Obsahuje přes 40 léčivých látek. Léčivé účinky jsou známé už od středověku.

Starší název je děhel lékařský.

Text i foto: Dalibor Marounek

Zdroje: Herbář léčivých rostlin – J. Janča A. Zentrich Eminent 1994, Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím