Rybářský rozcestník

Andělika lékařská – Archangelica officinalis

Mohutná, statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Patří do čeledi miříkovitých. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně, většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků a na vlhkých loukách.

andělikaandělikaandělika

Název latinsky

Archangelica officinalis

Jiný název

Děhel lékařský

Rozpoznávací znaky

Statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Lodyha přímá, dutá, oblá a rýhovaná. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, listy jsou velké až 90 cm, pochvaté 2x až 3x trojené, zpeřené, ostře pilovité. Květenství je okolík na vrcholu, který je polokulovitý, hustý o průměru až 15 cm. Okolík se skládá z menších okolíčků, kterých může být až 30. Doba květu červenec - srpen. Drobné květy jsou bíle nažloutlé nebo narůžovělé. Plodem je podlouhlá, vejčitá dvounažka nahnědlé barvy. Plody přináší jen jednou pak, odumírá. Kvete od července do srpna.

Výskyt

Andělika lékařská má ráda vlhké humózní půdy. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně. Většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků, na vlhkých loukách,

Obecně

Je to významná léčivá bylina. Pro své léčebné účinky se pěstuje. Předmětem sběru je kořen a plody. Příznivě působí na problémy s trávením, imunitou a psychiku. Obsahuje přes 40 léčivých látek. Léčivé účinky jsou známé už od středověku.

Starší název je děhel lékařský.

Text i foto: Dalibor Marounek

Zdroje: Herbář léčivých rostlin – J. Janča A. Zentrich Eminent 1994, Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Hliníkové schody jako přístavní molo pro lodě

Je mnoho revírů, kde je přístup k vodě velmi zkomplikovaný výškou břehu. V momentě, kdy potřebujeme nasednout do lodě, nebo například vytáhnout z vody velkého sumce, je strmý břeh velký problém a proto mě nadchnul nedávný nápad mého kamaráda vytvořit si provizorní molo se schůdky ze starých hliníkových schůdků.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím