Rybářský rozcestník

Andělika lékařská – Archangelica officinalis

Mohutná, statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Patří do čeledi miříkovitých. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně, většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků a na vlhkých loukách.

andělikaandělikaandělika

Název latinsky

Archangelica officinalis

Jiný název

Děhel lékařský

Rozpoznávací znaky

Statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Lodyha přímá, dutá, oblá a rýhovaná. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, listy jsou velké až 90 cm, pochvaté 2x až 3x trojené, zpeřené, ostře pilovité. Květenství je okolík na vrcholu, který je polokulovitý, hustý o průměru až 15 cm. Okolík se skládá z menších okolíčků, kterých může být až 30. Doba květu červenec - srpen. Drobné květy jsou bíle nažloutlé nebo narůžovělé. Plodem je podlouhlá, vejčitá dvounažka nahnědlé barvy. Plody přináší jen jednou pak, odumírá. Kvete od července do srpna.

Výskyt

Andělika lékařská má ráda vlhké humózní půdy. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně. Většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků, na vlhkých loukách,

Obecně

Je to významná léčivá bylina. Pro své léčebné účinky se pěstuje. Předmětem sběru je kořen a plody. Příznivě působí na problémy s trávením, imunitou a psychiku. Obsahuje přes 40 léčivých látek. Léčivé účinky jsou známé už od středověku.

Starší název je děhel lékařský.

Text i foto: Dalibor Marounek

Zdroje: Herbář léčivých rostlin – J. Janča A. Zentrich Eminent 1994, Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.