Rybářský rozcestník

Montáž na aktivní plavanou s mrtvou rybkou pod kačenkou – proudná voda

Chytat na plavanou s mrtvou rybkou pod splávkem můžeme jak s tužším plavačkovým prutem, tak teleskopem nebo i prutem kaprovým. Ovšem nejvíce se asi osvědčil lehčí 50 g (na špičce) vláčecí prut dlouhý 2,70 a 3,20. Délku volíme podle toho, kde právě chytáme, zda na údolní nádrži, nebo na řece. Výhodou vláčecího prutu je, že se sním dobře nahazuje, také je lehký, přitom odolný a pokud zabere i větší kus, bezproblému jej zdoláme.

Plavaná s mrtvou rybkou.
  1. vláčecí prut, nosnost 50 g i více na špičce, dlouhý 2,7 nebo 3,20 i větší, vhodný naviják, skvělý je s bojovou brzdou, vlasec 0,28 nebo 0,30 mm, nebo pletenka o nosnosti nejméně 15 kg
  2. splávek (15 g a více) protáhlý středem, z vrchu i zespod zajištěný stoperem
  3. 40 až 60 cm pod splávkem olovo o vhodné váze, záleží na velikosti splávku, další stoper, kmenová šňůra ukončená obratlíkem s karabinkou
  4. štikový návazec (nejlépe lanko), na konci jeden až dva trojháčky (záleží na velikosti nástražní rybky), tu napíchneme břichem vzhůru

Podrobnější popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru o nosnosti 15 kg a více navlékneme gumový stoper, pak splávek (nejlépe středem) a opět gumový stoper, pak olovo o váze 5 až 10 g, nebo těžké podle velikosti splávku, opět stoper. Kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou. Do karabinky pak zajišťujeme návazec s rybkou. Ten volíme raději delší, 30 až 50 cm, nejlépe pletené lanko na konci s jedním nebo dvěma trojháčky. Mrtvou rybku nastražíme břichem vzhůru, čerstvou ještě po bocích nařízneme, bude tak působit, že ji zranil dravec.

Montáž na štiky na mrtvou rybku.

Montáž na štiky na mrtvou rybku.

Technika lovu

Montáží se dobře nahazuje i dále od břehu. Chytáme-li na řece, nahazujeme proti proudu, délku montáže volíme podle hloubky dna. Ideální je nabídnout nástrahu kousek nadednem, ale běžně například štika zaútočí na nástrahu těsně pod hladinou, pod splávkem, tedy hlavně u břehu. Splávek necháme splavávat ještě kus pod stanoviště rybáře, pak nástrahu se splávkem vytáhneme a opět nahodíme do jiného místa. Na stojaté vodě pak můžeme proházet prostor do všech stran. Touto metodou můžeme lovit i z lodi, pak loďku umístíme do středu řeky, zakotvíme a nahazujeme podél obou břehů, opět proti proudu. Poslední možností je driftování, tedy podobně jako na sumce, zavazeme loďku proti proudu, pak se necháme splavávat po proudu, chytáme po obou stranách lodi.

Poznámka:

Splávek lze navázat také jako angličák, lépe pak pracuje ve vodě, než splávek uvázaný středem.

Splávek se spodním očkem, stopery ....

Splávek se spodním očkem, stopery ….

Nejčtenější články

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Nejoblíbenější rybářské závody na světě

Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.