Rybářský rozcestník

Uvázání sumce na pružný úvazek (v Česku zakázáno!)

V minulosti jsem chápal, proč je zakázané uvazování sumců na laně, než jsem začal také sám sumce chytat. Samozřejmě optimální je sumce chytit, vyfotit se s ním i přes špatné světelné podmínky, pokud ho tedy chytneme v noci a pak ihned pustit. Kdo si pak sumce chce ponechat, ideální je ho hned zabít, tedy netrápit ho a hned si ho odvést domů. Ovšem to vždy nejde. Také pro krásné fotografie, pořízené za denního světla, občas rybáři sumce uvazují na lana, což je ale v Česku zakázané! Je to škoda, protože má zkušenost mě ukázala, že nedochází k poškození sumce, pokud se úvaz navlékne tlamou tak, aby byl protažen mimo žaberní oblouky sumce. Jde asi o nejšetrnější způsob přechovávání živého sumce.

roman-sumec-vybrator-165-cm2úvazsumec

I když existují i velké, dlouhé vezírky na sumce, vezírek není na přechovávání sumce vůbec vhodný, ryba ve vezírku si totiž setře sliz na těle a hrozí tak riziko zaplísnění a později její úmrtí. To platí i pro různé přechovávače ryb. Jednou z mála možností, jak rybě neublížit, je provléci hubou pružný úvazek, což je ale nejen v Česku, ale mnoha dalších zemích, zakázáno. Přesto někde je to běžný způsob uchování sumců, dokonce i na některých velkých mezinárodních závodech je běžnou praxí sumce držet na pružném laně uvázaného za spodní čelist. Ale pozor, není úvaz jako úvaz!

Rady pro ty, co budou cestovat a budou na revírech, kde není úvaz zakázaný:

  • úvaz uvazujeme tak, aby byl protažen mimo žaberní oblouky sumce
  • úvaz by měl být z pružného materiálu!
  • sumce trápíme na úvaze co nejkratší dobu, rozhodně ho na laně nedržíme dny, ale jen hodiny
  • v žádném případě neděláme do tlamy sumce nožem díru, ale šetrně lano protahujeme pod skřelovou kostí a tlamou
  • sumce na břehu, nejen při implementaci úvazu, přechováváme ideálně na mokré plachtě, menší kusy například ve vaničce

Sumec na mokré podložce – plachtě…

Výhody použití úvazu

Uvázaná ryba je volná po celé délce jejího těla, může se hýbat, plavat. Nepoškozuje ji síť vezírku, ani látka saku či přechovávače, nehrozí tedy žádné poškození ochranné vrstvy slizu na těle ryby. Při použití delšího provazu má možnost odplavat dál od břehu a sama si může vyhledat klidnější zónu, kde přečká čas, který bude nucena strávit na provazu.

Ze světa dovezený úvaz s hadicí na sumce…

Jak tedy správně uvázat sumce pomocí pružného úvazu?

Průtažný provaz či lano ukončíme smyčkou, uděláme další smyčku o kus dále, rybě provlečeme úvaz tlamou a to pod skřelovou kostí, kde se vyvede ven. Samozřejmě úvaz nesmí být provlečen mezi žaberními oblouky! Ideálně karabinkou obě oka sepneme a k úvazu navážeme dostatečně dlouhou šňůru, aby měl sumec možnost většího pohybu. Ryba je tak bezpečně fixována za čelist a přitom má určitou volnost pohybu.

Důležité: V Česku je používání úvazů zakázáno zákonem, výše uvedené rady můžete využít pouze v zahraničí a to ještě jenom někde!

Nejčtenější články

Nejoblíbenější rybářské závody na světě

Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.

Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

Pozvánka na Vlašimského dravce 2024

Místní organizace Vlašim zve na náborový závod v přívlači a 2. kolo juniorské ligy LRU „Vlašimský dravec 2024 – Memoriál Zdeňka Peroutky“, který se koná 16. 6. 2024 na revíru Blanice Vlašimská 1 a 2….