Rybářský rozcestník

Ježdík dunajský (Gymnocephalus baloni)

Rybka velká maximálně 15 cm, žijící hlavně v proudu větších řek a jejich průtočných ramen. Už podle názvu vyplývá, že ji najdeme v Dunaji, ale byl zjištěn její výskyt i u nás, například v řece Kyjovka. Chrání ji systém NATURA 2000 v lokalitě Soutok-Podluží.

doba hájení Chráněn zákonem!
zákonná míra Nemá
gymnocephalus_baloni_k3822-2gymnocephalus_baloni_k3586-2

Název latinsky

Gymnocephalus baloni

Jiný název

Danube ruffe, Donaukaulbarsch, Donau-Kaulbarsch

Rozpoznávací znaky

Má zavalité, vysoké tělo, ne moc dlouhé, podobné ježdíku obecnému hlavně díky uspořádání ploutví. Ovšem je opravdu podstatně vyšší, z boku zploštělý. Větší jedinci mají hřbet vystouplá, hned nad hlavou, menší jedinci tento "hrb" nemají, nebo je jen nevýrazně naznačený. Oko je velké, posazené v horní části hlavy. Ústa má menší, spodní, přesněji polo spodní, při pohledu z boku nedosahují ani k přední části oka. Skřelové víčko má dva trny, ježdík obecný tam má jen jeden trn. Přes téměř celý hřbet se táhne ploutev, která je v přední části vyšší, než v zadní části. Řitní ploutev z druhé strany těla kopíruje základnu hřbetní ploutve, tedy její druhé části, umístěné blíže k ocasu. Břišní ploutve jsou vysunuty dopředu, pod ploutve prsní. Ocas má homocerkní, méně vykrojený. Hřbet má tmavě-olivově-zelený, šedo-zelený, šedo-černý, boky zbarvené spíše do hněda s nepravidelnými tečkami, které se po bocích seskupují do svislých, až černých, pruhů. Ploutve má pokryté roztroušenými tečkami, které sice při pohledu zboku připomínají pravidelné řady, ale je to jen optický klam, jsou umístěné cik, cak.

Výskyt

Ježdík dunajský miluje silnější proudy větších řek a jejich průtočných ramen, kde se schovává mezi kameny. Žije nejen v Dunaji a jeho přítocích, ale byl zaznamenán jeho výskyt i u nás, na jihu Moravy u Kyjova.

Obecně

Menší hejnová rybka žijící v proudné vodě. Živí se korýši, larvami kuklami všeho, co najde na dně toku. Dorůstá do délky 15 cm, dožívá se maximálně 5 let života. Nemá hospodářský význam, v Česku ji najdeme poskrovnu, jen na Jižní Moravě. Ovšem pozor, je chráněná!

Způsob lovu

Tuto rybku nelovíme, ale chráníme!

Text George, Rybářský rozcestník.cz, foto: Lubomír Hlásek

Nejčtenější články

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….