Pro milovníky chytání štik, sumců a dalších dravých ryb velmi významný termín, poprvé v daném roce můžeme začít vláčet, nebo nastražit živou rybku na sumce. Začala nám dravcová sezóna!
Štika Labe 2015 - říjen
Den, kdy je povolené lovit dravé ryby v mimopstruhových revírech. Konečně skončilo hájení dravých ryb a my můžeme vyrazit na štiky, sumce, candáty …
Ankety
Vyrábíte si doma vlastní boilies nebo koule jen nakupujete?
Když jsem uviděl, co kamarád udělal s prutem, protože si zapoměl ve spěchu téměř veškeré vybavení včetně stojanů, nevěděl jsem, jestli se smát, nebo plakat. Prut zajistil drátem, co na místě našel a gumou, která se mu válela v autě. Ovšem fungovalo to, tak to sem dávám jako inspiraci, jak si poradit, když necháte stojany doma, ale asi je to spíše pro pobavení, než seriózní rada 🙂
Začátek hájení pstruha obecného v rybářských revírech připadá na 1. září. Začít cíleně lovit pstruha obecného se zase může až 16 dubna následujícího roku.
Během 18 století začínají některé rybníky mizet, majitelé je začali přeměňovat na louky, pastviny a pole. Příčinou byla především produkce sena, potom brambor a dalších plodin. Ve velkém se začínal chovat skot, seno bylo rovněž potřeba pro koně. Nezanedbatelná byla i produkce hnoje, která chovaná zvířata produkovala, používal se na hnojení polí. V roce 1791 na Českokrumlovsku vyšlo nařízení, že na každém panství se má vypustit několik rybníků a přeměnit v louky a pole…
Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…
Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.